Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 14 Μάιος 2024, 20:17



Απάντηση στο θέμα  [ 3 δημοσιεύσεις ] 
Εμμηνόπαυση και διατροφή 
Συγγραφέας Μήνυμα

Εγγραφη: 06 Φεβ 2011, 03:13
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Εμμηνόπαυση και διατροφή
Γεια σας, μόλις έκανα εγγραφή και με μια πρόχειρη ματιά που έριξα δεν είδα να υπάρχει κάτι σχετικό με το θέμα που αναφέρω...
Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους ασχολούνται μαζί μας, με τους προβληματισμούς μας και μοιράζονται τον πολύτιμο χρόνο τους!
Έγινα 46 ετών πριν ένα μήνα και προσπαθώ να αντιμετωπίσω τα συμπτώματα της εμμηνόπαυσης εδώ και περίπου 1,5 χρόνο.
Η ψυχολογία μου είναι πολύ κακή, αισθάνομαι ότι η "θητεία" μου ως γυναίκα έχει λήξει και αν και προσπαθώ επίμονα να το αντιμετωπίσω οργανικά είμαι εξίσου άσχημα γιατί μπήκα σ' αυτήν την φάση απότομα και μάλλον χωρίς να το πάρω χαμπάρι εγκαίρως!
Έχω αφήσει την γυμναστική και χωρίς να κάνω ιδιαίτερα άσχημη διατροφή πήρα 18 κιλά.
Υπάρχει αρκετή κατακράτηση υγρών στο σώμα μου, αυπνίες, δυσφορίες και ατέλειωτα νεύρα!!!
Σας παρακαλώ, αν γνωρίζετε κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξω στη διατροφή και στην ζωή μου γενικότερα και έχετε λίγο χρόνο να τα αναφέρετε θα είμαι ευγνώμων.
Ευχαριστώ..


06 Φεβ 2011, 03:43
Προφίλ

Εγγραφη: 07 Φεβ 2011, 10:59
Δημοσ.: 6
Δημοσίευση Re: Εμμηνόπαυση και διατροφή
Giotaki σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ πριν 5 χρόνια αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με σ' ένα. Η εμμηνόπαυση μου χτύπησε την πόρτα στα 40 μου. Εγώ είχα κυρίως έντονο πονοκέφαλο και πολλά νεύρα. Το περίμενα βέβαια γιατί και η μητέρα μου τα ίδια πέρασε. Οι γιατροί δυστυχώς δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν και εγώ υπέφερα. Είχα ακούσει ότι η ομοιοπαθητική μπορεί να βοηθήσει, δεν είχα να χάσω και τίποτα και πήγα. Σε 6 μήνες είχα λύσει το προβλημά μου. Επανήλθα στην ζωή μου. Δεν ξέρω αν εσένα σε βοηθήσει, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Σου εύχομαι να βρείς κάτι που θα σε ωφελήσει.


07 Φεβ 2011, 11:11
Προφίλ

Εγγραφη: 06 Φεβ 2011, 03:13
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: Εμμηνόπαυση και διατροφή
Ariadni έγραψε:
Giotaki σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ πριν 5 χρόνια αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με σ' ένα. Η εμμηνόπαυση μου χτύπησε την πόρτα στα 40 μου. Εγώ είχα κυρίως έντονο πονοκέφαλο και πολλά νεύρα. Το περίμενα βέβαια γιατί και η μητέρα μου τα ίδια πέρασε. Οι γιατροί δυστυχώς δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν και εγώ υπέφερα. Είχα ακούσει ότι η ομοιοπαθητική μπορεί να βοηθήσει, δεν είχα να χάσω και τίποτα και πήγα. Σε 6 μήνες είχα λύσει το προβλημά μου. Επανήλθα στην ζωή μου. Δεν ξέρω αν εσένα σε βοηθήσει, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Σου εύχομαι να βρείς κάτι που θα σε ωφελήσει.

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου θα το δοκιμάσω και ελπίζω να έχω κι εγώ θετικά αποτελέσματα... Να είσαι και να περνάς χαρούμενα!


08 Φεβ 2011, 19:29
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 3 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.