Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 13:14



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Αυξημένη προλακτίνη 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Αυξημένη προλακτίνη
Ερώτηση
Ανακαλυψα πριν ενα μιση χρονο οτι εχω το TSH και PRL ανεβασμενο. Πηγα στο πρωτο γιατρο, μου δινει Τ4 50. δεν κατεβαινει, παο στο δευτερο γιατρο μου δινει EYTHIROX 50, αντι να κατεβει ανεβαινει και μαζι και PRL, σταματαει και η περιοδος, εκει αρχιζει η οδυσσεια μου, παιρνω 20 κιλα σε ενα χρονο. Παω στον τριτο γιατρο μου δινει Τ4 75 και Duphaston, παλι τιποτα. Εχω κουραστει να αλλαζω γιατρους. Ανεβασα και κορτιζολη. Βοηθεια. Επιτελους μπορει κανενασ να καταλαωει τι εχω; Δεν εχω πολυκυστικες ωοθηκες. PRL 56, TSH 5,7, CORTISOL 262,9, E2 353,1 και σε ενα μηνα 35,3, LH 12,5 και σε ενα μηνα 0,71.

Απάντηση
ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΔΙΑ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΈΧΕΤΕ ΥΠΕΡΠΡΟΛΑΚΤΙΝΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΚΛΙΝΙΚΟ ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ. ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗΣ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΚΑΙ Ο ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ. Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΜΑΛΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΗΣ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΘΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ Η ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΛΗΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟΥ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΟ. ΤΕΛΟΣ Η ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΤΑΚΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ, ΠΛΟΥΣΙΑ ΣΕ ΦΥΤΙΚΕΣ (ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΜΑΛΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΣΑΣ.


09 Φεβ 2012, 14:37
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.