Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 15:27



Απάντηση στο θέμα  [ 142 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Επόμενο
Συστηματικός ερυθηματώδης Λύκος (ΣΕΛ) 
Συγγραφέας Μήνυμα
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Καλοκαιράκι όπως σου υποσχέθηκα ρώτησα για τον βιοσυντονισμό. Μου είπαν ότι ο βιοσυντονισμός σε όλα τα αυτοάνοσα, βοηθάει να μην εξελιχθεί η νόσος και να βοηθήσει γενικότερα την υγεία του ατόμου. Βέβαια εγγυήσεις δεν υπάρχουν. Είναι τι σου ταριάζει εσένα. Η Μαρία έγραψε ότι την βοήθησε η ρεφλεξολογία. Πρέπει να δοκιμάσεις κάτι και βλέποντας και κάνοντας.


17 Σεπ 2010, 12:56
Προφίλ

Εγγραφη: 16 Σεπ 2010, 21:46
Δημοσ.: 10
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Μαρια ειναι ευχαριστο το γεγονος οτι περνας αρκετα μεγαλες περιοδους χωρις την κορτιοζονη.Αυτο ειναι αλλη μια αγωνια μου αν θα μπορεσω να την σταματησω, γιατι εχω προσπαθησει δυο φορες να την μειωσω και μετα λιγες μερες την αυξησα παλι.Ελπιζω αυτη τη φορα να τα καταφερω γιατι ειπε ο γιατρος πως θα μου αλλαξει ολη την θεραπεια αν εχω ξανα προβλημα.Το να κανω οτι με ευχαριστει οπως ειπε και ο γιατρος ειναι αλλο ενα προβλημα.Δυστυχως ειναι πολλες οι υποχρεωσεις και τα προβληματα.θα προσπαθησω ομως να κανω κατι για μενα...
Πρασινοματα ειμαι το καλοκαιρακι και εκανα νεα εγγραφη γιατι ξεχασα τον κωδικο.Ρωτησα και εγω για τον βιοσυντονισμο και μου απαντησε ειδικος με μεϊλ πως αν δεν δω θετικα αποτελεσματα σε δυο συνεδριες δεν θα πιεσει τον οργανισμο αλλο.Γενικα ειπε οτι βοηθαει τα αυτοανοσα.


17 Σεπ 2010, 16:37
Προφίλ
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Καλησπερα κοριτσια. Και γω τωρα ειμαι σε φαση που δυστυχως εχω υποτροπιασει εχω πριστει αρκετα σ ολο μου το σωμα, δεν ξερω τι ακριβως μπορει να φταιει ο καιρος? το οτι δεν ειμαι καλα ψυχολογικα? Επισης αυτη τη περιοδο ελαττωνω και τι δοση της κορτιζονις καθε βδομαδα και απο ενα λιγοτερο διοτι μου ειπε ο γιατρος υστερα να παω να κανουμε εξετασεις για να δει πως θα συνεχισουμε, δεν ξερω αν μπορει να φταιει και αυτο?. Να σας ρωτησω κατι τι ειναι αυτες οι θεραπειες που προτεινεται, εγω δεν γνωριζω τιποτα απο αυτα δυστυχως και που ακριβως τα κανουμε? κοστιζουν πολυ? Θελω να σας ρωτησω κι κατι αλλο χιλια σορρυ αν σας κουραζω. Εσεις τι κανετε με τι διατροφη σας, κρατατε καποια συγκεκριμενη διαιτα? τι τρωτε? τι αποφευγεται? Εγω απο τοτε που εμαθα οτι εχω λυκο και εχω ξεκινησει τιν κορτιζονι σταματησα το αλατι και τα γλυκα και γενικα προσπαθω να μην τρωω και πολυ γιατι δεν θελω να παχυνω διοτι πριζομαι κι ολας λογω της νοσου και με εχει φοβισει πολυ αυτο το πραγμα. θα περιμενω τα μηνυματα σας. ΓΕΙΑ ΣΑς.


17 Σεπ 2010, 20:56

Εγγραφη: 06 Σεπ 2010, 00:55
Δημοσ.: 6
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Η Νεφελη ειμαι σορρυ αλλα δεν ειχα συνδεθει το ξεχασα και γι αυτο το κειμενο μου δεν εχει το ονομα μου


17 Σεπ 2010, 20:59
Προφίλ

Εγγραφη: 16 Σεπ 2010, 21:46
Δημοσ.: 10
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Νεφέλη αφου εχεις υποτροπη σου μειωνει την κορτιζονη;


18 Σεπ 2010, 01:03
Προφίλ

Εγγραφη: 06 Σεπ 2010, 00:55
Δημοσ.: 6
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Μαριαλενα, ναι την ελλατωνω καθε βδομαδα και απο ενα λιγοτερο διοτι μου ειχε πει πως θα περιμενουμε 4 μηνες με κορτιζονι να δουμε πως θα αντιδρασει ο οργανισμος μου και αν συνεχιζω να πριζομαι τοτε θα ακολουθησουμε αλλον δρομο. Εγω τον πρωτο μηνα δεν υποτροπιασα καθολου δεν πριστηκα ουτε μια φορα υστερα αρχισα και πριζομουν ανα τακτικα χρονικα διαστηματα, οπως και τωρα που ειχα πριστει και με το που παιρνω το φαρμακο που με βοηθαει στο πριξιμο φευγει. Δεν ξερω τι θεραπεια θα ακολουθησω τωρα και αν θα μου αλλαξει τα φαρμακα? Εμενα ο γιατρος μου ειναι νεφρολογος, εσεις τι γιατρο εχετε? οι ειδικοι για το λυκο εχω ακουσει οτι ειναι οι ρευματολογοι? ισχυει κατι τετοιο ή ειναι αναλογα με την περισταση?


18 Σεπ 2010, 19:55
Προφίλ

Εγγραφη: 16 Σεπ 2010, 21:46
Δημοσ.: 10
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Νεφελη σωστα οι ρευματολογοι ασχολουνται με τον λυκο, αλλα οπως ξερουμε η νοσος αυτη ειναι προσωπικη υποθεση και ολοι δεν εχουμε τα ιδια προβληματα, οποτε μπορει να χρειαστουν κι αλλες ειδικοτητες.
Ευχομαι να εισαι καλυτερα.


19 Σεπ 2010, 12:27
Προφίλ

Εγγραφη: 06 Σεπ 2010, 00:55
Δημοσ.: 6
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Αν ειναι θα φροντισω να βρω καποιον ρευματολγο καλο να τον επισκευτω και να παρω τη γνωμη του. Ναι τωρα ειμαι καλυτερα και πιο ξεπρισμενη, ευτυχως να σαι καλα και σ ευχαριστω πολυ.


20 Σεπ 2010, 21:45
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Ο βιοσυντονισμός συνήθως γίνεται μια φορά την εβδομάδα. Εκεί που ξεκίνησα εγώ είναι 100 ευρώ την πρώτη φορά και 80 ευρώ απο την δεύτερη φορά. Αν δεν θέλεις απόδειξη είναι 20 ευρώ λιγότερα. Τώρα όσο αφορά την διατροφή, πρέπει να τρώς πολλά φρούτα και λαχανικά, επειδή έχουν πολλά αντιοξειδωτικά, ψάρια, να αποφεύγεις τα λιπαρά γενικά, τα γλυκά, περιορισμένο κόκκινο κρέας και όσο μπορείς τα τρόφιμα να είναι αγνά, χωρίς συντηρητικά, φυτοφάρμακα. Είναι μια κοπέλα που γράφει στην κατηγορία για την λεύκη και έχει ενημερωθεί πάρα πολύ για το θέμα αυτό και έχει αφήσει και το email της για να επικοινννήσει μαζί της όποιος ενδιαφέρεται και να την ρωτήσει ότι θέλει. Μέχρι φύτρα ξέρει να φτιάχνει (τροφή πολύ καλή). Ελπίζω να σε κάλυψα.


20 Σεπ 2010, 22:26
Προφίλ

Εγγραφη: 06 Σεπ 2010, 00:55
Δημοσ.: 6
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Πρασινοματα μ με καλυψες πληρως σ ευχαριστω παρα πολυ. Σ εχει βοηθησει ο βιοσυντονισμος? Να σε ρωτησω τι ακριβως ειναι? Κανεις κατι ή απλα μιλας για το προβλημα σου? Δεν μου πες την διευθυνση ομως αν ειναι να παω να δοκιμασω, αν δεν θες εδω στειλτο στο e-mail μου. Σ ευχαριστω πολυ πραγκματικα.


23 Σεπ 2010, 21:42
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 142 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.