Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 07:51



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Κονδύλωμα και λεύκη 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Κονδύλωμα και λεύκη
Ερώτηση
Είμαι γυναίκα 38 ετών. Από 10ετιας και παραπάνω ίσως, έχω σπίλους του sutton, οι οποίοι φευγουν και το δερμα μετα απο λίγο επανέρχεται. Εχω σταρένιο δερμα και συχνα εξεταζομαι καθώς εχω αρκετούς σπιλους. Εδω επισης και περιπου μια τριετια εχω αρκετα εντονο κνησμό περιπρωκτικά κατα διαστήματα και ενα γρομπαλακι (το οποιο θεωρουσα αιμμοροιδα). Φετος είπα να το κοιτάξω λοιπον και απο τον Ιουλιο ειμαι σε διαφορους γιατρους και ειδικότητες. Ο πρώτος που το είδε μου είπε ότι ειναι μαλλον εκφυλισμενη αιμμοροιδα και μου εδωσε μια λοσιο
ν, παρατηρησε δε και μια λευκή περιοχή δεξια και αριστερα του (εκει που εντοπιζοταν και η φαγούρα) την οποια χαρακτήρισε ως δερματίτιδα. Για να μην στα πολυλογω τελικά ελήφθη κομματακι απο το "γρομπαλακι" για βιοψια η οποια εδειξε "επιπεδο κονδύλωμα πρωκτικής περιοχής". Το περισσότερο μερος του λοιπον αφαιρεθηκε λογω βιοψιας αλλα ο κνησμός και η ανησυχια παραμενουν. Εκανα προχθες μια επισκεψη σε δερματολογο και μου είπε οτι πιθανο η λευκή περιοχή να είναι "εντοπισμένη λεύκη". Τον κνησμό δεν τον αξιολόγησε καθόλου. Μου εγραψε ελιντελ και μου είπε να με δει σε 3 μήνες παλι. Για το κονδυλωμα μου ειπε να μην κανω τιποτα. Σας παρακαλώ γιατρέ έστω και απο μακριά τι άποψη σχηματίζετε γιατί δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απαντησή σας.

Απάντηση
Δυστυχώς εάν δεν ΔΩ, δεν μπορώ να έχω άποψη. Εάν όμως συνυπάρχει λεύκη και κονδύλωμα, ΣΑΦΩΣ υπάρχει conflict στις 2 θεραπείες: η θερ για τη Λ (πχ η Elidel) ΕΠΙΔΕΙΝΩΝΕΙ το κονδύλωμα.
Δεν το συζητάμε: Παρατήστε τη Λεύκη και εξαφανίστε το κονδύλωμα!


07 Δεκ 2010, 13:10
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.