Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 08:02



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Χρόνιο πρόβλημα στη μέση 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Χρόνιο πρόβλημα στη μέση
Ερώτηση
Έχω χρόνιο πρόβλημα στη μέση μου καθώς ένα μικρό κομμάτι ενός σπονδύλου (χαμηλά στη μέση) είναι "φαγωμένο". Γενικότερα υποφέρω από πόνους στην πλάτη και στη μέση, σε σημείο που να χτυπάνε τα ισχία μου και να κουτσαίνω. Παίρνω σχεδόν καθημερινά Biofenac ή Mesulid. Για λίγο ηρεμώ και μετά πάλι τα ίδια. Πολλές φορές κάνω και ενέσεις...
Πλέον πιστεύω πως οι πόνοι είναι ψυχολογικοί (καθώς βλέπω ότι όταν πιέζομαι πονάω περισσότερο) και όπως μου πρότεινε η φαρμακοποιός μας, θέλω να τους αντιμετωπίσω με θεραπεία ομοιοπαθητικού αλλά και με αμινοξέα για ενίσχυση του ανοσοποιητικού μου. Είμαι εργαζόμενος (όρθιος)και είμαι 39 ετών.
Οι πόνοι έχουν ενεργοποιηθεί από το 2005 και μετά σχεδόν σε καθημερινό επίπεδο. Δεν αθλούμαι καθόλου.

Απάντηση
Σας ζητώ συγνώμη αλλα μου είναι πολύ δύσκολο να βγάλω κάποιο συμπέρασμα για το πρόβλημα που σας απασχολεί από τις πληροφορίες που μου δίνετε. ΄Μπορω να πιθανολογήσω πως υπάρχει φθορά του μεσοσπονδύλιου δίσκου ή/και του χόνδρου που περιβάλλει τον σπόνδυλο. Έχετε δίκιο πως η πόνοι στην μέση και στην πλάτη έχουν και ψυχολογικό υπόβαθρο εκτός από σωματικό.

Οι φυσικές μορφές αυτοθεραπείας μπορει να προσφέρουν σημαντική ανακούφιση αλλά ακόμη και κάποια αναστροφή στο πρόβλημα, εφ όσον είναι αναστρέψιμη η βλάβη. Θα χρειαστεί όμως αρκετός χρόνος. Εγω στην θέση σας, εκτός απο την συμβατική αγωγή, θα εξέταζα ακόμη 4 επιλογές.:

- Επίσκεψη σε έναν καλό Οστεοπαθητικό
- Ομοιοπαθητική αγωγή
- Διατροφική αγωγή, με έμφαση στις αλκαλικές τροφές - πχ χυμοί λαχανικών - και τροφές με παυσίπονη δράση (πχ Λιναρόσπορος, Ψάρι, Τζίντζερ, Κουρκουμάς κ.α ) και αποφυγή τροφών που ενεργοποιούν φλεγμονώδεις προσταγλανδίνες ( όπως πχ κόκκινο κρέας, Αλλαντικά, Τυρί, Ξύδι, κ.α)
- Γλυκοζαμίνη - σε συμπλήρωμα διατροφής - συστηματικά για διάστημα τουλάχιστον 6 μηνών - με διακοπή 15 ημερών κάθε 3 μήνες.


04 Ιαν 2011, 14:10
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.