Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 28 Μαρ 2024, 15:34



Απάντηση στο θέμα  [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Ινομυαλγία και τρόποι αντιμετώπισης 
Συγγραφέας Μήνυμα
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Ινομυαλγία και τρόποι αντιμετώπισης
Πονάτε σχεδόν παντού αλλά δεν σας βρίσκουν τίποτα....
Ακούτε συνέχεια από τους γιατρούς όλα είναι στο μυαλό σου...
Μήπως έχετε Ινομυαλγία;

Εγώ μετά από πολλά χρόνια πόνου και έχοντας πάει σε πολλούς γιατρούς, τελικά βρέθηκε ένας γιατρός και μου είπε επιτέλους ότι δεν είμαι τρελλή και αυτό που περνάω, έχει όνομα και λέγεται Ινομυαλγία.

Μέσω του ίντερνετ γνώρισα μια κοπέλα όπου έχει φτιάξει ένα φοβερό blog http://www.inomyalgia.gr .
Χάρη σ' αυτή την κοπέλα σήμερα έχουμε κάνει μια ομάδα ινομυαλγίας. Κάνουμε πολλές συναντήσεις και συζητάμε πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε - ανακουφιστούμε απο τους πόνους.

Αποφάσισα να καταγράφω σε αυτό το χώρο, οτιδήποτε βοήθησε τουλάχιστον έναν από μας, με την ελπίδα ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιον στο μέλλον.


23 Ιουν 2011, 12:59
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Ινομυαλγία και τρόποι αντιμετώπισης
Θα ξεκινήσω με τον εαυτό μου.
Εμένα αυτό που με βοήθησε πάρα πολύ είναι το σιάτσιου.
Πριν το σιάτσιου πόναγα αφόρητα παντού, δεν μπορούσα να κοιμηθώ απο τους πόνους.
Η Ινομυαλγία έχει να κάνει με μυικούς σπασμούς. Ένας γιατρός μου είπε χαρακτηριστικά και πολύ σωστά είναι σαν "κοπανιέσαι μόνη σου όλη την ημέρα". Γι συτό είμαι συνέχεια κουρασμένη και λέω πολλές φορές "νιώθω σας να έσκαβα όλη την ημέρα".
Το σιάτσου βοήθησε να χαλαρώσουν οι μύς. Το σώμα μας αυτό έχει ανάγκη την χαλάρωση.
Βέβαια μπορεί να βοηθήσει και άλλο είδος μασάζ. Απλά εγώ έτυχε να κάνω σιάτσιου το οποίο και έχει και διατάσεις που βοηθάνε.
Όποιος έχει ινομυαλγία πρέπει να βρεί τρόπους να χαλαρώνει και να ηρεμεί. Το άγχος και η ένταση χειροτερεύουν την κατάσταση.
Μπορεί κάποιος να κάνει π.χ διαλογισμό. Βοηθάει πάρα πολύ.
Με βοήθησε το mg γιατί μειώνει τους σπασμούς. Παίρνω Dyno-Mins Magnesium, 250 mgr, Nature' s Plus, μισό χάπι τρεις φορές την ημέρα.
Παίρνω και βιταμίνη D3. Η εξέταση αίματος που πρέπει να κάνετε είναι 25-(υδροξυβιταμίνη)D3 .
Τα σωστά όρια ποικίλουν. Εγώ που πήγα σε γιατρό που ήρθε απο την Αμερική μου είπε ότι με έρευνες που έγιναν, η βιταίνη D3 είναι πολύ σημαντική και τα όρια έχουν ανέβει σε 60-100 ng/ml.
Φαίνεται ότι το πρόβλημα ξεκινάει απο το γαστρεντερικό σύστημα.
Σχεδόν όλοι έχουμε πρόβλημα. Έχει μεγάλη σημασία να γίνεται σωστή πέψη ώστε να διασπάται καλά η τροφή και να γίνονται σωστά οι λειτουργίες στην συνέχεια. Μπορούμε να βοηθήσουμε τον εαυτό μας παίρνοντας κάποια συμπληρώματα που θα βοηθήσουν στην πέψη.
Επίσης όσοι είναι δισκοίλιοι πρέπει να βοηθήσουν τον εαυτό τους με την διατροφή ή και με συμπληρώματα.
Λόγω τον παραπάνω έχουν συσσωρευτει πολλές τοξίνες. Χρειάζεται να βρούμε μια μέθοδο αποτοξίνωσης.
Πιστεύω ότι η διατροφή, η ψυχολογία και ο τρόπος που αντιμετωπίζουμε τα πράγματα είναι το κλειδί για την περιπτωσή μας.
Τα άτομα που έχουν ινομυαλγία συνήθως είναι πολύ ευαίσθητα και αγχώδη.
Πρέπει να τρώμε τροφές που μας δίνουν ενέργεια και παίρνουμε απο αυτά πολλές βιταμίνες και ιχνοστοιχεία. Απαραίτητα πολλά φρούτα, λαχανικά και ψάρια. Οι ξηροί καρποί είναι πολλοί καλοί αλλά προσοχή ωμοί και ανάλατοι. Όχι στα γλυκά, στο κρέας και στο άσπρο αλεύρι.
Δυστυχώς παρόλο που ξέρουμε πολλά για τα αίτια που μας οδήγησαν σε αυτή την κατάσταση, είναι δύσκολο να την ανατρέψουμε.
Είμαι όμως πολύ αισιόδοξη γιατί πιστεύω ότι αυτή η ομάδα ινομυαλγίας θα μπορέσει να προσφέρει σημαντική βοήθεια και το σημαντικότερο, κανένας μας πια δεν θα είναι μόνος του. Πορευόαστε πια όλοι μαζί!


