Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 04 Δεκ 2022, 00:21

Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Χρόνια εξανθήματα 
Συγγραφέας Μήνυμα
Site Admin

Εγγραφη: 23 Δεκ 2009, 02:17
Δημοσ.: 420
Δημοσίευση Χρόνια εξανθήματα
Ερώτηση
ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΕΞΑΝΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΑΠΟ 20 ΕΤΩΝ ΤΩΡΑ 44 ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΗΛ ΤΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΑ ΕΞΑΝΘΗΜΑΤΑ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΡΥΔΙΟΥ, ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΑΛΑΖΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ. ΣΕ ΑΛΛΕΡΓΙΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΜΑ.

Απάντηση
Τι εννοείτε " είναι από το αίμα";
Ποια είναι η διάγνωση του Δερματολόγου ή Αλλεργιολόγου;
Μήπως σας είπε πως έχετε "ατοπική δερματίτιδα" ; Για να μπορέσω να σας είμαι χρήσιμος θα χρειαστεί να έχω πολύ περισσότερες πληροφορίες για εσάς και το ιστορικό σας.
Συνήθως τα περισσότερα δερματικά προβλήματα βελτιώνονται αρκετά με απλές αλλαγές στον τρόπο ζωής και διατροφής σε συνδυασμό με ομοιοπαθητική - αν και εφ' όσον χρειαστεί. Μερικές φορές μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμο ένα τεστ δυσανεξίας τροφών. Άλλες φορές χρειάζεται λίγη περισσότερη υπομονή, διότι κάποια δερματικά εξανθήματα λειτουργούν σαν βαλβίδα ασφαλείας για τον οργανισμό ώστε να 'ξεσπά' εκεί πιο εσωτερικές διαταραχές αλλά να γλυτώνει έτσι σοβαρότερα προβλήματα υγείας.
Για παράδειγμα: ο οργανισμός ενός ανθρώπου που αγχώνεται με το παραμικρό ή έχει μέσα του πολύ συσωρευμένο θυμό που δεν τον εκφράζει ποτέ, θα προτιμήσει να ξεσπάσει τις διαταραχές αυτές στο δέρμα, γλυτώνοντας όμως τον άνθρωπο από κάτι σοβαρότερο όπως χρόνια υπέρταση ή καρδιαγγειακά προβλήματα.
Οι εναλλακτικές μορφές αυτοθεραπείας έχουν την δυνατότητα να ενισχύουν συνολικά - και ψυχή και σώμα - τις δυνάμεις του οργανισμού και σταδιακά να βελτιώνονται τα επίπεδα υγείας του. Όσο βελτιώνεται ή συνολική υγεία τόσο θα ακολουθεί και η βελτίωση στην υγεία του δέρματος.

21 Φεβ 2012, 22:59
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: