Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 18 Απρ 2024, 14:49



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Ηπατίτιδα C και ομοιοπαθητική 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Ηπατίτιδα C και ομοιοπαθητική
Ερώτηση
Εχω διαγνωστεί με ηπατίτιδα C με γονότυπο 2. Είμαι 32 χρονών και δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να μου χορηγήσουν χημική θεραπεία (με φάρμακα εννοώ).
Προσωρινά πίνω καθημερινά τσάι γαϊδουράγκαθο και κάποιες κάψουλες αγκινάρας. Ακουσα και για τα ραδίκια βοηθάνε. Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιο ομοιοπαθητικό φάρμακο ή κάποια θεραπεία;

Απάντηση
Συγνώμη, δεν μπορώ να σας συστήσω τίποτα για το θέμα που μου αναφέρετε χωρίς να έχω πρώτα πλήρες ιστορικό σας. Καταρχήν βρίσκεστε σε οξεία φάση ή υπάρχει ύφεση της οξείας φασης κατόπιν θεραπείας; Αν είστε σε οξεία φάση σας προτείνω να πάτε ΑΜΕΣΑ στον ιατρό σας.
Αν βρίσκεστε σε χρόνια φάση μπορείτε να ρωτήστε τον ιατρό σας - που γνωρίζει από πρωτο χέρι το πλήρες ιστορικό σας - αν μπορείτε να λαμβάνετε ένα συμπλήρωμα διατροφής με ΒΙΟΦΛΑΒΟΝΟΕΙΔΉ, τα οποία φαινεται πως έχουν την δυνατότητα να συμβάλουν στην προστασία του ήπατος από τον ιό της συγκεκριμένης ηπατίτιδας. Το Γαιδουράγκαθο και η Γλυκόριζα είναι επίσης 2 ωφέλιμα βότανα, αλλά σας προτείνω να μην κάνετε αυτοσυνταγογράφηση στα βότανα - για παράδειγμα η Γλυκόριζα ενώ έχει αντι-ιικές και ηπατοπροστατευτικές ιδιότητες, σε χρόνια χρήση πιθανόν να συμβάλει στην αύξηση της υπέρτασης σε ένα υπερτασικό άτομο.
Η ομοιοπαθητική δεν βοηθάει σε ασθένειες αλλά βοηθάει ασθενείς. Για να δωθεί σωστά το ομοιοπαθητικό σκεύασμα πρέπει ο ομοιοπαθητικός να λάβει πλήρες ιστορικό σας. Όποιος σας πει κάτι διαφορετικό από αυτό είτε σας κοροιδεύει είτε δεν γνωρίζει ομοιοπαθητική.


26 Φεβ 2013, 15:03
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.