23 Ιουν 2011, 13:45
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Ινομυαλγία και τρόποι αντιμετώπισης
Θέλω να προσθέσω ότι παρόλο που πονάμε πρέπει να κινούμαστε.
Το κολύμπι είναι μια καλή λύση.
Εγώ δεν μπορούσα να κολυμπήσω, έκανα κάποιες ασκήσεις στο νερό.
Επίσης βοηθάει στην περιπτωσή μας η ζέστη.
Πολλοί χρησιμοποιούν θερμοφόρα ακόμα και ηλεκτρική κουβέρτα.


23 Ιουν 2011, 14:20
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Ινομυαλγία και τρόποι αντιμετώπισης
Μια σάουνα υπέρυθρης ακτινοβολίας απο το γερμανικό ebay http://cgi.ebay.de/BRAND-NEW-FAR-INFRAR ... 5ad3820219 βοηθάει πάρα πολύ.
Η τιμή της τώρα είναι 200 ευρώ. Είναι σαν σλίπιν μπαγκ.
Βοηθάει στην χαλάρωση και στην αποτοξίνωση.


23 Ιουν 2011, 14:27
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Ινομυαλγία και τρόποι αντιμετώπισης
Oι ασκήσεις ορθοσωμίας βοηθάνε πάρα πολύ. Κάνεις διατάσεις, εκτάσεις κ.α
Ένα Κέντρο ορθοσωμίας είναι το http://www.ergofit.gr/ .
Υπάρχουν όμως και άλλα γυμναστήρια που κάνουν.


23 Ιουν 2011, 14:40
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Ινομυαλγία και τρόποι αντιμετώπισης
Στην περίπτωση τενοντίτιδα του Αχίλλειου η ιοντοφόρεση βοηθάει πάρα πολύ (σε φυσικοθεραπευτήριο γίνεται).
Μια ομοιοπαθητική κρέμα με άρνικα που βοηθάει είναι η Traumeel.


23 Ιουν 2011, 14:46
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Ινομυαλγία και τρόποι αντιμετώπισης
Το φυτικό προϊόν Litozin βοηθάει πολύ και στους πόνους του Λύκου. Προτιμότερο τα χάπια γιατί η σκόνη δεν διαλύεται εύκολα.
Το Panadol Forte, το κόκκινο, αυτό που περιέχει καφεΐνη μειώνει πολύ τους πόνους της ινομυαλγίας.


