Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 26 Απρ 2024, 14:59



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Σκευάσματα ζωικής προέλευσης για υποθυρεοειδισμό 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Σκευάσματα ζωικής προέλευσης για υποθυρεοειδισμό
Ερώτηση
Πάσχω από υποθυρεοειδισμό, έχει διαγνωσθεί και ακολουθώ θεραπεία με Τ4. Παρ'όλα αυτά, έχω ακούσει ότι στο εξωτερικό υπάρχουν σκευάσματα όπως το armour ή το nature-throid που παράγονται από τον θυρεοειδή αδένα χοίρου και περιλαμβάνουν και την ενεργή ορμόνη Τ3. Θα με ενδιέφερε να αλλάξω σε κάτι τέτοιο, καθώς η FT3 μου παραμένει σταθερά στα πολύ κάτω όρια (2,6 ngr/l με κλίμακα 2,57-4,43), σε ό,τι δόση Τ4 και να με βάλουν (έχω κινηθεί από 50 μέχρι 150mcg). Υπάρχει κάτι τέτοιο διαθέσιμο στην Ελλάδα;

Απάντηση
Οι χαμηλές τιμές Τ3 δεν είναι κατά ανάγκη κάτι το παθολογικό. Αυτό που υποδεικνύει ότι η δόση θυροξίνης που λαμβάνετε είναι αρκετή, είναι η TSH και αυτή (TSH) είναι το κριτήριο ανταπόκρισης στη θεραπεία. Όσον αφορά την λήψη σκευάσματος ζωικής προέλευσης δεν συνιστάται και δεν ενδείκνυται. Αυτά τα σκευάσματα τα δίναμε παλιά πριν τελειοποιηθεί η παρασκευή θυροξίνης, η οποία είναι ταυτόσημη με την φυσική που παράγει ο ανθρώπινος οργανισμός. Τα ζωικά φαρμακευτικά σκευάσματα δεν είναι τελείως καθαρά από ζωικές πρωτεΐνες (ξένες στον άνθρωπο) γεγονός που μπορεί να προκαλέσει αντίδραση του ανοσοποιητικού σας συστήματος και να δουλέψει ως αλλεργιογόνο.


10 Φεβ 2011, 10:45
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.