Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 18 Απρ 2024, 07:06



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Άσπρα και πράσινα πτύελα 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Άσπρα και πράσινα πτύελα
Ερώτηση
Είμαι 42 ετών και τα τελευταία 5 χρόνια έχω πράσινα και άσπρα πτύελα κατά κύριο λόγο τις πρωινές ώρες στο σπίτι αλλά και στη δουλειά. Επίσης έχω διάφραγμα. Στα πρώτα χρόνια είχα πτύλεα κατά κύριο λόγο μόνο το χειμώνα. Επίσης όταν ήμουν κρυωμένος είχα και αίμα στα πτύελα. Δεν έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα. Υποβλήθηκα σε αξονική πνεύμονα με σκιαγραφικό (η οποία έδειξε υπολείμματα θυμού αδένα και κάποια ουλή η οποία όπως μου είπε ο πενυμολόγος μου οφειλόταν μάλλον σε παλαιότερη λοίμωξη)καθώς επίσης και σε σπειρομέτρηση η οποία δεν είχε κάποιο εύρ
ημα. Γενικώς ο πνευμολόγος μου ήταν καθυσηχαστικός. Φέτος έχω πιο ήπια συμπτώματα τα οποία διαρκούν χειμώνα-καλοκαίρι. Τί άλλο μπορώ να κάνω για να κλείσω αυτό το θέμα που με ταλαιπωρεί;

Απάντηση
Τα συμπτώματα που μου περιγράφετε θα μπορούσαν, μετά και από τον έλεγχο που μου περιγράψατε ότι κάνατε, να οφείλονται σε δύο καταστάσεις. Είτε πάσχετε από βρογχεκτασίες, είτε έχετε χρόνια βρογχίτιδα. Για την πρώτη περίπτωση πρέπει να υποβληθείτε σε αξονική τομογραφία θώρακος υψηλής ευκρίνειας (η αξονική που μου αναφέρετε δεν είναι σίγουρο οτι είναι υψηλής ευκρίνειας). Η δεύτερη διάγνωση της χρόνιας βρογχίτιδος θα ισχύει εφ΄οσον αποκλειστεί η ύπαρξη βρογχεκτασιών. Επίσης πολύ σημαντική πληροφορία είναι εάν καπνίζετε τώρα ή στο παρελθόν. Για οποιαδήποτε περίπτωση επικοινωνήστε με τον πνευμονολόγο σας. Πάλι για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε μπορείτε να επικοινωνήσετε ξανά μαζί μου.


29 Νοέμ 2011, 01:54
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.