23 Ιουν 2011, 14:49
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Ινομυαλγία και τρόποι αντιμετώπισης
Βοηθάει πολύ ο βελονισμός. Μπορείτε να κάνετε χωρίς να πληρώσετε στο Αρεταίειο νοσοκομείο.


28 Ιουν 2011, 14:24
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Ινομυαλγία και τρόποι αντιμετώπισης
Στην ομάδα ινομυαλγιας γνώρισα ένα παλικάρι όπου είχε και συτός συμπτώματα ινομυαλγίας.
Όχι πολύ έντονα ακόμα, αλλά κουραζόταν πολύ εύκολα. Είχε έρθει στις συναντήσεις μας και προσπαθούσε να βρει μια λύση.
Τελικά έκανε μια εξέταση για βαρέα μέταλλα και βγήκε θετικός.
Αυτό προέκυψε από αλλαγή σφραγίσματος στον οδοντίατρο.
Έκανε αποτοξίνωση και μάλιστα έβγαλε και όλα τα μαύρα σφραγίσμτα και τα αντικατέστησε με λευκά.
Παρόλο που ήταν απο επαρχία ηρθε πολλές φορές και έκανε την αλλαγή στον οδοντίατρο Κο Ρηγάτο ώστε να είναι σίγουρος ότι δεν θα ξαναέχει πρόβλημα. Υπάρχει μια διαδικασία που πρέπει να τηρηθεί απο τον οδοντίατρο ώστε να μην τοξινωθούμε απο την αλλαγή μαύρου σφραγίσματος.
Τώρα το παλικάρι είναι καλά.


28 Ιουν 2011, 14:34
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Ινομυαλγία και τρόποι αντιμετώπισης
Είδα ότι ο δεσμός για την υπέρυθρη σάουνα που αναφέρω πιο πάνω, δεν ισχύει γιατί το προϊόν αυτό δεν υπάρχει πια.
Η σάουνα που πήρε μια φίλη και την βοηθάει πάρα πολύ λέγεται FAR INFRARED SAUNA BLANKET.
Έκανα μια μια έρευνα στο ίντερνετ σχετικά με τις υπέρυθρες σάουνες και την ινομυαλγία.
Πολλοί υποστηρίζουν ότι για τη χρόνια κόπωση ή ινομυαλγία η υπέρυθρη σάουνα βοηθά στην αποκατάσταση της φυσιολογικής λειτουργίας του αυτόνομου νευρικού σύστηματος. Αυτό είναι το μέρος του νευρικού συστήματος, το οποίο διέπει τις αισθήσεις του λειτουργίες, όπως η μυϊκή ένταση, εφίδρωση, η αρτηριακή πίεση, την πέψη και την ισορροπία. Αυτόνομη δυσλειτουργία είναι ο όρος που χρησιμοποιείται για να περιγράψει τις αλλαγές στο νευρικό σύστημα, το οποίο έχει ως αποτέλεσμα πολλά από τα συμπτώματα της χρόνιας κόπωσης και ινομυαλγία. Μυϊκός πόνος, υπερβολική μυρωδιά του σώματος, οι καταγγελίες του πεπτικού συστήματος, διαταραχές της όρασης και η ζάλη είναι μερικές από τις πολλές εκδηλώσεις του αυτόνομου νευρικού δυσλειτουργία. Η επανειλημμένη συνεδρίες της υπερθερμικής θεραπεία μπορεί να βοηθήσει κατά πολύ στην αποκατάσταση της κανονικής λειτουργίας αυτόνομου νευρικού συστήματος.
Από διάφορες μαρτυρίες που βρήκα, κατέληξα ότι ή σάουνα απο μόνη της παρέχει μόνο ανακούφιση και όχι θεραπεία.
Χρειάζονται και άλλα πράγματα να κάνει κάποιος και το κυριότερο απο όλα είναι διατροφή!


20 Ιούλ 2011, 07:02
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 45 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.