Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 28 Μαρ 2024, 11:52



Απάντηση στο θέμα  [ 142 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Επόμενο
Συστηματικός ερυθηματώδης Λύκος (ΣΕΛ) 
Συγγραφέας Μήνυμα

Εγγραφη: 13 Φεβ 2013, 16:16
Δημοσ.: 4
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
παιδια για σας ονομαζομαι Ειρηνη και 51 ετων.τυχαια μπηκα εδω ψαχνοντας για καποιο επιδομα που εμαθα πριν απο 2 ημερες.
Απο 26 ετων πασχω απο συστηματικο ερυθηματωδη λυκο περνω κι εγω κατα καιρους κορτιζονη και plaquenil,το δευτερο το εκοβα
κατα διαστηματα με δικη μου πρωτοβουλια,και το αρχιζα παλι οταν ηχα καποια εξαρση.Νοσηλευομαι κατα περιοδους,γιατι ολο και κατι παθενω χωρις να λεγετε πολυ σημαντικο,εκτος απο την καταθληψη που μεα βασανιζει τα 5 τελευταια χρονια και ειμαι σε αγωγη.Γενικα ολο και κατι αφαιρω (χειρουργικα) για να μην εχω μεγαλητερο προβλημα.Επισης νοσηλευτικα και με περικαρδιτιδα και αυτη απο το λυκο. Μπορει καποιος να μου πει στα σιγουρα αν δικαιουμαι επιδωμα; και αν ναι ποσο πανω κατω;


13 Φεβ 2013, 16:42
Προφίλ

Εγγραφη: 14 Φεβ 2013, 17:58
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Καλησπέρα σας!Είμαι 30 ετών και στα 20 μου, μου διέγνωσαν ότι έχω ΣΕΛ. Το πρόβλημα το είχα στο νεφρό. Θυμάμαι, με ενημέρωσαν ότι αν καθυστερούσα 2 μέρες θα το έχανα. Έκανα θεραπεία με κορτιζόνη για 5 χρόνια. Βέβαια, τον πρώτο χρόνο εκτός από τη λήψη κορτιζόνης, πήγαινα 1 φορά το μήνα και μου έκαναν ενδοφλέβια το endoxan. Αρκετά σοβαρή θεραπεία. Στην αρχή με είχε πάρει από κάτω, διότι δεν γνώριζα και πολλά για την συγκεκριμένη ασθένεια. Ενημερώθηκα σχετικά, και ταυτόχρονα προσπαθούσα όσο μπορούσα να έχω μια καλή ψυχολογία. Στα αυτοάνοσα νοσήματα θεωρώ ότι η ψυχολογία είναι το παν. Βρήκα πολλή δύναμη μέσα μου που ποτέ δεν πίστευα ότι θα είχα!!!Το ίδιο πίστευω για όλους τους ανθρώπους!!! Κάθε δυσκολία μας κάνει πιο δυνατούς!!! Όλα εξαρτώνται από μας!!! Από το 2007 μέχρι και σήμερα δεν λαμβάνω κανένα φάρμακο και είμαι μια χαρά, κάνοντας κάθε τρίμηνο όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. Ένιωσα την ανάγκη να γράψω, βοηθώντας έτσι έστω έναν άνθρωπο!!!Εύχομαι όλα να πάνε καλά και θα πάνε!!!Να σκέφτεστε θετικά!!!


14 Φεβ 2013, 18:34
Προφίλ

Εγγραφη: 26 Φεβ 2013, 13:58
Δημοσ.: 3
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Καλημερα παιδια. Ειμαι η Δήμητρα ειμαι καινουργια ακομα...Εδω και δυο χρονια πασχω απο τον ΣΕΛ. Δεν εχω καποια εμφανη σημαδια ή κατι που να με ποναει περα απο τα ποδια μου, τα κοκκαλα...Εσας σας συμβαινει κατι τετοιο; Η είναι κατι ασχετο με το λυκο; Θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε...Μπορω να παρω συνταξη ή επιδομα λογω του λυκου; Βασικα εργαζομαι περιπου τρεις ωρες την ημερα... Δεν συμπληρωνω τα ενσημα για να παρω απο το ικα συνταξη. Μου ειπανε ομως για επιδομα απο την προνοια. Γνωριζει καποιος κατι γιαυτο το θεμα;Σας ευχαριστω παρα πολυ για την υπομονη να το διαβασετε το κουραστικο μου μν...φιλια σε ολους!


