Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 14 Μάιος 2024, 21:02



Απάντηση στο θέμα  [ 8 δημοσιεύσεις ] 
ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ. ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ??? 
Συγγραφέας Μήνυμα

Εγγραφη: 04 Οκτ 2010, 20:35
Δημοσ.: 4
Δημοσίευση ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ. ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ???
Γεια σας
Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα και εγώ να παραθέσω κάποιες ερωτήσεις (ή μάλλον μόνο ερωτήσεις) που έχω.
Είμαι 20 χρονών και τα τελευταία 2 χρόνια υποφέρω από πόνους στην γόνατα στην μέση στην πλάτη από κεφαλαλγίες και αϋπνίες. Πήγα σε πολλούς γιατρούς και έκανα πολλές εξετάσεις αλλά τίποτα.Ολοι μου ελεγαν κατι διαφορετικο και οι περισσοτεποι θεωρουασν ειτε οτι τα παραλεω επειδη ειμαι μικρη ειτε οτι ειναι ψυχολογικο. Κι ομωσ δεν τα παραλεω, πιστεψτε. Κοντευα να τρελαθω. Προσπαθησα και εκανα πολλα πραγματα αλλα τιποτα. Προχθεσ ενασ νευρολογοσ μου ειπε οτι εχς ινομυαλγια αλλα επειδη βιαζοταν δεν μου εξηγησε τι ειναι και μου εδωσε ενα φαρμακο.Ετσι απλα. Δεν με ικανοποιησε ομως αυτο. Εψαξα και βρηκα καποια πραγματα αλλα δεν ειναι αρκετα. Αρχικα πωσ θα σιγουρευτω οτι ειναι οντωσ αυτο; Ο νευρολογοσ που επισκεφτηκα ειναι στην γενετειρα μου και εγω σπουδαζω μακρια και ειναι δυσκολο να πηγαινω συχνα. Ξερει κανενασ για καλο νευρολογο στο Βολο? ποιο πρεπει να ειναι το πρωτο μου βημα και πωσ θεραπευεται η ινομυαλγια?
περιμενω με ανυπομονησια τα μηνυματα σας.
ευχαριστω


04 Οκτ 2010, 21:23
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ. ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ???
Γειά σου Ρία. Έχω και εγώ Ινομυαλγία. Απο τα συμπτώματα που περιγράφεις, μαλλον έχεις και εσύ. Η Ινομυαλγία έχει πόνους στο σώμα (ο καθένας έχει και σε διαφορετικό σημείο η σημεία) και αδυναμία.Μπορεί να σε παρακολουθεί Νευρολόγος ή Ρευματολόγος. Δεν υπάρχει κάποια εξέταση ώστε να γίνει διάγνωση, αλλά γίνεται απο την κλινική εικόνα του ασθενή. Το μόνο που υπάρχει είναι ένα όργανο που λέγεται αλγόμετρο που μετράει πόση πίεση αντέχει σε διάφορα σημεία το άτομο. Αν δεν υπάρχει αυτό η πίεση γίνεται απο το γιατρό με το χέρι. Θεραπεία αποτελεσματική δεν υπάρχει. Ο γιατρός δίνει αντικαταθλιπτικά τα οποία θα σε βοηθησουν λίγο. Για να καταλάβεις εγώ πριν πάρω τα χάπια, ήμουν στο κρεββάτι όλη την ημέρα, επειδή έχω πονους στα γόνατα μπορούσα ούτε σε καράκλα να καθήσω. Με τα χάπια σηκώθηκα αλλά πονάω όταν περπατάω, οπότε δεν πάω με πάνε..... Έχω κάνει πολλές θεραπείες όπως ομοιοπαθητική, θεραπεία με συμπληρώματα αλλά τίποτα. Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι το σιάτσου με βοήθησε πάρα πολύ. Γενικά το μασάζ και ότιδήποτε χαλαρώνει το μυΐκο σύστημα βοηθάει πάρα πολύ. Ξέρεις όλα αυτά τα παθαίνουμε γιατί το μυΐκό μας σύστημα, δεν είναι ήρεμο και χαλαρό αλλά είναι συνέχεια σε μια ένταση (οι μυς είναι πολύ τεντωμένοι) ακόμα και όταν κοιμόμαστε, οπότε το πρωί δεν ξυπνάμε ξεκούραστοι και είναι σαν να σκάβαμε όλοι την ημέρα. Συνήθως Ινομυαλγία παθαίνουν όσοι είναι πολύ ευαίσθητοι. Ξέρω πολλά άτομα με ινομυαλγία, μέσω Ίντερνετ, συναντηθήκαμε και απο κοντά. Όλοι το πάθαμε μετά απο κάποιο σημαντικό γεγονός . Μία κοπέλα το έπαθε στο λύκειο, όταν έχασε τον πατέρα της. Όλοι τρέχαμε στους γιατρούς και δεν μας εύρισκαν τίποτα. Στην Αθήνα ξέρω να σε στείλω σε γιατρό, για να κάνει διάγνωση. Ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις πές μου.


