Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 07:47



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Διαβήτης και αμηνόρροια 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Διαβήτης και αμηνόρροια
Ερώτηση
Είμαι 26 ετών, ο διαβήτης μου εκδηλώθηκε πριν ενάμιση χρόνο περίπου σε ηλικία 25 ετών, το αντιλήφθηκα τον Μάρτιο του 2011. Σχετικά γρήγορα προσαρμόστηκα και μήνα με το μήνα η γλυκοζυλιωμένη μου έπεφτε σταδιακά. Ξεκίνησα τον Μάρτιο του 2011 με γλυκοζυλιωμένη 11.2 και από τον Απρίλο του 2012 είναι στο 5. Γενικά προσέχω την διατροφή μου ,ελάχιστη κατανάλωση υδατανθράκων και γυμνάζομαι σε καθημερινή βάση. Το βάρος μου είναι κανονικό 63 κιλά με ύψος 1.73. Παρόλαυτα μου παρουσιάστηκε ένα ενδοκρινολογικό πρόβλημα το οποίο οι γιατροι που με παρακολουθούν δεν με καλύπτουν ιδιαίτερα για να το λύσω. Από τον Αύγουστο του 2011 μου έχει σταματήσει η περίοδος μου. Η γυναικολόγος που με παρακολουθεί το αποδίδει στον διαβήτη, όπως και η διαβητολόγος μου. Έχω κάνει κατ'επανάληψιν ορμονικές εξετάσεις και δείχνουν οτί έχω μειωμένη μία ορμόνη με αποτέλεσμα να μπλοκάρεται η ωορηξία (LH 1.48 mU/ml με τιμές αναφοράς 5-49), από ότι μου έχει πει η γυναικολόγος μου τουλάχιστον. Παράλληλα μου έχουν εμφανιστεί και πολυκυστικές ωοθήκες. Η γυναικολόγος μου προτείνει να μην πάρω αντισυλληπτικά και να περιμένουμε μέχρι να αποκατασταθεί ό κύκλος, εκτιμά οτί σε ένα χρόνο κατόπιν της εμφάνισης αυτής της διαταρραχής θα έχει αποκατασταθεί το πρόβλημα (ο χρόνος αυτός έχει ήδη περάσει) και σε γενικές γραμμές είναι καθησυχαστική. Η διαβητολόγος μου λέει οτί ο διαβήτης και η διαταρραχή του κύκλου μου είναι φαινόμενα αλληλοτροφοδοτούμενα που έχουν κοινή βάση, την ορμονική διαταρραχή, και το ένα επηρεάζει το άλλο με αποτέλεσμα να είναι δύσκολο να ρυθμιστούν. Όλα αυτά που μου αναφέρουν και οι δύο γιατροί προφανώς και τα αντιλαμβάνομαι, την κοινή βάση του προβλήματος, οτί η ενδοκρινολογία ενός οργανισμού είναι κάτι ενιαίο και πώς μία ασθένεια όπως ο διαβήτης που προκαλείται από αλλά και προκαλεί ορμονικές διαταρραχές μπορεί να έχει πολλά παρακλάδια και επιπλοκές, απλά δεν μου δίνουν κάποια άμεση λύση η κάποιο χρονοδιάγραμμα για το πότε και με ποιον τρόπο θα ρυθμιστεί το προβλημά μου. Στην αρχή ήμουν ψύχραιμη αλλά τώρα αρχίζω και ανησυχώ γιατί είμαι ένα χρόνο χωρίς περίοδο και είμαι μόλις 26 ετών. Εσείς τι προτείνετε υπάρχει κάποια αγωγή η ένα πρόγραμμα πιο στενής παρακολούθησης;

Απάντηση
Από τα λεγόμενά σας προκύπτει ότι έχετε δευτεροπαθή αμηνόρροια πιθανόν υποφυσιακής αιτιολογίας. Η χαμηλή LH υποδεικνύει ότι πρέπει να γίνει έλεγχος της υπόφυσης (ένας αδένας στη βάση του εγκεφάλου ο οποίος ελέγχει και ρυθμίζει μια σειρά ενδοκρινών αδένων όπως οι ωοθήκες). Αφού αποκλεισθεί κάποια δυσλειτουργία της υπόφυσης μετά πρέπει να εξετασθεί το ενδεχόμενο εάν ο σακχαρώδης διαβήτης τύπου 1 που έχετε ( ο οποίος είναι νόσημα αυτοάνοσο) και η ινσουλίνη που λαμβάνετε σχετίζονται με τις διαταραχές εμμήνου ρύσεως και την πολυκυστική εμφάνιση των ωοθηκών.


04 Σεπ 2012, 15:00
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.