Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 28 Μαρ 2024, 15:05



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Λεύκη και σκληροδερμία 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Λεύκη και σκληροδερμία
Ερώτηση
Η πρωτη ερωτηση που θελω να κανω εχει να κανει με την λευκη. Το αγορι μου ειναι 26 χρονών και εχει λευκη απο τα 19-20 σε πολλα σημεια και στο προσωπο. Έχουμε την εντυπωση πως δεν εχει σταματησει να εξαπλωνεται. Ειχε επισκεφτει πολλους γιατρους στην αρχη αλλα επειδη δεν εβλεπε αποτελεσμα σταματησε να ασχολειται και τωρα δεν θελει αν επισκεφτει γιατρο αλλα εγω επιμενω πωσ καποια λυση θα υπαρχει και πως πρεπει να παρακολουθηται απο καποιον γιατρο. Καταρχην θελω να ρωτησω, υπαρχει καποια αλλη παρενεργεια απο την λευκη εκτος απο το οπτικο κομματι που θα μπορουσε να επηρεασει την υγεια του; Και υπαρχουν οντως τροποι αντιμετωπισης;
Εγω απο την αλλη εχω εντοπισμενη σκληροδερμια απο τα 13 μου στο καλαμι και μετεπειτα τον αστραγολο (10 χρονια). δεν Ειναι σκληρο το σημειο και βαζω πολλες ενυδατικες και μια κορτιζονουχα που και που. Εχω ακουσει πως πρεπει αν επισκεφτομαι και ρευματολογο; Ισχυει?; Για μενα υπαρχει τροπος αντιμετοπισης; Και επισης το προβλημα και αυτο που με αγχωνει ειναι οτι αν χτυπησω, ακομα και κουνουπι να με τσιμπησει και αν κανει πληγη μενει σημαδι. Τελος, θα υπαρχει προβλημα αν υποθετικα κανω ενα παιδι με το αγορι μου που εχει λευκη και εγω σκληροδερμια; Υπαρχει πιθανοτητα να κανουμε ενα παιδι με προβληματα υγειας η δερματολογικα; Συγγνωμη για την μακροσκελη ερωτηση ειναι ερωτηματικα που με βασανιζουν χρονια.

Απάντηση
Η λεύκη είναι δυσίατο νόσημα αλλά όχι και ανίατο. Χρειάζονται πολλές προσπάθεις μήπως και γίνει κάτι. Εφόσον δεν συνεργάζεται, δυσκολα τα πράγματα! Το πρόβλημα είναι καθαρά αισθητικό και τίποτα άλλο. Η Λεύκη και η σκληροδερμία έχουν μια κληρονομική βάση, άρα θεωρητικά υπάρχουν κάποιες ΕΛΑΧΙΣΤΕς πιθανότητες να τις κληρονομησουν τα παιδιά σας. Εφόσον δεν μιλάμε για συστηματικη Σκληροδερμία, τότε δεν έχει καμμια δουλειά ο ρευματολόγος!


25 Ιούλ 2012, 18:53
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.