Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 28 Μαρ 2024, 11:59



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Μειωμένη ροή αίματος στην περιόδο 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Μειωμένη ροή αίματος στην περιόδο
Ερώτηση
Έχω πρόβλημα με την περιοδό μου είμαι 35 ετών και εχω μειωμένη ροή αίματος στην περιόδο μου. Είχε εμφανιστηστει και παλιοτερα το ίδιο πρόβλημα και είχα παέι στον γυναικολόγο (βασικά είχα πάει σε αρκετους!) και είχα κάνει και ορμονικές εξετάσεις αλλά δεν μου είχα βρει κάτι, αλλά ούτε και μου συνεστησαν κάποια αγωγή, το προβλημα μετα απο 4 μήνες περιπου διορθωνόταν απο μονο του. Τους τελευταιούς μήνες βασικά απο τον σεπτέμβρη μου παρουσιαστηκε πάλι, δηλ. μειωμενη ροη αίματος στην περιοδο μου. Πηγα πάλι σε αλλον γυναικολογο κάναμε αρκετες ορμονικές εξετάσεις αλλά πάλι οι εξετάσεις ήταν φυσιολογικές! Πάλι ο γιατρος δεν μου εδωσε κάποια αγωγη. Πηγα και σε ενδοκρινολογο επειδη τα αντισωματα του θυροειδους ηταν αρκετά αυξημενα, και έδειξα στον γιατρό όλες τις ορμονικές εξετασεις δηλ. και αυτός τις βρήκε φυσιολογικές και μου είπε οτι τα αντισωματα του θυροειδους που ήταν αυξημενα δεν επηρεαζαν την ροη της περιοδου μου. Ο ενδοκρινολογος μου είπε ότι το προβλημα μου ίσως να οφείλοταν στο ότι είχα χασει βάρος.Και οι δυο οι γιατροί με διαβεβαιωσαν οτι απο τις τιμες που ειχαν οι ορμονικές μου εξετάσεις δεν εδειχναν οτι είμαι σε πρόωρη εμμηνοπαυση.
Το πρόβλημα μου όμως συνεχίζεται και δεν μπορώ να βρω λύση!

Απάντηση
Η μείωση της αποβαλλομένης ποσότητας αίματος κατά την περίοδο δεν είναι απαραίτητα κάτι το παθολογικό όταν ο κύκλος είναι τακτικός, δηλαδή κάθε 21-35 ημέρες και σε καμία περίπτωση δεν υποδηλώνει έναρξη της εμμηνόπαυσης. Σημασία έχει αν βιώνετε εξάψεις ή ξηρότητα κόλπου γεγονός που υποδεικνύει έλλειψη οιστρογόνων. Έμμηνος ρύση που διαρκεί 2-5 ημέρες θεωρείται φυσιολογική.

Συνέχεια στη απάντηση που δόθηκε. Η Κυρία ρωτάει:
Τους τελευταίους μήνες που έχω το πρόβλημα έχει μικρύνει ο κύκλος της περιόδου μου.Απο 28 με 29 ημέρες έχει μειωθει περίπου στισ 22 με 24 ημέρες.Τι μπορεί να σημαίνει αυτό σε συνδιασμό με την μειωμένη ροή αιμάτος;
Ξηρότητα κόλπου ή εξάψεις ευτυχώς δεν βιώνω.

Απάντηση
Kύκλος 22-24 ημέρας δεν είναι παθολογικός. Αφού δεν έχετε εξάψεις σημαίνει ότι τα επίπεδα οιστρογόνων (δηλαδή οι γυναικείες ορμόνες) είναι φυσιολογικά. Σημαντικό είναι να έχετε έμμηνο ρύση κάθε μήνα και σε αυτό τον τομέα είστε απολύτως φυσιολογική.


02 Μαρ 2011, 16:00
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.