Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 16 Απρ 2024, 06:55



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Επιδερμική κύστη 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Επιδερμική κύστη
Ερώτηση 1
Καλησπέρα γιατρέ,
Είμαι γυναίκα 39 ετών.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με ενα σπυράκι που είχα βγάλει περασμένο χειμώνα.
Είχε ξεκινήσει ανάμεσα στα φρύδια σαν σπυράκι, μετά όμως δεν ξέρω τι ακριβώς συνεβει, άλλα πρήστηκε πολύ, σε σημείο που ακόμα και το μάτι μου είχε πρειστεί. Πήγα σε δερματολόγο και έβγαλε συμπέρασμα, οτι πρόκειται για κύστη. Τώρα έχει απομείνει ένα μικρό πρειξηματάκι σκληρό.
Θέλω να ρωτήσω, αν αυτή η κύστη μπορεί να φύγει εντελώς αν κάνω laser σε αυτό το σημείο. Η πρέπει να γίνει επέμβαση χειρουργική; Η χειρουργική επέμβαση αφήνει σημάδι;
Θα ήθελα να το αφαιρέσω με κάποιο τρόπο, άλλα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Απάντηση 1
Σύμφωνα με την περιγραφή σας, πρόκειται μάλλον για κύστη, πιθανώς σμηγματογόνο, η οποία κατά καιρούς φλεγμαίνει και θα πρήζεται και μετά ηρεμεί.
Η λύση για την μόνιμη απαλλαγή σας από αυτήν είναι η χειρουργική αφαίρεση με τοπική αναισθησία. Πρέπει να αφαιρεθεί ολόκληρη η κύστη με το τοίχωμά της έτσι ώστε να μην αναπαραχθεί.
Η σωστή στιγμή για την αφαίρεση είναι όταν η κύστη είναι μικρή και σκληρή, έτσι ώστε να γίνει η μικρότερη δυνατή τομή.
Ο πλαστικός χειρουργός θα εφαρμόσει συρραφή και τεχνικές οι οποίες θα κρύψουν την τομή στις πτυχές του δέρματος και το πιο πιθανό είναι, μιας και μιλάμε για πρόσωπο το οποίο επουλώνει καλά, ότι το σημάδι που θα σας αφήσει θα είναι αδιόρατο.
Η χειρουργική αφαίρεση κύστης δεν γίνεται με Laser.

Ερώτηση 2
Εμφανίστηκε περίπου 5 μήνες πριν μια κύστη στο μάγουλο ..στην αρχή νόμιζα οτι ήταν εσωτερικό σπυράκι..γιατι γενικά έχω και τάσεις ακμης & τοπροσωπο δεν ησυχάζει ποτε , όλο και κάποιο σπυράκι πετιέται.. Οπότε κι εγώ δεν ασχολήθηκα στη αρχή...κάποια στιγμή πήγα και το πείραξα (χεράκια-νυχάκια..κλπ) αλλα αυτό κράταγε αντίσταση σθεναρά....Μετα απο περίπου 2 μήνες απο την εμφάνιση πήγα δερματολόγο μου έδωσε 2 κουτιά αντιβίωση και κάτι κρέμες (ιndoxyl και μια άλλη με γέλη νομίζ ).
Ακολούθησα την θεραπεία ....και τώρα έχει μεν υποχωρήσει αλλα όχι τελείως και μου έχει αφήσει στο σημείο μια μικρή κοκκινίλα (σαν σημάδι απο σπυράκι ας πούμε).
Πήγα και σσε άλλο δερματολόγο και αφού με ψευτοψηλάφισε μου είπε ότι είναι κύστη μου έδωσε κι αυτός άλλη κρέμα με γέλη (λες και η άλλη που είχα δεν έκανε) και μου λέει ζήσε με αυτό ...όταν μολύνεται και φλεγμαίνει θα παίρνεις αντιβίωση!!!
Μετά πήγα και σε πλαστικό χειρούργο στο ΚΑΤ και μου είπε οτι αν αποφασίσω να την βγάλω σίγουρα θα το κάνω χειμώνα και φυσικά θα αφήσει σημάδι...
Τώρα βάζω πρωι βράδυ την αλοιφή με την γέλη για να την κρατάω σε ύφεση...
Τί αλλο να κάνω; Δεν υπάρχει τρόπος να την ξεφορτωθώ χωρίς να μείνει ίχνος;

