Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 16 Απρ 2024, 08:04



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Στραβά πόδια και χειρουργική επέμβαση 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Στραβά πόδια και χειρουργική επέμβαση
Ερώτηση
ΕΙΜΑΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΑΙ 50 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΥΨΟΣ 1,60...ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΑ (ΑΠΟ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ) ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟ.

Απάντηση
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορούν τα πόδια μας να φαίνονται στραβά από τα γόνατα κ κάτω.Το πρόβλημα μπορεί να ξεκινάει από το ισχίο με κάποια παραπάνω στροφή ή να είναι πραγματικά κάποια περισσότερη στροφή ή κλίση των άκρων μας από τα γόνατα και κάτω. Σε ορισμένες περιπτώσεις βοηθάνε ειδικοί πάτοι που μπορούμε να πάρουμε κάνοντας πελματογράφημα, με αποτέλεσμα να παίρνουμε πάτους ειδικούς για τα πόδια μας, ώστε να έχουμε καλύτερη ισορροπία όταν βαδίζουμε. Αν δε βοηθάνε οι πάτοι τότε μόνο χειρουργική επέμβαση μπορεί να γίνει με διαφόρων ειδών οστεοτομίες, εκεί που υπάρχει το πρόβλημα.Συνήθως, τις οστεοτομίες αυτές τις προτείνουμε όταν έχουμε λειτουργικό πρόβλημα με τα πόδια μας,δηλ. σκοντάφτουμε όταν περπατάμε, υπάρχει ανισοσκελία κ.α


07 Φεβ 2012, 03:01
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.