05 Οκτ 2010, 00:20
Προφίλ

Εγγραφη: 04 Οκτ 2010, 20:35
Δημοσ.: 4
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ. ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ???
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Μιλάς και είναι σαν να ακούω εμένα. Για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα δεν μπορούσα να περπατήσω καθόλου. Μέτα από κάποιες θεραπείες η κατάσταση βελτιώθηκε άλλα και πάλι πονάνε. Ο γιατρός με προέτρεψε να γυμνάζομαι (αεροβική γυμναστική ή κολύμβηση) ασκήσεις χαλάρωσης και ότι ακόμη με ευχαριστεί.Μέχρι και yoga μου πρότεινε?
Είναι δυνατόν? Μου φάνηκε πολύ παράξενο. δεν θα επιβαρύνει κάτι τέτοιο την κατάσταση? Θέλω πολύ να ξεκινήσω άλλα φοβάμαι. Ανέκαθεν ήμουν ένα δραστήριο άτομο και έκανα πολλές εξωσχολικές δραστηριότητες και τώρα που δεν κάνω τίποτα έχω τρελαθεί.
Εσείς γυμνάζεστε?


05 Οκτ 2010, 10:18
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ. ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ???
Ρία εμείς που δεν μπορούμε να στερεωθούμε ατα πόδια μας δεν θα μπορέσουμε να κάνουμε τις ασκήσεις. Η καλύτερη γυμναστική είναι στο νερό, αλλά χαλαρά. Εγώ πριν μου γινει διάγνωση ινομυαλγίας πήγαινα σε μία πισινούλα. Ερχόντουσαν άνθρωποι χειρουργημένοι και σε λίγεσ εβδομάδες ήταν μια χαρά και εγώ ήταν σαν μην είχα κάνει τίποτα. Δυστχώς δεν μπορούμε να γυμνάσουμε το μυΐκο μας σύστημα, το αποτέλεσμα δεν φαίνεται. Αλλά αν δεν κάνεις πισίνα θα καταρρεύσεις απο την ακινησία. Δεν ξέρω τα οικονομικά σου, αλλά χρειάζεται να ξεκινήσεις τα χάπια του νευρολόγου, να πάς πισίνα και να κάνεις και μασάζ. Υπάρχει και κάτι ακόμα , να πάρεις και κάποια συμπληρώματα αλλά πρέπει να στα δώσει κάποιος ειδικός. Εγώ τώρα κάνω μια θεραπεία με συμπληρώματα, ο ειδικός μου είπε ότι έχει θεραπεύσει την ινομυαλγία. Μάλιστα μπορείς να του στείλεις στο "Ρωτήστε τον Ειδικό" μια ερώτηση και να του πεις το προβλημά σου, Μάριος Πρωτόπαπας λέγεται. Εγώ τώρα ξεκίνησα, θα σε ενημερώνω.Είσαι πολύ νέα για να τα παρατήσεις, ξέρω είναι δύσκολα, αλλά τίποτα δεν μας χαρίζεται.


05 Οκτ 2010, 13:31
Προφίλ

Εγγραφη: 04 Οκτ 2010, 20:35
Δημοσ.: 4
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ. ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ???
Οταν λες συμπληρώματα τι εννοείς?συμπληρώματα διατροφής; Μασάζ ε...?Θα κάνω και από αυτό. δε το βάζω κάτω και ίσα ίσα χάρηκα κιόλας γιατί επιτέλους ξέρω τι αντιμετωπίζω. ευχαριστώ και πάλι. Αν έχεις κάποιο αποτέλεσμα σε παρακαλώ ενημέρωσε με.
keep in touch...