Απάντηση 2
Ο μόνος τρόπος να εξαφανισθεί δια παντός μια κύστη είναι η χειρουργική εκτομή της.
Όσο παραμένει στο δέρμα σας θα φλεγμένει, θα παίρνετε αντιβίωση, θα υποχωρεί η φλεγμονή και μετά από λίγο καιρό κύκλος θα επαναλαμβάνεται.
Η αφαίρεση πρέπει να γίνει σε περίοδο ύφεσης της φλεγμονής, έτσι ώστε το μέγεθός της να είναι το μικρότερο δυνατό και η αφαίρεση να γίνει από την μικρότερη δυνατή τομή.
Όπως κάθε λύση της συνέχειας του δέρματος, έτσι και αυτή η τομή θα σας αφήσει κάποιο μικρό σημάδι. Αν όμως η αφαίρεση γίνει από έμπειρο σε αυτά τα θέματα Πλαστικό Χειρουργό και δεδομένου ότι η κύστις βρίσκεται στο πρόσωπο το οποίο επουλώνει συνήθως άριστα, με το πέρασμα του χρόνου η τομή θα είναι σαν μια μικρή ρυτίδα, και σίγουρα θα φαίνεται λιγότερο από την κύστη που ήδη έχετε.
Δεν υπάρχει μαγικός τρόπος για να την ξεφορτωθείτε χωρίς να αφήσει ίχνος όπως λέτε.

Ερώτηση 3
Ο πλαστικός χειρουργος που ρώτησα μου είπε οτι η καλύτερη περίοδος για να την αφαιρέσω είναι σίγουρα μετά το καλοκαίρι. Διοτι ο ήλιος δεν θα ευνοούσε την τομή και την γρήγορη επούλωση της. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Επίσης για την διαδικασία της αφαίρεσης ειναι προτιμότερο να απευθυνθώ σε πλαστικό χειρουργο ή σε δερματοχειρούργο;

Απάντηση 3
Αν μπορείτε να ακολουθήσετε τα μέτρα ηλιοπροστασίας ακριβώς όπως θα σας τα περιγράψει ο Πλαστικός Χειρουργός τότε η ουλή σας θα προστατευτεί από τον ήλιο και δεν θα έχετε τις ανεπιθύμητες επιδράσεις της ακτινοβολίας στην ουλή (ερεθισμός, κοκκίνισμα, δυσμορφία).
Αντίθετα αν δεν είστε σχολαστική και δεν μπορέσετε να τηρήσετε τους κανόνες αυτούς τότε μάλλον είναι καλύτερο για εσάς να περάσετε το καλοκαίρι με την κύστη και να την αφαιρέσετε μετά τον Οκτώβριο οπότε και η ακτινοβολία θα είναι περιορισμένη. Τα μέτρα αυτά θα πρέπει να τα ακολουθήσετε τουλάχιστον για έναν χρόνο.
Όσον αφορά στην ερώτησή σας για την επιλογή ιατρού, να σας πω ότι ο Πλαστικός Χειρουργός είναι ο μόνος ιατρός που κατά την ειδίκευσή του έχει διδαχθεί αισθητική. Οι "δερματοχειρουργοί" δεν είναι χειρουργοί αλλά δερματολόγοι οι οποίοι έχουν έχουν παρακολουθήσει ένα εξάμηνο σε κάποια κλινική Πλαστικής Χειρουργικής, ενώ οι Πλαστικοί Χειρουργοί έχουν κάνει έξι χρόνια Γενικής και Πλαστικής Χειρουργικής.


08 Οκτ 2010, 11:57
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.