Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 13:33



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Οιστρογόνα - Καρκίνος του μαστού, 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Οιστρογόνα - Καρκίνος του μαστού,
Ερώτηση
Σηκώθηκα ένα πρωί και ένιωθα άτονη. Πήγα στην τουαλένα και διαπίστωσα μέλανα κένωση. Πήγα στο νοσοκομείο με 26 αιματοκρίτη, έκανα γαστροσκόπηση και καυτηριασμό κάποιων πληγών με συνέπεια να πάρω εξητήριο με αιματοκρίτη 31 αφού μου μετάγγισαν 5 μονάδες αίμα. Μετά από ένα μήνα νοσηλεύτηκα με τα ίδια συμπτώματα. Οι γιατροί μου συστήνουν να μου χορηγήσουν οιστρογόνα για την επούλωση του στομάχου, όμως ξέρω, επειδή είμαι 62 ετών, ότι τα οιστρογόνα προκαλούν καρκίνο του μαστού. Σας παρακαλώ απαντήστε μου ποια είναι η γνώμη σας σ'αυτό κι αν εσείς έχετε άλλου είδους θεραπεία για το πρόβλημά μου.

Υ.Γ.1 Πάσχω από θυρεοειδή
Υ.Γ.2 Εξετάσεις καρδιάς όλες καθαρές.

Απάντηση
Για να σας συστήσουν οιστρογόνα μάλλον έχετε αγγειοδυσπλασίες ή τηλαγγειεκτασίες στο στομάχι. Δεν αποκλείεται να έχετε και στο λεπτό έντερο και να αιμορραγείτε και από εκεί. Τα οιστρογόνα σε κάποιες μελέτες είχαν δείξει θετικά αποτελέσματα, αλλά τελικά αμφισβητήθηκε η αποτελεσματικότητά τους.
Όσον αφορά τον καρκίνο του μαστού, δεν εμφανίζουν όλες οι γυναίκες που παίρνουν ορμονικά σκευάσματα και αν κάποιες είναι υψηλού κινδύνου μπαίνουν σε πιο στενή παρακολούθηση. Η γνώμη μου είναι να κάνετε έλεγχο και του λεπτού εντέρου με κάψουλα, μήπως τυχόν υπάρχει και εκεί εστία αιμορραγίας και επανάληψη της γαστροσκόπησης ώστε να καυτηριαστούν πιθανές εστίες αιμορραγίας


17 Ιαν 2011, 02:11
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.