Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 08:20



Απάντηση στο θέμα  [ 3 δημοσιεύσεις ] 
Μυικοί σπασμοί στο ματι σε νεο 
Συγγραφέας Μήνυμα

Εγγραφη: 16 Απρ 2011, 14:50
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Μυικοί σπασμοί στο ματι σε νεο
Γεια σας,

ειμαι 28 ετων και ορισμενες φορές ma τωρα τελευταία σχεδον καθημερηνα για 1 βδομαδα εχω στο δεξι μου ματι σαν σπασμους, ενοχλησεις και το αισθανομαι να "παιζει" μονο του γύρο απο τα βλέφαρα η σαν να με "τρωει" απο πισω απο το μάτι.

ειμαι προγραμματιστης και περνω πολλες, ωρες μπροστα σε οθόνες, tft φυσικα και με σχετικα χαμηλή ξεκούραστη την αντίθεση τους και σε απόσταση 45εκ+. προσπαθω να κανω διαλείμματα αλλά ξεχνιέμαι, καμια φορα κανω 1 τεταρτο ανα 3-5 ωρες!

μαλιστα τωρα τελευταία δεν κοιμαμαι και ολοκληρο 8ωρο, και δεν "χωρταινω" τον υπνο μου.

το προβλημα με το ματι (σπανια και το αριστερο καμια φορα) με εκανε να ανυσηχησω γιατι παλιοτερα ηταν παροδικο, τωρα 1 βδομαδα σχεδον καθε μερα θα με ενοχλήσει,(ακόμα και τωρα) και οχι μονο αν ειμαι μπροστα σε οθονη αλλα και οταν οδηγω.

εχω ακομα 1βαθμο μειοπιας και εχω γυαλια μονο για οδηγηση, δεν τα εχω αναγκη αλλου ετσι για να δωσω περισσοτερες πληροφοριες.

ειναι κατι μονιμο? με αρκετη ξεκούραση και υπνο θα σταματησει? κατι πουθ μπορω να κανω αμεσα να μειωθει το φαινόμενο?

ευχαριστω για το χρονο σας.


16 Απρ 2011, 14:59
Προφίλ

Εγγραφη: 27 Δεκ 2010, 16:28
Δημοσ.: 4
Δημοσίευση Re: Μυικοί σπασμοί στο ματι σε νεο
Εγώ έχω σπασμούς και στα δύο μάτια, ανοιγοκλείνουν πάρα πολύ συχνά. Στην αρχή μου εμφανίστηκε για λίγες ώρες όταν όμως κοιμόμουν μου περνούσε, ώσπου έμεινε μόνιμο. Πήγα σε νευρολόγο, σε οφθαλμίατρο και δεν βρήκαν τίποτα. Ψυχοσωματικό είπαν... Η αλήθεια είναι ότι είχα ζοριστεί πολύ εκείνη την περίοδο, μου είχαν πέσει πολλά και ο οργανισμός φαίνεται ξέσπασε.
Για μένα θα πρέπει να πας και εσύ σε νευρολόγο και οφθαλμίατρο, να αποκλείσεις αν έχεις κάτι οργανικό.
Αν δεν σου βρουν τίποτα, κοίτα μην πάρεις τίποτα φάρμακα απο κανενα ψυχίατρο και σε κάνουν "φυτό".
Το καλύτερο είναι να κάνεις ομοιοπαθητική και μάλιστα όσο πιο γρήγορα πας τόσο το καλύτερο.
Δυστηχώς εμένα δεν με βοήθησε. Αλλά ξέρω άτομο που "έπαιζε" το μάτι του και με την ομοιοπαθητική του έφυγε.
Είναι καλό που το ψάχνεις, αλλά πρέπει να δράσεις.
Ελπίζω να βοήθησα....


18 Απρ 2011, 00:11
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Μυικοί σπασμοί στο ματι σε νεο
Εγώ έχω ινομυαλγία και έχω πολλούς μυικους σπασμούς. Όπως έψαχνα για τους μυικούς σπασμούς στο διαδίκτυο έπεσα σε μια περίπτωση που έλεγε ότι ο γιός του εμφάνισε σπασμούς στα μάτια. Ο πατέρας επειδή είχε ινομυαλγία και ήξερε, άρχισε να του δίνει τροφές πλούσιες σε μαγνήσιο. Τα συμπτώματα υποχωρησαν 100%.
Απο την μέχρι στιγμής ερευνά μου έχω καταλήξει ότι οι σπασμοί οφείλονται σε έλλειψη μαγνησιου.
Αν καταφέρουμε ο οργανισμός να πάρει το μαγνησιο που χρειάζεται οι σπασμοί θα υποχωρήσουν.
Δεν είναι όμως τόσο απλό. Γιατί πολλοί έχουν πρόβλημα απορρόφησης. Δηλ μπορεί να τρώμε την καλύτερη τροφή αλλά ο οργανισμός να μην παίρνει αυτά που χρειάζεται. Θέλει πολύ μελέτη και ψάξιμο απο τον καθένα ξεχωριστά, πως θα αλλάξει την διατροφή του ώστε ο οργανσμός του να αρχίσει να λειτουργεί σωστά.


15 Αύγ 2011, 14:15
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 3 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.