Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 10 Δεκ 2022, 08:18

Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Υπερτροφικά κρεατάκια 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Υπερτροφικά κρεατάκια
Ερώτηση
Η κορη μου ειναι 3 ετων. Απο μωρο παρατηρησα οτι ακομα κι οταν θηλαζε, χρειαζοταν να παρει αναπνοη για να συνεχισει. Οταν αρχισε να κολλαει ιωσεις, διαγνωστηκε αυτο που φοβομουν. Μου ειπαν οτι εχει κρεατάκια και υπερτροφικά. Το καλοκαιρι πηγαμε καλα, λογω της θαλασσας. Να σημειωσω εδω οτι παντα αναπνεει απο το στομα και παντα ροχαλιζει, πραγμα που χειροτερευει βεβαια σε περιόδους ασθενειας. απο το σεπτεμβρη και μετά που αρρωστησε, δεν εχει επανελθει ομως καθολου αναπνευστικα στα καλοκαιρινα επιπεδα τουλαχιστον. Εχει παρει μεχρι τωρα
2-3 φορες αντιβιωσεις και μεγαλα διαστηματα με κορτιζονουχα σπρει (NASOCORT). Δεν εχουμε κανει το snore chech, αλλά έχω παρατηρήσει κάποιες φορές ότι κάνει υπνικές άπνοιες. Πιστευεται ότι πρεπει να περιμένω κάποια χρόνια για να κάνω την επεμβαση ή πρέπει να γίνει πιο άμεσα;

Απάντηση
Νομίζω ότι η μικρή πρεπει να υποβληθεί σε ενδοσκόπηση (κάτι που γίνεται εύκολα στο ιατρείο) ώστε να βρεθεί το μέγεθος του προβλήματος. Πάντως αν υπάρχει σοβαρή υπερτροφία, η επέμβαση για αφαίρεση των αδενοειδών εκβλαστήσεων δεν αποτελεί αντένδειξη πριν τα τρία.

12 Δεκ 2012, 15:51
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: