Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 08:21



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Γαστρεντερικό πρόβλημα και χειρουργείο 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Γαστρεντερικό πρόβλημα και χειρουργείο
Ερώτηση
Γεια σας ειμαι 44 ετων και πασχω εδω και 20 χρονια απο ΓΟΠ εχω λαβει 6μηνες θεραπειες με την τελευταια το 2012, και η γαστροσκοπηση που εκανα προσφατα εδειξε: Διαφραγματοκηλη-Παλλινδρομηση-Οισοφαγιτις 2ου βαθμου (Γαστριτις)-Ελκος στομαχου-Πολυποδες στομαχου (6 τεμαχια που αφαιρεθησαν ενδοσκοπικα). Υποφερω απο πονους στο στηθος και πισω απο το στερνο συχνα και μου ειπαν οτι καλο θα ηταν να υποβληθω σε ενδοσκοπικη επεμβαση,η ερωτηση μου ειναι ποια ειναι η καλυτερη μεθοδοσ η NISSEN ή ESOPHYX; Η γαστροισοφαγικη γωνια ειναι στα 40εκ. εντομη στα 39εκ.

Απάντηση
Καταρχήν δεν μου γράφετε το μέγεθος της διαφραγματοκήλης σας. Με αυτά που μου λέτε, τα συμπτώματά σας μάλλον οφείλονται στην οισοφαγίτιδα και το έλκος. Αν κάνετε θεραπεία και επουλωθούν οι βλάβες και εσείς συνεχίζετε να έχετε συμπτώματα, και αν η διαφραγματοκήλη σας είναι μεγάλη, τότε μπορείτε να προχωρήσετε σε επέμβαση. Αλλά το τι είναι καταλληλότερο, καλύτερα θα σας το απαντήσει εξειδικευμένος χειρουργός.


12 Μαρ 2013, 13:16
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.