Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 08:01



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Θήκη 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Θήκη
Ερώτηση
Είμαι 35 ετών. Πριν λίγες μέρες μου έσπασε ένα δόντι, ο οδοντίατρος μου είπε ότι πρέπει να βάλω θήκη. Θα είναι σαν το δόντι που έχασα, θα μπορώ να φάω καλά; Με απασχολεί, δεν ξέρω πως θα είναι.

Απάντηση
Εαν ο οδοντίατρος και ο οδοντοτεχνίτης έχουν καλή συνεργασία και δεν κάνουν λάθη (πχ στο χρώμα) τότε το αποτέλεσμα δεν έχει διάφορες από τα κανονικά σας δόντια. Ούτε σε σχήμα ούτε -το βασικότερο- σε χρώμα!
Εφόσον θέλετε ένα τέλειο αποτέλεσμα θα σας πρότεινα μια ολοκεραμική στεφάνη (θήκη) ή την κλασική μέταλλο-πορσελάνη αλλά με αυχενικό τελείωμα πορσελάνης (αλλιώς λέγεται "αισθητική πορσελάνη" και χρειάζεται ο οδοντίατρος να τροχίζει με βάθρο και όχι μέσα στα ούλα).
Προτείνω τις δυο αυτές αποκαταστάσεις γιατί το μεγάλο πρόβλημα με τις στεφάνες (εάν πάντα το αρχικό αποτέλεσμα είναιικανοποιητικό) είναι ότι μετά απο κάποια χρόνια τα ούλα ανεβαίνουν και αρχίζει να φαίνεται το μέταλλο το οποίο είναι αντιαισθητικό και φωνάζει από μακριά ότι φοράμε θήκη. Με τις δύο αυτές λύσεις το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν υφίσταται.


23 Νοέμ 2010, 03:19
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.