Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 08:06



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Κύστη στην κεφαλή του Παγκρέατος ( IPMN) 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Κύστη στην κεφαλή του Παγκρέατος ( IPMN)
Ερώτηση
Εδω και ενα χρονο μετα απο πολλες εξετασεις γνωριζω οτι εχω ενα προβλημα στο Παγκρεας
οι εξετασεις εγιναν στην Ελλαδα Θεαγενειο Νοσοκομειο Θεσσαλονικη, Ενδοσκοπικές, Μαγνητικές Αξονικες, CT: κλπ.
Το πορισμα ειναι οτι εχω μια κυστη στην κεφαλη του Παγκρεατος περιπου 1.7 cm που λεγετε IPMN
Κατα τον Φεβρουαριο περιπου ενα αλλο προβλημα υγειας με εστειλε στο Νοσοκομειο και εκει μετα απο καποιες ερωτησεις τους ειπα το ιστορικο για το Παγκρεας.
Μετα απο γενικες εξετασεις. βρισκουν και αυτοι εδω στην Γερμανια τα ιδια ακριβως αποτελεσματα
ΑΛΛΑ!!! Εδω ειναι το προβλημα μου!!!!!
Εδω μου λενε οτι αυτη κυστη ειναι καλοηθης αλλα απο στιγμη σε στιγμη μπορει να το γυρισει και να γινει κακοηθεις οποτε παμε για εγχείριση με αφαίρεση του Παγκρεατος και μια ζωη ινσουλινες και φαρμακα ..
Δεν λεω!!!! προκειμενου να πεθανω κανω την επεμβαση.
Το ζητημα ειναι προτου κανω την επεμβαση, υπαρχει καποια αλλη λυση;
Ας πουμε το λειζερ η οτιδήποτε αλλο .... γιατι εδω στην Γερμανια δεν το πολυ υποστηριζουν.
Εγω θα εκανα σχεδον τα παντα να αποφυγω αυτην την επεμβαση.

Απάντηση
Το IPMN όπως ξέρετε μπορεί να εξελιχθεί σε καρκίνο, ακόμη και όταν έχει μικρές διαστάσεις, Θεωρώ πως η χειρουργική αντιμετώπιση είναι ότι πιο ριζικό στην περίπτωσή σας και καλύτερα είναι να το αντιμετωπίσετε όσο νωρίτερα μπορείτε. Όσον αφορά το λέηζερ που μου αναφέρατε, δε νομίζω να έχει αποτελεσμα, τουλάχιστον εγώ δεν είμαι ενήμερη για τέτοια θεραπεία που να έχει καλά αποτελέσματα.


23 Απρ 2012, 22:40
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.