07 Οκτ 2010, 13:36
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ. ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ???
Ρία και εγώ όταν τελικά βρήκα τι έχω ανακουφίστηκα. Εγώ είχα κάνει σιάτσου, με βοήθησε πολύ. Συμπληρώματα διατροφής παίρνω, αμινοξέα, μαγνήσιο κ.α. Ότι νεώτερο έχω θα το γράφω στο forum.


08 Οκτ 2010, 00:18
Προφίλ

Εγγραφη: 21 Οκτ 2011, 07:45
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ. ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ???
πρασινοματα καλημερα πασχω και εγω απο ινομιαλγια και Αδαμαντιάδη-Behcet.Διαγνωστηκα μετα απο 1.5 χρονω,μετα απο μεγαλη ταλαιπορια ψυχηκη και σωματικη,και με πολλα αχρηστα και εποδινα φαρμακα.τωρα περνω μεν μια σακουλα φαρμακα αλλα καταφερνω να περπαταω και να κανω καποιες δουλειες.Μου ειπε καποια γνωστη οτι εκανε ομοιοπαθητικη και εγινε καλα,ειχε και αυτη αυτοανοσα νοσηματα.εχω κουραστη πολυ, δεν αντεχω αλλο τους πονους.θα περιμενω νεα σου ,σε ευχαριστω πολυ.


21 Οκτ 2011, 08:12
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: ΙΝΟΜΥΑΛΓΙΑ. ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ???
Αχ Ευαγγελία μου, δε ξερεις πόσο σε νιώθω. Έτσι και εγώ περπατάω λίγο και κάνω κάποιες δουλειές στο σπίτι.
Το ψάχνω ακόμα, δεν τα έχω παρατησει....Αν και για να ειμαι ειλικρινής ειναι φορές που με παιρνει απο κάτω...και απογοητευομαι και λεω δεν θα τα καταφερω. Αλλά ειμαι τυχερή γιατι έχω τον αντρα μου, με στηριζει πολύ...και δεν θελω να τον αποηοητευσω.
Ευαγγελία μου δυστυχως η θεραπεια για τον καθενα, ειναι ξεχωριστή. Και εγω το παλευω με την ομοιοπαθητική αλλά μεχρι στιγμης τίποτα. Εσύ έχεις κάνει; Ρώτα την γνωστη σου σε ποιον ομοιοπαθητικο πήγε και ξεκίνησε και εσύ. Αν δεν προσπαθησεις δεν έχεις καμια πιθανοτητα να γινεις καλά. Η ομοιοπαθητική έχει την δυναμη με το σωστό χαπι να σε κάνει να ξεχασεις το προβλημά σου.
Έχω κάνει διαφορα αλλά τίποτα. Οι περισσότερες θεραπειες το πολύ πολύ να ανακουφίσουν λίγο το πόνο.
Δεν μου φτανει, εγώ θέλω να έχω μια φυσιολογική ζωή. Τι να την κανω την ανακουφιση σε αυτη την ηλικια. όταν γεράσω μάλιστα.
Τώρα εμαθα για μια καινούργια θεραπεία και ξεκινάω την Δευτέρα. Θα σε ενημερωσω σχετικά, να κάνω λίγες συνεδρίες και θα σου πώ. Θέλω να γραψω συγκεκριμενα πραγματα γιατι και εγω ακόμα ειμαι στο ψαξιμο. Γενικά ότι μαθαινω το γραφω στο φόρουμ.
Αν θελεις να με ρωτησεις κάτι συγκεκριμένο πες μου.
Ευαγγελία μην απογοητευεσαι, ο χρονος κυλαει υπερ μας. Γίνονται συνεχως ερευνες για την καταπολέμηση του πόνου και συνεχεια βγαινει κατι καινούργιο. Εκεί που λέω δεν υπάρχει να δοκιμασω κάτι άλλο, όλο κατι βρίσκω. Κάνε λίγο υπομονή...όλα θα πάνε καλά.


21 Οκτ 2011, 16:23
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 8 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.