Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 07:54



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Εμβοές Ώτων 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Εμβοές Ώτων
Ερώτηση
Η ηλικία μου είναι 50 χρονών, Ανδρας και η εργασία μου γραφική. Το βάρος μου είναι 73 κιλά και ύψος 1,71. Eχω συνήθως ανεβασμένες τιμές χοληστερίνης 230-250 και προ μηνός λαμβάνω στατίνες (crestor 5) παρ'οτι αθλούμαι τακτικά και είμαι κατα βάση φυτοφάγος.
Μου έχουν παρουσιαστεί εμβοές στο δεξιό αυτί και στο πίσω μερος του κρανίου (τζιτζίκια)απο 10-ημέρου. Το σύμπτωμα είχε εμφανιστεί ξανά προ 10ετίας αλλά το είχα ξεχάσει μια και μετα απο ακουολογικούς έλεγχους δεν βρέθηκε κάτι ανησυχητικό, εκτός από μια μικρή βλάβη στην αντίληψη κάποιων υψηλών συχνοτήτων, η οποία όμως δεν μου δημιουργεί κανένα πρακτικό πρόβλημα. Όμως προ δεκαημέρου μου εμφανίστηκαν ξανά εμβοές μεγαλυτερης έντασης, αρκετά ενοχλητικές με διακυμάνσεις εντάσεως. Διαβάζω ότι πολλές φορές δεν θεραπεύονται με τη συμβατική ιατρική. Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Απάντηση
Θα ήθελα να εκφέρω γνώμη για το θέμα που σας απασχολεί ΑΦ ΟΤΟΥ έχετε επισκεφθεί και λάβει ιατρική διάγνωση απο τον θεράποντα ιατρό σας. Μου αναφέρετε πως υπάρχει μεν διάγνωση αλλά για εμβοές προ δεκαετίας, η παρούσα κατάσταση μπορεί να είναι διαφορετική και το καλύτερο για σας είναι να επισκεφθείτε πρώτα τον γιατρό σας.
Υπάρχει πιθανότητα το φάρμακο που παίρνετε για την Χοληστερίνη να παίζει κάποιο ρόλο στις εμβοές, παρακαλώ κοιτάξτε τις "ανεπιθύμητες ενέργειες" στο ειδικό έντυπο που συνοδεύει το φάρμακο.
Η Χοληστερίνη σας δεν είναι ιδιαιτέρως υψηλή και πιστεύω μπορεί να ελεγχθεί εύκολα με μικρές αλλαγές στον τρόπο ζωής και διατροφής σας ώστε σε σχετικά εύλογο διάστημα οι τιμές να ομαλοποιηθούν και να μην χρειάζεστε το φάρμακο - κατόπιν της σύμφωνης γνώμης και του θεράποντος ιατρού. Το να είναι κάποιος φυτοφάγος από μόνο του δεν είναι επαρκής συνθήκη για τον έλεγχο των λιπιδίων του αίματος. Για παράδειγμα μπορεί κάποιος να μην τρώει ζωικές τροφές αλλά να πίνει 5 καφέδες τη μέρα, ή να έρχεται σε συχνή επαφή με άλλους τοξικους παράγοντες - φυτοφάρμακα, χημικά τους περιβάλλοντος, κ.α - ώστε η Χοληστερίνη του να παραμένει υψηλή. Η διατροφική χοληστερίνη ειναι υπεύθυνη μόλις για το 25% της χοληστερίνης που κυκλοφορεί στο σώμα μας.
Τόσο για τις εμβοές όσο και για την ελαφρά αυξημένη χοληστερόλη του αίματος οι φυσικές μορφές αυτοθεραπείας έχουν να προσφέρουν πολλές επιλογές βοήθειας. Αφού επισκεφθείτε τον ιατρό σας θα είμαι στην διάθεσή σας στην προσπάθειά σας για καλύτερη ποιότητα ζωής.


08 Ιαν 2012, 15:50
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.