26 Φεβ 2013, 14:05
Προφίλ

Εγγραφη: 13 Φεβ 2013, 16:16
Δημοσ.: 4
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
:D Γεια σου Δημητρα οτι πονας ειναι φυσικα απο τον λυκο αλλα θα υπαρξουν και περιοδοι με υφεση.
και εγω ψαχνοντας εμαθα οτι περνουμε επιδομα γιατι συνγκαταλεγεται στη βαρεια αναπειρια απο 76%και πανω
μπες στο διαδικτυο και πατησε επιδοματα προνοιας η κατι τετοιο.νομιζω οτι μπορεις να το παρεις και απο το ΙΚΑ


26 Φεβ 2013, 20:00
Προφίλ

Εγγραφη: 13 Φεβ 2013, 16:16
Δημοσ.: 4
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
:D Συγνωμη απο 67%και πανω και οχι απο 76 που εγραψα στο προηγουμενο μηνυμα


26 Φεβ 2013, 20:03
Προφίλ

Εγγραφη: 26 Φεβ 2013, 13:58
Δημοσ.: 3
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Ειρηνη μου σευχαριστω πολυ ;) , αλλα δυστυχως λιγο που κοιταξα στο ικα δεν συμπληρωνω τα ενσημα για λιγο και δεν μπορω να το παρω.. Γιαυτο ελεγα να γνωριζετε κατι παραπανω για το επιδομα προνοιας!Απλα δεν γνωριζω, αν τελικα παρω το επιδομα απο την προνοια θα πρεπει να σταματησω και την δουλεια μου; Και κατι τελευταιο, το ποσο το γνωριζεις περιπου ποσο ειναι;Σευχαριστω πολυ και παλι... Ειρηνη μου εσυ τι ακριβως εχεις;


27 Φεβ 2013, 13:35
Προφίλ

Εγγραφη: 26 Φεβ 2013, 13:58
Δημοσ.: 3
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
:? Αστο Ειρηνη μου, χαζη η ερωτηση τι εχεις, το διαβασα λιγο παραπανω απο ποτε το εχεις και τι εχεις ακριβως..Απορω τοσα χρονια που περασαν δεν σε εχει κουρασει;Σκεφτομαι μετα απο καποια χρονια πως θα ειμαι; Θα εχω συμβιβαστει με το λυκο;


27 Φεβ 2013, 13:40
Προφίλ

Εγγραφη: 13 Φεβ 2013, 16:16
Δημοσ.: 4
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
:D Κοριτσι μου με τον καιρο θα μαθεις να ζεις και ποτε-ποτε θα το ξεχνας κιολας δεν προαπαθω να σου ωραιοποιησω
την κατασταση σου μιλαω εκ πειρας αν ιδικα εχεις κοντα σου ανθρωπους να σε στηριζουν κατι που δεν ισχιει απολυτα
με εμενα τωρα για το αλλο θεμα πρεπει να πας στην προνοια γιατι κατι νομιζω οτι μπορει να γινει βεβαια δεν ξερω αν
πρεπει να σταματησεις τη δουλεια οσο για το ποσο μου εχουν πει και μενα (γιατι εγω μεχρι πριν 1 μηνα δεν ηξερα τιποτα
απ'αυτα)οτι ειναι γυρω στα 600 ευρω το δυμηνο αυτα αν θες οτι δηποτε αλλο για την ασθενεια μας ρωτα να σου λεω
καλα κουραγια και προπαντος μπορουμε να ζουμε και με αυτο


27 Φεβ 2013, 14:32
Προφίλ

Εγγραφη: 09 Αύγ 2013, 15:18
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση ΣΕΛ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! Με λένε Βαρβάρα και είμαι νέο μέλος.
Έχω ΣΕΛ εδω και 7 χρόνια. Η ρευματολόγος μου λέει οτι εχω μέτριο λύκο.
Δεν έχω καμία απορία απλά ένοιωσα την ανάγκη να μιλήσω άνετα με κάποιον που να μπορεί να με καταλάβει.
Στο περιβάλλον μου δεν γνωριζουν οτι έχω ΣΕΛ εκτος απο τον άντρα μου φυσικά και απο 2 κολλητές φίλες.
Γιαυτό ήθελα να μιλήσω με κάποιον.


** Mεταφέρθηκε στο σωστό θέμα **
administrator


09 Αύγ 2013, 15:48
Προφίλ

Εγγραφη: 16 Απρ 2013, 18:34
Δημοσ.: 6
Δημοσίευση Re: ΣΕΛ
γεια σου βαρβαρα! τι συμπτωματα εχεις;;;;; εργαςεσαι;;; :)


03 Σεπ 2013, 17:34
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 142 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.