Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 28 Μαρ 2024, 11:38



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Πόνος και κρύωμα στον αυχένα 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Πόνος και κρύωμα στον αυχένα
Ερώτηση
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ.ΕΙΜΑΙ 30 ΕΤΩΝ,1.80 ΥΨΟΣ,90 ΚΙΛΑ.ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ,ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ,ΣΤΟΥΣ ΜΥΣ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΟΝΙΜΟ ΚΡΥΩΜΑ,ΚΡΥΩΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ.ΕΧΩ ΕΛΑΦΡΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ.ΓΕΝΙΚΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΡΥΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΥΩΜΑ.ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ BIOFENAC ΚΑΙ ΑΛΟΙΦΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΕΣ -ΓΙ�
� ΡΕΥΜΑΤΙΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ,ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΡΥΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΥΩΜΑ.ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΒΟΙΩΣΗ?Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΛΙΓΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Απάντηση
Λυπάμαι για το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε με τον αυχένα σας. Από την περιγραφή των συμπτωμάτων σας φαίνεται ότι μάλλον πάσχετε από το λεγόμενο "αυχενικό σύνδρομο" που περιλαμβάνει όλα τα συμπτώματα που περιγράφετε. Είναι θετικό ότι όλες οι εξετάσεις που κάνατε για πιθανό ρευματολογικό νόσημα είναι αρνητικές. Έτσι, φαίνεται ότι το πρόβλημά σας είναι καθαρά ορθοπαιδικό.
Τις περισσότερες φορές τα συμπτώματα είναι μυοσυνδεσμικού τύπου, οφείλονται δηλαδή σε σπασμό των μυών ή σε μικροκακώσεις των γύρω μαλακών μορίων του αυχένα. Σε μικρότερο αριθμό ασθενών υπάρχει μία δισκοκήλη, η οποία όμως προκαλεί μουδιάσματα σε ένα χέρι, αδυναμία και σε προχωρημένες περιπτώσεις παραλύσεις.
Βάσει των παραπάνω νομίζω ότι χρειάζεται να ξεκινήσετε με μία απλή ακτινογραφία της αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης και εάν δεν υπάρχει κάποιο σαφές πρόβλημα τότε η θεραπεία να ξεκινήσει με απλά αναλγητικά ή / και αντιφλεγμονώδη. Θερμά επιθέματα (θερμοφόρα) θα μπορούσαν να προσφέρουν ανακούφιση. Εάν αυτά τα απλά μέτρα δεν αποδώσουν τότε θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιο φυσιοθεραπευτή και να ακολουθήσετε μερικές συνεδρίες φυσιοθεραπείας. Εάν και αυτά αποτύχουν τότε χρειάζεται επιπλέον διερεύνηση με μαγνητική τομογραφία.
Πιστεύω ότι τα παραπάνω θα σας προσφέρουν κάποια βοήθεια. Ωστόσο, παρακαλώ μη διστάσετε να επικοινωνήσετε και πάλι μαζί μου για επιπλέον πληροφορίες.


05 Οκτ 2010, 21:54
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.