Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 28 Μαρ 2024, 11:40



Απάντηση στο θέμα  [ 2 δημοσιεύσεις ] 
Πόνος στον αυχένα - Μυϊκό: Δεν περνάει 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Πόνος στον αυχένα - Μυϊκό: Δεν περνάει
Ερώτηση
με λένε Γιώργο και είμαι 17 χρονών,ύψος 1.76 Βάρος 70 κιλά. Εδώ και δυο μήνες έχω ένα πρόβλημα με τον αυχένα μου.Τώρα τελευταία με πονάει στην περιοχή του ωμού και του λαιμού αλλά ο πόνος δεν υποχωρεί και νιώθω μια πίεση και στον αυχένα μου όταν στρέφω το κεφάλι μου. Πρόσφατα πήγα σε ορθοπεδικό και σε νευρολόγο και μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι μυικό. Βασικά δεν νιώθω άνετα το λαιμό μου δεν κινούμαι άνετα όπως πιο παλιά. Τώρα παρατηρώ και κάποιους σπασμούς του αυχένα μου στα καλά καθούμενα μήπως είναι από την πίεση των μυών. Έχω πάει σε δυο γιατρούς μέσα σε μια εβδομάδα και δεν έχω λύσει το πρόβλημα που με ταλαιπωρεί. Μάλιστα στον έναν πήγα και δυο φορές μέσα σε 7 μέρες. Τι να κάνω για να το αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα;

Απάντηση
Τα προβλήματα με τον αυχένα μπορεί να γίνουν επίμονα και πολλές φορές χρειάζονται λίγο υπομονή. Θα πρέπει να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες που σου έδωσαν οι ορθοπαιδικοί. Όσον αφορά στην περαιτέρω
διερεύνηση του προβλήματος ίσως χρειαστεί να υποβληθείς σε περισσότερες εξετάσεις, όπως ακτινογραφίες και μαγνητική τομογραφία. Θεραπευτικά, θα μπορούσες να δοκιμάσεις φυσιοθεραπεία, που είναι και
η πιο σημαντική ίσως θεραπεία για το αυχενικό σύνδρομο. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες, αφού για να έχει ένας γιατρός γνώμη θα πρέπει να σε εξετάσει κλινικά. Επιμένω όμως, ότι
καθώς σε έχουν ήδη δει δύο ορθοπαιδικοί, θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες τους και να αφήσεις να περάσει λίγος χρόνος πριν προβείς σε άλλη ενέργεια.


25 Μάιος 2011, 23:47
Προφίλ
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Πόνος στον συχένα
Ερώτηση
Εδω και 10 χρονια ταλαιπωρουμαι με τον αυχενα μου. Μετα απο μια αποτομη κινηση που εκανα με το κεφαλι προς τα κατω μου βρηκαν προσφατα οτι ο ατλαντας με το κρανιο ειναι σε παρα πολυ κοντινη αποσταση. Ο χειροπρακτης που με ειδε μου πισης θα ηθελα να αναφερω οτι ειμαι 35 ετων παχυσαρκος και οι νευρολογοι μου είπαν οτι αυτο ειναι μηχανικη δυσλειτουργια. Υπαρχει θεραπεια γι' αυτην την παθηση;
Επισης θα ηθελα να αναφερω οτι ειμαι 35 ετων παχυσαρκος και οι νευρολογοι μου έχουν δώσει φαρμακα για να ξεχναω το προβλημα.

Απάντηση
Μου είναι δύσκολο να καταλάβω ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα που περιγράφεις. Θα ήταν απαραίτητο να δω τις ακτινογραφίες και ίσως και κάποια μαγνητική τομογραφία. Γενικά για το αυχενικό σύνδρομο είναι πολύ καλή η ανταπόκριση με τη φυσιοθεραπεία. Αλλά δυστυχώς είναι δύσκολο να σε βοηθήσω περισσότερο για το συγκεκριμένο πρόβλημά σου με αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας.


07 Σεπ 2011, 14:33
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 2 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.