Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 18 Απρ 2024, 06:17



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Ακμή σε άντρα 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Ακμή σε άντρα
Ερώτηση 1
Είμαι 21 χρονών, απ' τα 12-13 μου απ' ότι θυμάμαι άρχισα να εμφανίζω ακμή. Με τα χρόνια έχει γίνει πιο έντονο, έχω δοκιμάσει διάφορες θεραπείες, αρχικά με κρέμες σε διάφορους δερματολόγους για χρόνια, τίποτα δεν βοηθούσε. Φέτος ξεκίνησα μια θεραπεία με χάπια τα λεγόμενα παραγογα βιατμίνης Α, έπερνα το acnotren για 2.5 μήνες είδα θεαματικά αποτελέσματα αλλά δυστυχώς επειδή είναι πολή επιβλαβή για το συκώτι ο γιατρός μου συνέστησε να σταματήσω την θεραπεία κατόπιν αιματολογικής εξέτασης. Τώρα μετά από 3 μήνες πάλι το πρόσωπο μου έχει γίνει χάλια όλο σπυράκια και στο θώρακα καθώς και στην πλάτη. Έχω παρατηρήσει το εξής, δεν ξέρω πόσο παράξενο μπορεί να φανεί αλλά ισχύει 100%, η ακμή μου εξαφανίζεται πολύ όταν έχω σεξουαλική διεργεση και εκσπερμάτωση. Εάν για παράδειγμα για 1 μηνα δεν κάνω τίποτα εξαφανίζεται παρα ταύτα όταν έπαιρνα τα χάπια δεν εμφανιζόταν κι ας είχα εκσπερμάτωση.
Η ομοιοπαθητική μπορεί να με βοηθήσει;

Απάντηση 1
Απλα και μονον το γεγονος οτι υφιστανται στην περιπτωση σας σαφεις τροποποιητικοι παραγοντες (modalities), ειναι καταδεικτικο, στην ομοιοπαθητική ανάλυση, ότι η κατασταση ειναι ιασιμη με ομοιοπαθητική.

Ερώτηση 2
Είμαι 21 χρονων και έχω πρόβλημα ακμής από τα 14. Ξεκίνησα θεραπείες κλασικά με αλοιφές, πραγματικά εχω παρει παρά πολλές αλοιφές και μονές και σε συνδιασμούς μεχρι που η κατάσταση δεν πήγαινε αλλο και ετσι γυρω στα 16 πήρα raccutan. Eκανα κανονικότατα την θεραπεία χωρις κανένα πρόβλημα και στο τέλος το αποτέλεσμα ηταν καταπληκτικό.
Όμως στα 18 εκανα μια αλλη θεραπεία για ενα προβλημα που ειχα στο ματι και πηρα για αρκετο καιρο κρτιζονη. Για να μην τα πολυλογώ η κορτιζόνη με εκανε παλι χάλια κκαι στα 19 μου ξαναεκανα θεραπεια με accuran τωρα παλι κανονικα αλλα αυτη τη φορα τα αποτελεσματα δεν ηταν τελεια αλλα ειχε μεγαλη βελτιωση...Για ενα χρονο ηρεμισα δεν εβγαζα σπυρια η εβγαζα λιγοστα αραια και που.
Μεχρι που περυσι τον νοεμβριο αρχισα να βγαζω πάλι.
Πηγα στο γιατρο και εκανα τριμηνη θεραπεια με αντιβιωση. Έγινα καπως καλυτερα αλλα τΩρα παλι μετα το καλοκαιρι ξαναβγαζω σπυρια. Τι μπορεί να κάνει η ομοιοπαθητική;

Απάντηση 2
Η Ομοιοπαθητικη θεραπευει πρωτιστα το "όλον", οπως πρεπει να κανει καθε θεραπευτικη με προοπτικη πραγματικης θεραπειας και οχι απλα περιστασιακης ανακουφισης. Αναμφιβολα θα πρεπει να κανετε ομοιοπαθητικη, που θα ειναι προσανατολισμενη τοσο στην δερματοπαθολογικη διαταραχή οσο και κυριως στην ολοτητα του οργανισμου σας. Αν θελετε και βιβλιογραφικες πηγες/παραπομπες, να σας δωσω πολυ ευχαριστως, μια και πιστευω οτι οι ασθενεις σημερα πρεπει να ειναι καλα ενημερωμενοι.


05 Ιούλ 2011, 00:45
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.