Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 06 Δεκ 2022, 03:26

Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Γυναικομαστία 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Γυναικομαστία
Ερώτηση 1
Είμαι 20 χρονών και έχω γυναικομαστία, έχω κάνει γυμναστική , η κοιλιά έπεσε το στήθος τίποτα. Μου έχει ρίξει πολύ την ψυχολογία. Τι επέμβαση πρέπει να κάνω, τι παρενέργειες έχει και πόσο κοστίζει;

Απάντηση 1
Η γυναικομαστία αντιμετωπίζεται με χειρουργική επέμβαση ανάλογα με το είδος της. Στην περίπτωση που η αύξηση του όγκου των μαστών οφείλεται στην αύξηση του μαζικού αδένα η εκτομή του γίνεται μέσω μιας περιθηλαίας τομής. Αν οφείλεται αποκλειστικά στην αύξηση του λίπους μπορεί να γίνει λιποαναρρόφηση, Πολλές φορές χρειάζεται συνδυασμός των δύο τεχνικών. Στις πιθανές επιπλοκές, που μπορούν να αντιμετωπισθούν σχετικά εύκολα, συγκαταλέγονται η δημιουργία αιματώματος ή υγρώματος.

Ερώτηση 2
Χρειαζομαι συμβουλες για την θεραπεια της γυναικομαστιας χωρις χειρουργειο!

Απάντηση 2
Η θεραπεία της γυναικομαστίας είναι μόνο χειρουργική και δεν υπάρχει άλλη λύση.

Ερώτηση 3
Θα ήθελα αν είναι εύκολο μια μικρή ενημέρωση σχετικά με το κόστος που κυμαίνονται οι εγχηρήσεις γυναικομαστίας αναλογα με τη μέθοδο στο περίπου.

Απάντηση 3
Δυστυχώς δεν είναι δυνατό, ούτε και δεοντολογικά σωστό να μάθετε τις τιμές από το internet ή το τηλέφωνο. Ο Πλαστικός Χειρουργός, όπως άλλωστε και κάθε ιατρός, δεν μπορεί να διαγνώσει το πρόβλημά σας χωρίς να σας έχει δει. Ούτε θα πρέπει να πιστεύετε τις τιμές που κυκλοφορούν στα περιοδικά ή στο διαδίκτυο, συνήθως απέχουν πολύ από την πραγματικότητα, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω όπως διαπιστώνουν οι ασθενείς στην πρώτη επίσκεψη.
Το κόστος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που πρέπει να συζητήσετε με τον Πλαστικό Χειρουργό σας, στην πρώτη επίσκεψη. Το είδος της επέμβασης, ο χρόνος νοσηλείας, το είδος της αναισθησίας τα αναλώσιμα και τα φάρμακα που θα χρειαστούν, ο χώρος που θα γίνει η επέμβαση η μετεγχειρητική παρακολούθηση καθώς και το ιστορικό του ασθενούς είναι μερικοί μόνο από τους παράγοντες που καθορίζουν την τελική τιμή, και μπορούν να συνυπολογισθούν μόνο σε ραντεβού με τον ιατρό.

20 Δεκ 2010, 22:59
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: