Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 20 Απρ 2024, 14:03



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Σύνδρομο Απνοιών Υποπνοιών στον Ύπνο 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Σύνδρομο Απνοιών Υποπνοιών στον Ύπνο
Ερώτηση
Είμαι 64 ετών, 1,77 ύψος και 80 κιλά. Έχω υπέρταση και δεν ξεκουράζομαι στον ύπνο μου. Τους τελευταίους μήνες με παίρνει ο ύπνος παντού, ακόμα και όταν είμα όρθιος. Έχω αρχίσει και φοβάμαι, τι έχω;

Απάντηση
Τα συμπτώματα που περιγράφετε πιθανό να αποτελούν συμπτώματα ενός συνδρόμου που ονομάζεται «Σύνδρομο Απνοιών Υποπνοιών στον Ύπνο». Σύμφωνα με αυτό, κατά τη διάρκεια του ύπνου σας οι ανώτερες αεροφόροι οδοί κλείνουν συχνά, προκαλώντας υπόπνοιες ή και άπνοιες. Αυτή η δυσλειτουργία με την σειρά της προκαλεί συχνά αφυπνίσεις του εγκεφάλου που προσπαθεί να κρατήσει ανοικτή τη δίοδο στο ανώτερο αναπνευστικό σας. Αποτέλεσμα: κακός ύπνος, περαιτέρω αύξηση της πίεσης, κόπωση ή και υπνηλία την ημέρα. Χρειάζεται να απευθυνθείται σε έναν συνάδελφο πνευμονολόγο για να σας προγραμματίσει μια εξέταση που ονομάζεται «μελέτη ύπνου». Σε αυτήν, μετρώνται πολλές παράμετροι κατά την διάρκεια του ύπνου σας και διαγιγνώσκεται το πρόβλημα. Επίσης, ανάλογα με το αποτέλεσμα της εξέτασης, ανευρίσκεται και η καταλληλότερη θεραπεία (απώλεια βάσρους, αλλαγή θέσης ύπνου, διακοπή καπνίσματος, λήψης αλκοόλ, οδοντικά προσθέματα, εφαρμογή ειδικής συσκευής θετικής πίεσης αέρα στο πρόσωπο με χρήση ρινικής μάσκας, κλπ).


06 Νοέμ 2010, 00:30
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.