Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 16 Απρ 2024, 07:30



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Καρνιτίνη και υπογονιμότητα 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Καρνιτίνη και υπογονιμότητα
Ερώτηση
Εδώ κια ένα χρόνο προσπαθούμε με την συζηγό μου να αποκτησουμε παιδί. Χωρίς να υπάρχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα και απο τους δύο, δεν έχει τύχει. Έχουμε ακούσει λοιπόν για κάποιο σκεύασμα καρνιτίνης, το οποίο βοηθά στην υπογονιμότητα. Γνωρίζετε να μου πείτε λεπτομέρειες γι' αυτό, πως λέγεται, αν εχει παρενέργειες και πόσο κοστίζει;
Τέλος να αναφέρω ότι ειμαι καπνιστής.

Απάντηση
Η Καρνιτίνη είναι μια φυσική ουσία που απαντάται σε πολλές τροφές. Μέσα στο σωμα μπορεί να βρεθεί σε ψηλές ποσότητες στην επιδυμίδα των όρχεων όπου τα σπερματοζωάρια ωριμάζουν και αποκτούν κινητικότητα. Η χορήγηση Καρνιτίνης φαίνεται πως επηρρεάζει την ποσότητα Καρνιτίνης στους όρχεις. Αυτό με την σειρά του φαίνεται πως βελτιώνει τόσο το πλήθος των σπερματοζωαρίων όσο και την κινητικότητά τους.
Η Καρνιτίνη είναι ασφαλής ουσία και δεν υπάρχουν έρευνες ως τώρα που να δείχνουν αρνητικές επιδράσεις ή παρενέργειες. Υπάρχουν πολλές μάρκες από συμπληρώματα διατροφής αλλά νομίζω πως υπάρχει και "φαρμακευτικό" σκεύασμα το οποίο μπορεί ενδεχομένως να δικαιολογείται απο το ασφαλιστικό σας ταμείο αν συνταγογραφηθεί αοπό τον θεράποντα ιατρό σας. Αυτό το λέω επειδή η Καρνιτίνη είναι σχετικά ακριβό σκέυασμα - με τιμές από 30-40 ευρώ / 30 κάψουλες αναλόγως την εταιρεία και περιεκτικότητα. Τις τιμές και μάρκες μπορείτε να τις πληροφορηθείτε εύκολα μέσω ίντερνετ φαρμακείων ή καταστημάτων με υγιεινές τροφές.
Να επισημάνω πως η μείωση στο κάπνισμα, η βελτίωση της διατροφής και η ομοιοπαθητική αγωγή έχω δει πως αποδίδουν πολύ καλύτερα από την λήψη ενός συμπληρώματος και μόνον. Αυτό δεν σημαίνει πως τα συμπληρώματα δεν έχουν την αξία τους, αλλά επειδή συνηθως χρειάζεται να γίνει μια αγωγή πέραν των 3 μηνών, θα χρειαστεί να γίνει προσκεκτική εκλογή ώστε να υπάρχει το μικρότερο δυνατόν κόστος και τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.
Σε αυτά ( διατροφικά συμπληρώματα, ομοιοπαθητική, αλλαγές στον τρόπο ζωής και διατροφής) μπορώ να σας φανώ χρήσιμος όταν το επιθυμήσετε.


01 Νοέμ 2011, 13:45
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.