Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 19 Απρ 2024, 06:27



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Ακμή και διατροφή 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Ακμή και διατροφή
Ερώτηση
Είμαι 19 ετών, γυναίκα, 1,65 ύψος και 65 κιλά. Έχω ακμή στο πρόσωπο. Αν προσέξω την διατροφή μου, μπορεί να με βοηθήσει; Και αν ναι τι πρέπει να προσέχω;

Απάντηση
Η υιοθέτηση υγιεινών διατροφικών συνηθειών βοηθά στην ανακούφιση των συμπτωμάτων της ακμής.Τί γίνεται όμως στον οργανισμό όταν παρουσιάζεται ακμή; Όταν κάποιο άτομο έχει ακμή, έχει και πολλές εστίες φλεγμονής. Για να την αντιμετωπίσουμε διατροφικά πρέπει να καταναλώνονται καθημερινά τροφές με αντιφλεγμονώδη δράση. Αντιφλεγμονώδη δράση έχουν οι τροφές που περιέχουν ω3 λιπαρά οξέα (ελαιόλαδο, ψάρια, ξηροί καρποί, φυτικές μαργαρίνες).
Επιπλέον η βιταμίνη Α φαίνεται να βοηθά στην ελάττωση της παραγωγής σμήγματος. Τροφές πλούσιες σε βιταμίνη Α είναι το συκώτι, το γάλα, τα τυριά, τα καρότα και τα αυγά. Προσέχετε ώστε να μην υπερκαταναλώνετε αυτές τις τροφές γιατί είναι συχνές οι περιπτώσεις υπερβιταμίνωσης.
Ακόμα πολύ σημαντικό είναι να καταναλώνετε άφθονο νερό ώστε το δέρμα να είναι πάντα ενυδατωμένο και να διατηρεί τη δομή του. Τέλος, πρέπει να αποφεύγετε την κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων λίπους. Το λίπος συμμετέχει στο σχηματισμό του σμήγματος και διεγείρει την παραγωγή του.


19 Νοέμ 2010, 00:05
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.