Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 08:38



Απάντηση στο θέμα  [ 142 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο
Συστηματικός ερυθηματώδης Λύκος (ΣΕΛ) 
Συγγραφέας Μήνυμα

Εγγραφη: 15 Μάιος 2014, 21:05
Δημοσ.: 12
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Μαμάκα θα σε συμβούλευα να πάς και σε άλλο ρευματολόγο για δεύτερη γνώμη, το ίδιο θέλω να κάνω και εγώ. Αν κανείς ξέρει κάποιο καλό ρευματολόγο να μας συστήσει ας μας το πει. ΄Εχω πόνους στις αθρώσεις των χεριών μου 3 χρόνια κοντά τώρα, πληγή στο στόμα είχα βγάλει και εγώ στο στόμα πριν ένα χρόνο δεν είχα δώσει σημασία είχε φύγει σε μία βδομάδα. Οι πόνοι που έχει εσύ είναι ήπιοι ή αφόρητοι; Και μένα ο γιατρός μου είπε για ήπια αθρίτιδα και μου είπε να κάνω μία ένεση κορτιζόνης


30 Ιούλ 2014, 20:52
Προφίλ

Εγγραφη: 02 Ιούλ 2014, 15:23
Δημοσ.: 10
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
ειμαι σιγουρη οτι ειναι λυκος...αχω αθραλγιες χωρις πρηξιμο σημερα πηγα για μπανιο και εβγαλα εξανθημα στουσ βραχιονες...καποιες φορες αφορητοι καποιες σαν ενοχλησεις...


30 Ιούλ 2014, 21:36
Προφίλ

Εγγραφη: 02 Ιούλ 2014, 15:23
Δημοσ.: 10
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
εχω παει σε δυο ο ενας λεει ινομυαλγια ο αιματολογος ινομυαλγια αυτη πιστευει η λυκο η ρευματο ειδη,,,,


30 Ιούλ 2014, 21:37
Προφίλ

Εγγραφη: 15 Μάιος 2014, 21:05
Δημοσ.: 12
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
και μενα με ψάχνουν για λύκο, έχω και εγώ πόνους που μοιαζουν με ινομυαλγία και δεν έχω πρήξιμο στις αθρώσεις, οι εξετάσεις δεν δείχνουν τίποτε ακόμη αλλά μου είπαν σε τρεις μήνες να με ξαναδούν


31 Ιούλ 2014, 00:16
Προφίλ

Εγγραφη: 02 Ιούλ 2014, 15:23
Δημοσ.: 10
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
το κακο ειναι οτι μ εδωσαν χαπι χωρισ διαγνωση....αυτο φοβαμαι ...και ποτε θα φανει?ετσι γινετε?πρωτα εχεισ τα συμπτωματα κ κανει μηνεσ η χρονια?εσυ πως ζεις με αυτην την αναμονη????


31 Ιούλ 2014, 23:48
Προφίλ

Εγγραφη: 02 Ιούλ 2014, 15:23
Δημοσ.: 10
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον ρευματολογο λεπτολογο....ανθρωπο και να ειναι και επεξηγηματικος...


01 Αύγ 2014, 16:49
Προφίλ

Εγγραφη: 28 Αύγ 2014, 12:24
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Γεια σας κι από μένα! Είμαι 27 χρονών κι είμαι ασθενής του λύκου από τα 19 μου. Ζω σε επαρχία και μου πήρε 1 χρόνο ταλαιπωρίας κι αφού εμφανίστηκε όλη η γκάμα των συμπτωμάτων να ανακαλύψω το πρόβλημα μου.Ο πατέρας μου είχε ένα αυτοάνοσο αλλά δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον δικό μου λύκο. Είμαι σε ύφεση τώρα και το πρόβλημα μου είναι το εξής: είναι η πρώτη περίοδος στη ζωή μου που έχω σχέση κι όλο αγχώνομαι και με πιάνει μια στενοχώρια αν θα μπορέσω να έχω μια υγειή σχέση..αν αυτός που είναι διπλά μου αξίζει να περάσει μαζί μου αυτά που πρόκειται να περάσω στο μέλλον..αν θα μπορέσω να κάνω παιδιά..αν κληρονομήσουν τον λύκο μου η κάποια παραλλαγή σε αυτοάνοσο αξίζει να κάνω παιδιά να ταλαιπωριούνται.. αν θα πεθάνω νέα.. (ο πατέρας μου πέθανε 52 και το συνδέω λίγο)! οι φόβοι μου είναι πολλοί και το άγχος μου διαρκές ενώ ξέρω ότι δεν πρέπει απλά ... με πιάνει...περνάω μάλλον κατάθλιψη...αυτά... ξέρω ότι δεν έχετε απαντήσεις απλά έπρεπε να μοιραστώ τις ανησυχίες μου με κάποιο κοινό που ίσως με νιώθει...ζω σε επαρχία ξαναεπισημαίνω κι εδώ μόνο εγώ έχω τον λύκο μου και αν κάποιος άλλος έχει (που μάλλον δεν έχει) δύσκολα μιλάει σε κλειστές κοινωνίες.. συνεπώς είμαι μόνη..ανεβαίνω Αθήνα για τον γιατρό μου αλλά συνήθως οι υπόλοιποι ασθενείς που συμπίπτω έχουν ρευματοειδή αρθρίτιδα όποτε πάω κι ούτε εκεί μπορώ να μοιραστώ κάτι κι ο γιατρός είναι όλο γενικότητες..και κάτι τελευταίο!!!!ειμαι πολυ χαρουμενος ανθρωπος και εχω βιωσει δυσκολες καταστασεις και παρολα αυτα καταφερα ψυχολογικα να κρατησω σε υφεση τον λυκο απλα τωρα με την σχεση μου με εχει πιασει πανικος..αγχωνομαι και φοβαμαι οτι πρεπει να μεινω μονη μου για να μην πληγωσω κανεναν. παντα οταν ειμαι πραγματικα ευτυχισμενη αρχιζουν οι φοβιες και τα αγχη και δεν με αφηνουν να χαρω πολλα..αυτα!ευχαριστω για τον χρονο σας!!! ελπιζω να μην σας αποθαρρυνω κι εσας αλλα να με ενθαρρυνετε εσείς!!!


