Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 28 Μαρ 2024, 11:22



Απάντηση στο θέμα  [ 588 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 59  Επόμενο
ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ 
Συγγραφέας Μήνυμα
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
[quote="vasiliki"]ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝ Ή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ...ΟΙ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΟΥΝ ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ, ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΚΟΥΚΟΥΛΩΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ...
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΙΠΤΥΧΟ....
1. ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΓΑΛΑΚΤΟΜΙΚΑ, ΟΣΟ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΔΙΟΞΙΝΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΚΑΜΨΕΙ ΠΟΤΕ..ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΛΗΨΗ ΩΜΩΝ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΩΝ..ΟΧΙ ΖΑΧΑΡΗ, ΑΛΑΤΙ, ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ
2. ΦΥΣΙΚΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ..ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
2.ΘΕΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ, ΘΕΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΠΙΑΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΠΕΡΙΤΤΕΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣ

ΚΑΝΤΕ ΤΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ...ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΣΑΣΤΑΝ ΟΣΟ ΕΙΧΑΤΕ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΝΑ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝ

ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΤΕ ΣΤΗΝ ΑΛΟΙΦΗ..ΘΑΥΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ..ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ


ΑΓΑΠΗΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΓΕΙΑ ΣΟΥ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΤΡΩΜΕ. ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΑΧΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ? ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΠΑΧΟ ΓΑΛΑ-ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΑΠΛΑ ΞΕΓΕΛΟΥΝ ΟΣΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΛΙΠΑΡΑ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΚΡΕΑΣ ΕΠΙΣΗΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΝΑΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΟΛΩΝ.


23 Σεπ 2010, 16:38
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
Πρασινομάτα καλησπέρα.
Κατ΄αρχάς συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις για να βοηθήσεις του συνανθρώπους σου. Είναι πραγματικά πολύ όμορφο και αισιόδοξο για την εποχή μας να υπάρχουν άνθρωποι σαν και σένα που το μόνο που σκέφτονται είναι το καλό.
Έχω μια πολύ καλή φίλη που είναι καθηγήτρια και επειδή έχει λεύκη στα χέρια, αισθάνεται αρκετά άσκημα στην επαφή της με τα παιδιά. Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου στείλεις τα στοιχεία του φαρμακοποιού στο vmatzios@otenet.gr ώστε να κάνει κι αυτή την θεραπεία μήπως και ξεπεράσει το πρόβλημα.
Σε ευχαριστώ πολύ.


23 Σεπ 2010, 23:39
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
Παιδιά επειδή και εγώ ταλαιπωρούμαι από λεύκη, κυρίως στα δάχτυλα των χεριών, μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα με τις κρέμες protopic και elidel; Κάποιος που πάσχει χρόνια από λεύκη μου συνέστησε να παίρνω ω-3 λιπαρά οξέα από μουρουνέλαιο. Τελικά δε ξέρω τι να κάνω. Παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας.


24 Σεπ 2010, 21:17
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
maria έγραψε:
paidia osoi exete dei thetika apotelesmata, poses fores tin imera vazete tin krema kai gia posi wra?
emena mou eipe o farmakopoios na tin vazw 1-2 fores tin imera gia 30-45 minutes. To idio kanete kai eseis?

Ρώτησα το φαρμακοποιό γιατί μου φάνηκε παράξενο αυτό που έγραψες. Μου είπε ότι εννούσε ότι σε 45 λεπτά έχουμε κατά 90% απορρόφηση της κρέμας απο το δέρμα. Αν π.χ πλήνεις τα χέρια σου έχασες το υπόλοιπο 10%. Τη κρέμα θα την βάζεις στο σημείο που θέλεις θα την αφήνεις να απορροφάται καλά και όσο την αφήσεις τόσο καλύτερα.


