Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 07:39



Απάντηση στο θέμα  [ 588 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59  Επόμενο
ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ 
Συγγραφέας Μήνυμα

Εγγραφη: 25 Απρ 2015, 13:50
Δημοσ.: 4
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
Καλημερα σε ολους σας,Στο forum πρωτοεγραψα την ανοιξη οταν ξεκινησα την θεραπεια με τον φαρμακοποιο αλλα και μετα δυο μηνες οταν ειδα τα πρωτα αποτελεσματα.Σημερα 6 μηνες μετα θελω να σας πω πως το δικο μου προβλημα στο προσωπο εχει λυθει κατα 80%.Το σιγουρο ειναι πως δεν ειναι μονο η αλοιφη μονο οι βιταμινες αλλα ο συνδυασμος ολων.Η διατροφη ειναι πολυ βασικος παραγοντας.Γι αυτο θα ηθελα να πω πως δεν πρεπει να φανταζομαστε τι εχει κανει η θεραπεια σε αλλους αλλα ποσο καλα ακολουθουμε συγκεκριμενες οδηγιες για να εχουμε αποτελεσματα.Σχετικα ειναι μια ανεξοδη θεραπεια σε αντιθεση με αυτην που αναφερει η φιλη, μονο που θελει προσηλωση στο στοχο οπως καθε προσπαθεια.


09 Νοέμ 2015, 10:38
Προφίλ

Εγγραφη: 26 Απρ 2011, 13:59
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
post deleted


Προ μηνών ‘έκανα μία ανάρτηση στο Site σας της οποίας το περιεχόμενο ήταν αποτέλεσμα της μεγάλης φόρτισης που βρέθηκα όταν συνειδητοποίησα ότι για να αντιμετωπιστεί ένα πρόβλημά μου έπρεπε να μπορώ να διαθέσω ένα μεγάλο χρηματικό ποσό. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τη δυνατότητα να κρίνω την επιστημοσύνη και τα προσόντα του ιατρού που είναι ειδικός στην αντιμετώπιση της λεύκης και έχει ιατρείο στο Ψυχικό και φυσικά δεν έχω οποιοδήποτε στοιχείο που να δικαιολογεί τους χαρακτηρισμούς στους οποίους προέβην σε βάρος του . Για το λόγο αυτό θεωρώ υποχρέωσή μου να του ζητήσω συγγνώμη


Τελευταία επεξεργασία απο katerina_21 την 25 Ιαν 2017, 15:06, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.



17 Μάιος 2016, 21:44
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Διάγνωση λεύκης
Κατερίνα για να μαθεις εαν εχεις λευκη, μπορεις να κανεις μια βιοψια.

Ο δερματολογος θα σου παρει ενα κομματι απο το δερμα σου, που εχεις λευκη και θα το στείλει για βιοψια σε ενα εργαστήριο, που συνεργαζεται.

Προσοχη όμως που θα γινει η βιοψια.

Εγω εκανα 3 βιοψιες και ειχα 3 διαφορετικα αποτελεσματα.

Την μια μαλιστα την εκανα στο νοσοκομειο Συγγρος, που ειδικευεται στα δερματολογικα και μου εδωσαν 3 εκδοχες, γιατι δεν ειχαν τα καταλληλα μηχανηματα, για περαιτερω ερευνα. Και μαλιστα αυτο μου το εδωσαν εγγραφως!!

Ψαξτο λιγο και κανε μια βιοψια, για να μην μεινεις με την απορια.


24 Μάιος 2016, 12:27
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση ΛΕΥΚΗ και εταιρία charak
Το τελευταιο διαστημα χρειαστηκε να καταφύγω στα φυτικα σκευασματα της εταιρείας charak, διεθνής εταιρεία με προϊόντα αγιουβέδα. Επειδη δεν θελω να παιρνω φαρμακα πολυ καιρό πηρα απο την εταιρια αυτή 1 σκευασμα για κολικο νεφρού και ενα αλλο για οισοφαγιτιδα. Οφειλω να ομολογησω οτι εμεινα κατενθουσιασμενη με την δραση τους. Ετσι εκανα ενα περασμα και ειδα και αλλα προιοντα της.

