Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 18 Απρ 2024, 20:05



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Τενοντίτιδα Υπερακανθίου 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Τενοντίτιδα Υπερακανθίου
Ερώτηση
Είμαι 28 χρονών,60 κιλά, επάγγελμα εκπαιδευτικός.
Ξαφνικά άρχισα να αισθάνομαι ελαφρύ πόνο στον ώμο, στην αρχή νόμιζα ότι ήταν πιάσιμο, αλλά μετά άρχισε να χειροτερεύει και να έχω δυσκαμψία. Έκανα ακτινογραφία και ο γιατρός μου είπε ότι έχω τενοντίτιδα υπερακανθίου. Μου έδωσε Arcoxia για μια εβδομάδα ακινησία και ξεκούραση,αλλά δεν είδα καμία διαφορά. Αποφάσισα να κάνω φυσικοθεραπεία. Ο πόνος μου πέρασε κάπως, αλλά η δυσκαμψία καθόλου. Έκανα τις προτεινόμενες ασκήσεις με λάστιχο στο σπίτι και μπάνια στην θάλασσα, όπως μου είπαν, αλλά τίποτα, εξακολουθώ να μην μπορώ να τεντώσω το χέρι ψιλά.
Πριν περίπου 2 μήνες αποφάσισα να πάω σε έναν άλλον γιατρό που μου σύστησαν. Μου είπε ότι συμφωνεί για την παραπάνω διάγνωση και επίσης κάτι για ασβέστιο στον τένοντα. Μάλιστα μου είπε ότι δεν περνάει εύκολα , έως καθόλου και έχω απογοητευτεί. Μου έδωσε xeforapid, Norflex , κρέμα nimesulide και θερμοφόρα.
Την θεραπεία την έκανα παραπάνω από την μέση γιατί στο μεταξύ μου δημιούργησαν παρενέργειες (ζάλη, ναυτία).Δεν είδα επίσης καμία βελτίωση.
Άλλος γιατρός μου είπε για κορτιζόνη στο χέρι, αλλά δεν την δέχτηκα, γιατί φοβήθηκα τις παρενέργειες.
Συνολικά έχω πάει σε 5 γιατρούς, αλλά κανείς δεν με βοήθησε. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
Είναι δυνατόν να μην υπάρχει θεραπεία;


Απάντηση
Στις περιπτώσεις του ώμου που δεν ανταποκρίνονται στις φυσικοθεραπείες και την φαρμακευτική αγώγή μετά από 2-3 μήνες έχει ένδειξη μια MRIώμου και πιθανό χειρουργείο . Η τενοντίτιδα του υπερακανθίου, κανονικά παιρνάει με τις φυσικοθεραπείες και τη φαρμακευτική αγωγή. Για να έχεται πρόβλημα ακόμη, πιθανόν έχει γίνει βλάβη στον ίδιο τον μυ (πιθανή μερική ρήξη αυτού) και πιθανόν να υπάρχει λόγω της ασβεστοποίησης του τένοντα mplok;arisma στις κινήσεις του ώμου. Φυσικά και υπάρχει θεραπεία. η οποία μάλλον είναι χειρουργική. Αθροσκόπηση ώμου και αποκατάσταση της ζημιάς.


26 Μαρ 2012, 12:02
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.