25 Σεπ 2010, 13:10
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
Από σήμερα Κυριακή ξεκινάει η νέα κατηγορία στο Φόρουμ " Ρωτήστε τον Ειδικό". Μπορείται να απευθύνεται την ερωτησή σας μέσω email και θα σας δωθεί απάντηση απο τον ειδικό που διαλέξατε. Απλά σας ενημερώνω, γιατί πολλοί έχουμε ερωτήσεις αλλά δεν ξέρουμε που να απευθυνθούμε. Να μια καλή ευκαιρία να μας δωθούν απαντήσεις.


26 Σεπ 2010, 01:15
Προφίλ

Εγγραφη: 09 Σεπ 2010, 13:31
Δημοσ.: 11
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
Καλημέρα σε όλους σας. Έχω ξεκινήσει και 'γω τη θεραπεία του φαρμακοποιού πριν απο 15 μέρες. Όταν δω τα πρώτα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω. Πιστεύω ότι η κάθε περίπτωση είναι και ξεχωριστή. Είμαι αισιόδοξη. Οι βιταμίνες, η σωματική άσκηση, η σωστή διατροφή και όλα αυτά σε συνδυασμό με την αλοιφή του φαρμακοποιού μπορεί και γιατί όχι να κάνουν θαύματα!


27 Σεπ 2010, 13:59
Προφίλ
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
Με τα ίδια ζητήματα κι εγώ και με την ίδια θεραπεία.
Απορία:
Λέμε και ξαναλέμε για διατροφή. Πιστεύω βαθιά ότι παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο.
Όλα τα δερματολογικά άλλωστε, έχουν άμεση σχέση με το τι τρώμε.
Λίγο πιο συγκεκριμένοι μπορούμε να γίνουμε;
Αυτό λείπει από αυτήν τη θεραπεία.
Βήματα συγκεκριμένα που να αφορούν τη διατροφή.
π.χ. Γιαούρτι καθόλου, τυρί το πολύ μια φορά την εβδομάδα, γάλα ελάχιστο καθημερινά.
Παράδειγμα είναι, στην τύχη τα γράφω αλλά θέλω πραγματικά κάτι ανάλογο.
Όχι γενικά και αόριστα διατροφή.
Μπορεί κάποιος να αναλάβει ευθύνη;
Ευχαριστώ


28 Σεπ 2010, 00:32
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
Καλησπέρα σε όλους!
Πρασινομάτα ευχαριστούμε για την ευκαιρία που μας δίνεις να δοκιμάσουμε κατι καινούριο. Θα ήθελα και εγώ την διεύθυνση του φαρμακοποιού για να τον επισκεφθώ. Εχω λεύκη τα τελευταία 20 χρόνια. Το e-mail μου ειναι ****. Καλό βράδυ! :)


Τελευταία επεξεργασία απο admin την 19 Δεκ 2010, 17:54, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Μετά από αίτημα του χρήστη το e-mail που είχε δημοσιεύσει διαγράφηκε



28 Σεπ 2010, 00:56
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
Anemoessa δεν μπορεί και δεν πρέπει να πάρει κανείς την ευθύνη. Εμείς δεν είμαστε διατροφολόγοι, ούτε γιατροί. Μπρεί μια διατροφή σε κάποιον να του κάνει κακό π.χ αναιμία. Το σωστό είναι να ρωτήσεις κάποιον ειδικό. Γιατί δεν ρωτάς στο φόρουμ με τους ειδικούς;
Απο κει και πέρα μπορεί κάποιος να σου πεί τι κάνει ο ίδιος και να τα προσαρμόσεις στις ανάγκες σου. Η βασιλική που έγραψε πιο πάνω, ξέρει να σου πολλά πράγματα, το έχει ψάξει και έχει ενημερωθεί καλά. Έχει αφήσει και το μηνυμά της για να την ρωτήσει όποιος θέλει.


28 Σεπ 2010, 13:27
Προφίλ
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
(περί ...Sutton)

Πρασινομάτα μου σε ευχαριστώ πολύ ;)


28 Σεπ 2010, 19:30
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 588 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 59  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.