Την προσοχη μου τράβηξε το Charak Pigmento σε:

- χαπια οπου αναλυτικα:

Η ασφαλής και αποτελεσματική θεραπεία στις δυσχρωμίες του δέρματος
ΔΡΑΣΕΙΣ:
Ενισχύει τις μεταβολικές λειτουργίες του ήπατος που συνδέονται με τα τοξικά υποπροϊόντα του οργανισμού που καταστρέφουν τα μελανοκύτταρα, προωθώντας την απομάκρυνση τους.
Ενισχύει το ίδιο το ανοσολογικό σύστημα απέναντι στην αυτοκαταστροφή των μελανοκυττάρων.
Προωθεί την παραγωγή και την μεταφορά της μελανίνης στις ανώτερες στιβάδες του δέρματος και όπου αυτό επιβάλλεται.
Έχει αντισηπτική, αντιφλεγμονώδη, επουλωτική και αντιαλλεργική δράση, ιδιαίτερα επωφελή σε φλεγμονώδεις δερματοπάθειες.
Ανακουφίζει από τον κνησμό, τις υδαρείς εκκρίσεις και το αίσθημα καύσου.

- κρεμα (cream 50 gr) για λεύκη, δερματικές δυσχρωμίες.

δρουν οπως τα χαπια. Την αναμιγνυεις με βαζελινη, την απλωνεις στα λευκα σημαδια και βγαινεις στο ηλιο στην αρχη 5 λεπτά και αυξανουμε τον χρονο προοδευτικα, ωστε σε 2 εβδομαδες να εχουμε φτασει στα 20 λεπτά.

Μπορειτε να παρετε τηλεφωνο την εταιρια και να ρωτησετε οτι θελετε. Εγω για τα σκευασματα που δοκιμασα πηρα τηλ και μου απαντησαν ευγενεστατα στις ερωτησεις μου. τηλ: 2102528954

Δεν τα εχω δοκιμασει, αλλα εχοντας καλα αποτελεσματα απο αλλα σκευασματα της εταιριας, θα δοκιμασω μονο τα χάπια, καθώς βαζω την κρεμα του φαρμακοποιου με καλα αποτελεσματα.

Δεν εχω βρει ομως ενα σκευασμα που να κανει δουλεια εσωτερικα στον οργανισμό μου.

Θα παρακαλεσω θερμα οποιος το δοκιμασει να γραψει την εμπειρια του.


28 Ιουν 2016, 02:34
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: ΛΕΥΚΗ και εταιρία charak
prasinomata έγραψε:
Το τελευταιο διαστημα χρειαστηκε να καταφύγω στα φυτικα σκευασματα της εταιρείας charak, διεθνής εταιρεία με προϊόντα αγιουβέδα. Επειδη δεν θελω να παιρνω φαρμακα πολυ καιρό πηρα απο την εταιρια αυτή 1 σκευασμα για κολικο νεφρού και ενα αλλο για οισοφαγιτιδα. Οφειλω να ομολογησω οτι εμεινα κατενθουσιασμενη με την δραση τους. Ετσι εκανα ενα περασμα και ειδα και αλλα προιοντα της.

Την προσοχη μου τράβηξε το Charak Pigmento σε:

- χαπια οπου αναλυτικα:

Η ασφαλής και αποτελεσματική θεραπεία στις δυσχρωμίες του δέρματος
ΔΡΑΣΕΙΣ:
Ενισχύει τις μεταβολικές λειτουργίες του ήπατος που συνδέονται με τα τοξικά υποπροϊόντα του οργανισμού που καταστρέφουν τα μελανοκύτταρα, προωθώντας την απομάκρυνση τους.
Ενισχύει το ίδιο το ανοσολογικό σύστημα απέναντι στην αυτοκαταστροφή των μελανοκυττάρων.
Προωθεί την παραγωγή και την μεταφορά της μελανίνης στις ανώτερες στιβάδες του δέρματος και όπου αυτό επιβάλλεται.
Έχει αντισηπτική, αντιφλεγμονώδη, επουλωτική και αντιαλλεργική δράση, ιδιαίτερα επωφελή σε φλεγμονώδεις δερματοπάθειες.
Ανακουφίζει από τον κνησμό, τις υδαρείς εκκρίσεις και το αίσθημα καύσου.

- κρεμα (cream 50 gr) για λεύκη, δερματικές δυσχρωμίες.

δρουν οπως τα χαπια. Την αναμιγνυεις με βαζελινη, την απλωνεις στα λευκα σημαδια και βγαινεις στο ηλιο στην αρχη 5 λεπτά και αυξανουμε τον χρονο προοδευτικα, ωστε σε 2 εβδομαδες να εχουμε φτασει στα 20 λεπτά.