28 Αύγ 2014, 12:45
Προφίλ

Εγγραφη: 15 Μάιος 2014, 21:05
Δημοσ.: 12
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
καλημέρα σε όλους εύχομαι όλα να πάνε καλά σε όλους σας. Θα ήθελα να ρωτήσω οι πόνοι στις αθρώσεις είναι διαρκείς στον λύκο ή έρχονται και φεύγουν;


02 Σεπ 2014, 08:42
Προφίλ

Εγγραφη: 09 Σεπ 2014, 13:10
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Καλημέρα σας και από μένα. Είμαι 31 ετών και πριν δύο μήνες διαγνώστηκα με ΣΕΛ ήπιας μορφής με ήπια αρθρίτιδα σε 4-5 σημεία σε χέρια και πόδια, πρήξιμο και αφόρητη κόπωση-εξαντληση και υπνηλία, και εργαστηριακά είχα μη φυσιολογικές τιμές: 1:320 θετικά αντιπυρηνικά αντισώματα (στικτό ανοσοφθορισμό), αντισώματα καρδιολιπίνης igm 16,6, έλαφρώς χαμηλά ερυθρά-αιματοκρίτη (αναιμία), ΤΚΕ 26 και crp hs 3,88. Ξεκίνησα πλακενίλ με δύο χάπια ημερησίως. Έψαξα να δω τι μου συμβαίνει λόγω χρόνιας μη φυσιολογικής μόνιμης κόπωσης σε συνδυασμό με επανειλημμένες λοιμώξεις (ιγμόρια, λαιμό) έντονης μορφής τις οποίες παθολόγος μου συνέστησε να αντιμετωπίζω με κορτιζόνη και αντιβιοτικά μέχρι να δω αν έπασχα από κάποια αλλεργία, το οποίο όμως δεν συνέβαινε. Επιπλέον το 2012 εμφάνισα ίλιγγο θέσης, ο οποίος έφυγε από μόνος του, ενώ τυχαία βρέθηκε σε μαγνητική εγκεφάλου μία κύστη, η οποία ωστόσο δεν δημιουργούσε πρόβλημα. Το καλοκαίρι πέρασα μία πολύ στρεσσογόνο περίοδο με πολύ ένταση, στρες και στενοχώριες και εμφάνισα εξανθήματα στα χέρια (για πρώτη φορά), τέσσερα συνολικά, διαδοχικά το ένα με το άλλο, τα οποία φαίνονται σε μένα τουλάχιστον σαν σπασμένα αγγεία (κοκκινομώβ χρώμα), ενώ επιπλέον τα χέρια μου ήταν πρησμένα, πονούσε πολύ το μικρό δάχτυλο του δεξιού μου χεριού και τα πόδια μου το βράδυ κατά την κατάκλιση κοντά στα δάχτυλα τα ένιωθα σαν να βγάζουν σπίθες. Τώρα θα επαναλάβω τις εξετάσεις μου για να δω το γιατρό μου. Επειδή αγωνιώ, ήθελα απλά τη γνώμη σας αν αυτά θα μπορούσαν να είναι κάποια έξαρση του λύκου, μιας και δεν έχω περάσει κάτι τέτοιο για να ξέρω. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


09 Σεπ 2014, 14:09
Προφίλ

Εγγραφη: 02 Ιούλ 2014, 15:23
Δημοσ.: 10
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
ποτε θα φανει το προβλημα στις εξετασεις?ποτε?να το δω να το πιστεψω...η ρευματολογος μου ειπε λυκο με ολα μα ολα τα ευρηματα φυσιολογικα...τα συμπτωματα ειπε ειναι πανω απο τις εξετασεις ποσο να περιμενω????????να ζησεις την σχεση που θελεις να κανεις η εχεις μεχρι τελευταια στιγμη!!!!μην σκεφτεσαι τον μπαμπα σου και διαφορα αλλα!!!!!!ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ????ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΛΥΚΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ?????ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ Ο ΛΥΚΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ?????ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ????????????ναι για το θεμα παιδιου ξερω,,,κοιταω την κορη μου και κλαιω...λεω αν αυτα τα δαχτυλακια αυριο πονανε????


21 Σεπ 2014, 00:01
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 142 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.