Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 09:19



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Πόνοι στην κοιλιά και στο έντερο που δεν υποχωρούν 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Πόνοι στην κοιλιά και στο έντερο που δεν υποχωρούν
Eρώτηση
Είμαι 21 ετών κοπέλα, βάρους 43 κιλών και ύψους 1,60. Πριν από 6 μήνες διαγνώστηκα με έλκος δωδεκαδακτύλου και ακολούθησα αγωγή με Laprazol fastab. Κατά την διάρκεια της αγωγής όμως και επειδή άργησε να γίνει η διάγνωση, ταλαιπωρήθηκα αρκετά ψυχολογικά μην έχοντας καλή διάθεση κλαίγοντας συχνά και υποφέροντας από μοναξιά. Παρολαυτά αυνέχισα την αγωγή χωρίς να βλέπω τα συμπτώματα να υποχωρούν (κυρίως πόνος στο στομάχι, τάση για εμετό και έλλειψη όρεξης). Πριν απο λίγο καιρό ο γιατρός μου είπε ότι το έλκος έχει επουλωθεί και τα συμπτώματα οφείλονται στο άγχος μου (κάτι που δεν έχω, αν και έχω στεναχώρια, σπάνια έχω άγχος). Επισκέφτηκα δεύτερο γαστρεντερολόγο ο οποίος μου έκανε γαστροσκόπηση και διαπίστωσε κι αυτός ότι το έλκος μου είχε επουλωθεί. Πλέον δεν παίρνω φάρμακα, αλλά σχεδόν συνέχεια έχω πόνο το στομάχι και στην κοιλιά, στην περιοχή του εντέρου και στην πλάτη. Επίσης σπάνια έχω κενώσεις, μία φορά στις 4-5 μέρες . Πιστεύω ότι μπορεί να είναι ψυχοσωματικό αυτό που έχω, καθώς νιώθω απογοητευμένη και δεν ξέρω τι να ελπίζω αλλά ούτε και τι κάνω για να μου περάουν οι πόνοι. Τι με συμβουλεύετε; Ευχαριστώ πολύ.

Απάντηση
Οι 2 γιατροί που επισκεφθήκατε σας έδωσαν την ιδια διάγνωση. Επίσης οι πόνοι που μου περιγράφεται - σε όλο το μηκος κια πλάτος του πεπτικού - δεν φαινεται να έχουν σχέση με ένα τοπικό πρόβλημα όπως το έλκος στομάχου. Τέλος έχετε έντονη δυσκοιλιότητα - 1 κένωση κάθε 4-5 μέρες - κάτι που μπορεί να παιζει σημαντικό ρόλο στους πόνους σε έντερο αλλά και στομάχι. Μερικά απο τα συμπτώματα που μου αναφέρετε ανήκουν και στο σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου. Συνεπώς θα συμφωνήσω πως το θέμα σας ειναι πιθανόν ψυχοσωματικό.

Τέλος πιθανολογώ πως είστε λιγόφαγη και ευαίσθητη ως ιδιοσυγκρασία. Ο συνδιασμός αυτός ιδιαίτερα στην εποχή μας μπορεί έυκολα να οδηγήσει έναν οργανισμό σε ελλείψεις θρεπτικών στοιχείων. Θα σας πρότεινα τα εξής:

- Να επισκεφθήτε κάποιον ειδικό ώστε να αρθεί η δυσκοιλιότητά σας και να βελτιώσετε την ποιότητα της θρέψης σας. Θα πρέπει αν ειστε διατεθειμένη να κάνετε κάποιες αλλαγές, όπως π.χ να τρώτε λιγότερο συχνά απ έξω και περισσότερο στο σπίτι, να μειώσετε - αν πίνετε - τα ανθρακούχα αναψυκτικά και το κρέας και να αυξήσετε τις φυτικές. Όλα αυτά βεβαια χρειάζονται κάποιο πρόγραμμα βάση του ιδιαίτερου ιστορικού σας και να γινουνε σταδιακά.

- Να κάνετε ταυτόχρονα ή έστω λίγο αργότερα Ομοιοπαθητική.

Ο συνδιασμός αυτών των 2 αγωγών ειναι πολυ πιθανόν να επιφέρει συντομα ανακούφιση στα θέματα που σας απασχολούν, και να βελτιώνει την ψυχοσωματική υγεία σας βήμα-βήμα οσο περνάει ο καιρός.


16 Ιαν 2011, 17:43
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.