Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 19 Μάιος 2024, 05:54



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Έβαλα θήκη και πονάω 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Έβαλα θήκη και πονάω
Ερώτηση
Είμαι 36 ετών άνδρας. Αν εξαιρέσουμε κάποια μαύρα σφραγίσματα , δεν έχω άλλο πρόβλημα.
Πριν ενα μήνα χρειάστηκε να βάλω θήκη. Απο την αρχή δεν την είδα με καλό μάτι! Πόναγα όταν έτρωγα και καταλαβαίνω ότι δεν είναι δικό μου δόντι. Πήγα στην οδοντίατρο και μου το τρόχισε λίγο. Βελτιώθηκε πολύ αλλά αποφεύγω να τρώω απο την μεριά που έχω την θήκη. Νιώθω να πονάω στην βάση της θήκης. Ρώτησα και άλλους που έχουν βάλει θηκη και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Τι μπορεί να φταίει;

Απάντηση
Τέσσερις μπορεί να είναι οι λόγοι που δημιουργούν αυτό το πρόβλημα:
α) εάν το τρόχισμα έχει γίνει μέσα στα ούλα, η θήκη μπορεί να έχει μπει επιθετικά ανάμεσα στο δόντι και στο ούλος, να έχει προκαλέσει ερεθισμό με αποτέλεσμα τον πόνο. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια ίσως να είχατε και μία μικρή αιμοραγία.
β) το δόντι να μην αντέχει το "βάρος" της θήκης, όπου θα χρειαστεί κάποιο διάστημα ώστε να ηρεμήσει από τα συμπτώματα.
γ) εάν το δόντι δεν είναι απονευρωμένο, αλλά είχε έμφραξη (σφράγισμα) κοντά στο νεύρο/α ή εάν με το τρόχισμά του έφτασε κοντά στο νεύρο/α, σε αυτές τις περίπτωσεις ή θα σταματήσει μετά απο κάποιο διάστημα ή θα χρειαστεί απονεύρωση.
δ) εάν το δόντι είναι απονευρωμένο και πονάει στη μάσηση ή όταν χτυπάει (βρίσκει) με τα αλλα δόντια τότε χρειάζεται επανάληψη της απονεύρωσης.


20 Δεκ 2010, 22:55
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.