Μπορειτε να παρετε τηλεφωνο την εταιρια και να ρωτησετε οτι θελετε. Εγω για τα σκευασματα που δοκιμασα πηρα τηλ και μου απαντησαν ευγενεστατα στις ερωτησεις μου. τηλ: 2102528954

Δεν τα εχω δοκιμασει, αλλα εχοντας καλα αποτελεσματα απο αλλα σκευασματα της εταιριας, θα δοκιμασω μονο τα χάπια, καθώς βαζω την κρεμα του φαρμακοποιου με καλα αποτελεσματα.

Δεν εχω βρει ομως ενα σκευασμα που να κανει δουλεια εσωτερικα στον οργανισμό μου.

Θα παρακαλεσω θερμα οποιος το δοκιμασει να γραψει την εμπειρια του.

Πηρα τηλεφωνο στην εταιρια για Charak Pigmento και μου ειπαν:

- για τα χαπια
οτι η θεραπεια ειναι 6 μηνες, αλλα αν στο μηνα δεν δειτε βελτιωση, τα σταματατε, καθως δεν σας βοηθουν.

- για την κρεμα
οτι για να εχει αποτελεσμα, πρεπει μετα την εφαρμογη της κρεμας να δει την πασχουσα περιοχη ηλιος. Χρειαζεται ομως ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ γιατι αν υπαρχουν υψηλες θερμοκρασιες οπως τωρα το καλοκαιρι μπορει να παθετε εγκαυμα.

Οι δερματολογοι συστηνουν την αποφυγη του ηλιου. Ναι καλο ειναι να τον αποφευγουμε για να μην παθουμε εγκαυμα και παντα βαζουμε αντηλιακο. Αλλα Ο ΗΛΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΛΕΥΚΗ. Αν παρατηρησετε το καλοκαιρι δεν βγαινουν νεα σημαδια, λογω ηλιου. Η λευκη επεκτεινετε το χειμωνα!! και το καλοκαιρι οταν μαυριζουμε βλεπουμε τα νεα σημαδια.

Η εταιρια συστηνει για την θεραπεια και τα χαπια και την κρεμα.

Απλα την κρεμα καλο ειναι να μην την βαζετε το καλοκαιρι αλλα τον υπολοιπο χρονο οταν υπαρχει ήλιος. Τα χαπια αν σας βοηθουν δεν τα σταματατε για 6 μηνες.

Ελπιζω να βοηθησει καποια ατομα...ολα δεν γινεται γιατι οπως εχωξαναπει η αιτια στον καθενα ειναι διαφορετθικη.

Πιστευω οτι αξιζει νια δοκιμη.

Ευχομαι να εχουμε ευχαριστα νεα απο πολλα ατομα του forum.

Καλο καλοκαιρι σε όλους.


28 Ιουν 2016, 15:57
Προφίλ

Εγγραφη: 10 Οκτ 2013, 10:59
Δημοσ.: 6
Τοποθεσια: Αθήνα,
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
Σε μία ανθρώπινη μελέτη εξετάστηκε εάν το Γανόδερμα Λούσιντουμ μπορεί να βοηθήσει.

Σε αυτήν τυχαιοποιημένη, διπλή τυφλή, κλινική μελέτη συμμετείχαν 64 γυναίκες, οι οποίες είχαν διαγνωστεί με ινομυαλγία από ρευματολόγο.

Μετά από θεραπεία διάρκειας 6 εβδομάδων, το Γανόδερμα Λούσιντουμ βελτίωσε με στατιστικά σημαντική διαφορά την σωματική ικανότητα των γυναικών που πάσχουν από ινομυαλγία.

Η πλήρης μελέτη φαίνεται εδώ : http://www.nutricionhospitalaria.com/pdf/9601.pdf

_________________
Νους υγιής εν σώματι υγιεί


29 Αύγ 2016, 10:01
Προφίλ WWW

Εγγραφη: 04 Οκτ 2016, 00:20
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ
Γειά σε όλους... έχω κ εγώωωω!!!!! :D
χα ακόμα δν μπορώ να το πω.
Ξεκίνησε πριν... μάλλον εγώ το κατάλαβα τον Μάϊο που μαύρισα, νά κατι άσπρα σημάδια στα μάγουλα κ δεξιά - αριστερά από το στόμα χαχαχα
Αφού για κανένα μήνα κοιτούσα το ταβάνι, απομονωθηκα, απομακρύνθηκα από όλους και από όλα και αφού σκέφτηκα και ξανασκέφτηκα το πήρα απόφαση ξεκίνησα να ψάχνω και ετσι βρήκα και το forum της Πρασινομάτας :D!

