Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 09:38



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Πόνος στο γοφό 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Πόνος στο γοφό
Ερώτηση
Είμαι 42 χρονων εχω υψος 172 και βαρος 78 κιλα εχω κανει σε ηλικια 20 και 23 χρονων αντοιστιχα 2 παιδια και στη διαρκεια της εγκυμοσυνης ποναγα πολυ στο αριστερο γοφο και ποναγε και το ποδι μου τωρα στα 42 ποναω το ιδιο στο γοφο μου υπαρχει πριπτωση να εχω προβλημα στο ισχιο; Α ξεχασα να σας πω οτι εχω δισκοκηλη 6 εκατοστων στην αριστερη πλευρα της μεσης. Σας παρακαλω πειτε μου τι να κανω;

Απάντηση
Λυπάμαι για το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε με το ισχίο σας. Η εγκυμοσύνη συνήθως προκαλεί πόνο στη μέση ή στη λεκάνη γενικότερα που οφείλεται στη
φυσιολογική διάταση της ηβικής σύμφυσης. Αυτό όμως δεν αποκλείει ο πόνος να προερχόνταν από το ισχίο σας. Συνήθως ο πόνος που προκαλείται από το ισχίο εντοπίζεται στο ριζομήριο (δηλαδή στη βουβωνικήχώρα - μπροστά από την άρθρωση του ισχίου), αλλά μπορεί να εντοπιστεί και στο πλάι ή και πίσω στο γλουτό. Εάν εκεί εντοπίζεται ο πόνος σας υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να προέρχεται από το ισχίο. Σπάνια
όμως, μπορεί να υπάρχει μία δισκοκήλη που να επηρεάζει ρίζες που κατανέμονται σε όμορες με τις προηγούμενες περιοχές και να δημιουργούν έτσι σύγχυση. Σε κάθε περίπτωση, ο καλύτερος ίσως τρόπος να
ξεκαθαριστεί αυτό είναι μία καλή κλινική εξέταση από τον ορθοπαιδικό σας. Γενικά, πολλοί άνθρωποι έχουν προβολές στην μαγνητική τομογραφία της οσφυικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης, αλλά αυτές δεν
προκαλούν πάντα συμπτώματα.

Ελπίζω τα παραπάνω να προσφέρουν κάποια βοήθεια για το πρόβλημά σας. Παρακαλώ, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε και πάλι μαζί μου για οποιαδήποτε διευκρίνηση.


10 Μαρ 2011, 13:27
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.