Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 09:29



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Τριχόπτωση και αραίωση μαλλιών 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Τριχόπτωση και αραίωση μαλλιών
Ερώτηση
Είμαι γυναίκα 38 ετών, ύψος 1,65, 59 κιλά. Αντιμετωπίζω πρόβλημα τριχόπτωσης και αραίωσης μαλλιών τα τελευταία 2,5 χρόνια. Με παρακολουθεί δερματολόγος και είμαι σε θεραπεία, όμως δυστυχώς υπαρχει αργή επιδείνωση.
Οι εξετάσεις που έχω κάνει ειναι Τ4, Τ3, TSH, PRL, E2, PRG, FSH, LH, TESTO, F-TESTO S-DHEA, DHEA, Δ4, σιδηρος, φεριτινη, όλα φυσιολογικα με αυξημένες > προς τα πανω την TESTO, την DHEA, και ην Δ4, εντός των ορίων όμως.
Εχω κανει υπέρηχο και δεν φαίνονται πολυκυστικές ωοθήκες.
Παίρνω αντισυλληπτικά gynofen, τοπικές λοσιόν μινοξιδίλης και συμπληρώματα διατροφής, όμως επειδή η κατάσταση
επίδεινώνεται θα ξεκινήσω μαζί με τα αντισυλληπτικά και androcur.
Το ερώτημά μου είναι αν οι εξετάσεις που έχω κάνει ειναι επαρκείς ή αν έχω παραλείψει κάποιες και αν το πρόβλημα της τριχοπτωσης και αραιωσης που αντιμετωπίζω μπορεί να είναι ενδοκρινολογικής φύσεως και πρέπει να το ψάξω περισσότερο με διαφορετική θεραπεία.

Απάντηση
Υπολείπεται μόνο η 17ΟΗPRG η οποία μας δίνει πληροφορίες για το εάν η πηγή των ανδρογόνων είναι τα επινεφρίδια. Το σημαντικό είναι η ύπαρξη ακμής ή ανεπιθύμητης τριχοφυΐας, γεγονός που υποδεικνύει υπερανδρογοναιμία. Επίσης η ύπαρξη ή όχι οικογενειακού ιστορικού αραίωσης τριχωτού κεφαλή σε γυναίκες συγγενείς. Προσοχή! τα ανδρογόνα και οι γυναικείες ορμόνες πρέπει πάντα να μετρούνται τουλάχιστον τρεις μήνες μετά την διακοπή των αντισυλληπτικών.


12 Αύγ 2011, 11:18
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.