Δεν με πρόσεξα ποτέ, δεν με άκουσα ποτέ, δεν με προστάτευσα ποτέ.. άρα δεν αναρωτιέμαι το "γιατί"..ψάχνω μόνο "πως" θα επανορθώσω!

Για να μην σας κουράζω.. θα σας πω τι κάνω και τι αποτελέσματα έχω δει.
1) Ομοιοπαθητική με ορατά αποτελέσματα μέσα σε δύο μήνες (έκανα και παλιότερα κ με βοήθησε εκεί που η επιστήμη είπε πάρε φάρμακα αλλιώς τπτ)
2)Διατροφή SOS (ξεκίνησα σε διατροφολόγο που έχει βοηθήσει κ άλλους με αυτοάνοσα (π.χ. σκλήρυνση κατα πλάκας, ψωρίαση, λεύκη), θέλω να χάσω 10 κιλάκια..
3)ΑΛΟΙΦΗ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΥ!!! SOS (λιγότερο από ένα μήνα)
4)Περπάτημα γρήγορο - τρέξιμο δεν το κάνω εντατικά αλλά όταν δεν προλαβαίνω πηγαίνω με τα πόδια στην δουλειά και πάλι πίσω.. δουλεύω δώδεκα ώρες την ημέρα οπότε δεν έχω χρόνο για γυμναστήριο.
5)Βγάζω και φωτογραφίες για να βλέπω την διαφορά :D

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΛΥΣΗ!

Σας φιλώ και καλή μας επιτυχία!


04 Οκτ 2016, 01:11
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Φωτοθεραπεια και λευκη
Μια φιλη μου που εχει λευκη, κάνει excimer laser σε μικρα σημεια, και φωτοθεραπεια UV σε εξαπλωμενα σημεια, στον δερματολογο Τζερμιάς.

http://tzermias.gr/%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%B7/

Μου ειπε οτι εχει θεαματικα αποτελεσματα. Ειχε προχωρησει πολυ η λευκη και στο προσωπο και ασθανοταν πολυ ασχημα. Της τον συστησε ενας φιλος της, που πηγαινε εκει και αυτος για θεραπεια της λευκης.
Δεν ειναι μεγαλο το κοστος καθως, πληρωνει ενα ποσό συνολικα, για 20 περιπου συνεδριες.


16 Ιαν 2017, 13:07
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Λεύκη και έλλειψη χαλκού
Απο αναζήτηση στο διαδίκτυο σε ξενα σαιτ βρηκα ότι η λεύκη μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη χαλκού.

Γι' αυτό τον λόγο υπάρχουν και κρέμες για την λεύκη με βάση τον χαλκό.

Βέβαια η ελλειψη μπορει να οφειλεται σε κακη απορροφηση απο τον οργανισμο (π.χ λόγω κακής πέψης, φαρμακων που δεσμεύουν τον χαλκό κ.α) και οχι επειδη δεν καταναλωνεις τροφες με χαλκο.

Ακομη αν πάρεις δηλαδη χαλκό σε χαπια, αν δεν χτυπήσεις την αιτία της δυσαπορροφησης, το προβλημα δεν λυνεται.


28 Φεβ 2017, 19:30
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Λεύκη και βότανο ρείκι
Μου ειχε αναφερει κάποια κοπέλα πιο παλιά οτι καποιος καταφερε να απαλλαγει από την λεύκη καταναλώνοντας ως αφεψημα το βοτανο ρείκι.

Το εψαξα λιγο και βρηκα ότι ρείκι "Βοηθά στις ασθένειες του συκωτιού και της χολής".

Εχω πει επαναλημενως οτι η λευκη κατα κανονα, οφείλεται στην κακη λειτουργια του συκωτιου.

Οταν το συκώτι δεν δουλευει καλά, δεν παραγει επαρκη ποσοτητας χολής, οπότε δεν γινεται καλή πέψη και επέρχεται τοξινωση, κακή απορροφηση κ.α

Εχω διαβασει κατα καιρους και άλλα βοτανα που εχουν βοηθησει στην λευκη.

Καθε βοτανο βοηθαει με διαφορετικο τροπο σε καθε οργανο.

Οποτε αν δεν γνωριζετε τι ακριβως πρεπει να διορθωσετε στον οργανισμο σας, πρεπει να πειραματιστειτε.


28 Φεβ 2017, 19:44
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 588 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.