Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 28 Μαρ 2024, 11:46



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Μπούκωμα στη μυτη- Καυτηριασμός των ρινικών κογχών 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Μπούκωμα στη μυτη- Καυτηριασμός των ρινικών κογχών
Ερώτηση
Πριν 1 εβδομαδα έκανα καυτηριασμό των ρινικων κογχων. Ειναι η δεύτερη φορά, την πρωτη με ραδιοκυματα και τωρα με lazer. Ειμαι 46 ετων, υψος 1,65 με βαρος 60 κιλα και πολλα χρονια ταλαιπωρουμαι με προβληματα μυτης. Αν και στραβο το ρινικο μου διαφραγμα δεν δικαιολογει το μπουκωμα που εχω, το οποιο χειροτερευει το βραδυ κατα την κατακλιση. Δεν βοηθουν τα μπανια, ουτε οι πλυσεις με αλατονερο, ουτε το nasonex.Οι εξετασεις αιματος-ηωσινοφυλα- δεν εδειξαν καποια αλλεργια.Ο καυτηριασμός με βοηθησε αλλά κρατα 3 χρονια περιπου και δεν ειναι μονιμη λυση.
Η Ομοιοπαθητικη μπορε να βοηθήσει;

Απάντηση
Για την Ομοιοπαθητικη οι καυτηριασμοι ειναι μια σημαντικη καταπιεση του αμυντικου μηχανισμου.Συνηθως τα μπουκωματα αυτα δεν οφειλονται σε απλους μηχανικους λογους,αλλα σε δυσλειτουργια αυτου του ιδιου του βλεννογονου.Επομενως η θεραπεια πρεπει να αποσκοπει στην φυσιολογική λειτουργικη υποστηριξη του ρινικου βλεννογονου,διαδικασια στην οποια η Ομοιοπαθητικη σαφως υπερτερει.


01 Ιούλ 2011, 11:55
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.