Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 20 Απρ 2024, 11:42



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχή και αντιμετώπιση 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχή και αντιμετώπιση
Ερώτηση
Είμαι 51 έτους και ήθελα να σας ρωτήσω για δίαιτα και τρόπο ζωής κατά της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής (επανειλημμένες έμμονες ιδέες με όχι καταναγκαστική συμπεριφορά, ιδεοληψίες μόνο). Λαμβάνω προ εξαμήνου HYpericum +Gingo Billoba+valerian διπλής πυκνότητας σε διάλυμα 60 σταγόνες χ 3 φορές ημερησίως που μου το είχε συμβουλεύσει κάποιος γνωστός μου ιατρός αλλά δεν έχω δει θεαματικά αποτελέσματα. Προσέχω τη δίαιτά μου και ασκούμαι μάλλον τακτικά (1-2 φορές την εβδομάδα). Άλλα προβλήματα υγείας δεν έχω. Tην ΙΨΔ διέγνωσε ψυχίατρος που στο παρελθόν, προ διετίας, μου συνέστησε σεροτονινεργικό σκεύασμα το οποίο έλαβα για εξάμηνο και μετά με τη συγκατάθεση του το έκοψα αφού βελτιώθηκα θεαματικά. Τώρα όμως η πάθηση υποτροπίασε και ψάχνω φυσικούς τρόπους ίασης.

Απάντηση
Καταρχήν δεν μπορώ να σας προτείνω κάτι φυσικό - όπως λέτε - για την περίπτωση υποτροπής σε κλινική διαγεγνωσμένη νόσο, για αυτό θα πρέπει να ρωτήσετε πρωτα τον θεράποντα ιατρό σας και αυτός μπορεί να χρειαστεί να σας χορηγήση αγωγή - εάν οντως υπάρχει υποτροπή όπως αναφέρετε.

Αν θέλετε να συμπληρώσετε την αγωγή αυτή - και με πιθανότητα στο μέλλον να βοηθηθεί ο οργανισμός να χρειάζεται λιγότερα η και καθόλου φάρμακα με την συμφωνη γνωμη του ιατρού σας - έχω να σας προτείνω να δοκιμάσετε τα εξής 2 φυσικά θεραπευτικά εργαλεία.

1. Ομοιοπαθητική. Κατά την γνώμη μου έαν κάνετε μια σχετική υπομονή τον πρωτο είναι πολυ πιθανόν να πάρετε πολυ μεγάλη βοήθεια από την κλασική ομοιοπαθητική. Θα πρέπει να αποφεύγετε τον καφέ.

2. Αύξηση του Ψαριού στην διατροφή σας - αν και εφ οσν δεν έχετε αλλεργία σε αυτό, και προσθήκη Λιναρόσπορου ή / και Ω 3 λιπαρών ( άνω των 2 γραμμαρίων ημερησίως ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΟΝΤΟΣ ΙΑΤΡΟΥ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦ ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΝΤΙ-ΠΗΚΤΙΚΗ ΑΓΩΓΉ) Σημείωση: Το ψάρι και τα Ω 3 είναι ανεξάρτητης ωφέλειας το ένα από το άλλο, και η πρόταση μου ειναι να λαμβάνετε ΚΑΙ τα δύο.

Μία ακόμη παραμετρος που θα μπορούσατε να εξετάσετε είναι η ύπαρξη βαρέων μετάλλων στον οργανισμό σας. Αν σας ενδιαφέρει΄κάτι τέτοιο αποφύγετε τα "βιο-ενεργειακά" τεστ και ψάξτε για τεστ με ληψη Τριχων κεφαλής (1η προτεραιότητας) ή αίματος (2η προτεραιότητα) με αποστολή των δειγμάτων στο εξωτερικό.


05 Δεκ 2012, 12:52
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.