Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 07:58



Απάντηση στο θέμα  [ 14 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Ακμή 
Συγγραφέας Μήνυμα
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Ακμή
Maraτο περνtsarly εγώ θεωρώ ότι η ακμή είναι σοβαρό πρόβλημα. Το έχω περάσει και το περνάω και ξέρω πολύ καλά τι κάνει στην ψυχολογία ενός νέου ατόμου. Δεν μπορείς ούτε στο καθρέφτη να κοιταχτείς και νιώθεις πολύ άσχημα. Αν είναι κάτι περαστικό δεν αποτελεί πρόβλημα, αλλά αν δεν φεύγει με τίποτα σου γίνεται έμμονη ιδέα. Θέλεις να απαλλαγείς απο αυτό και τρέχεις σε γιατρούς. Οι συγγενείς λένε γιατί δεν πας σε κάποιον γιατρό ή χάλια είσαι τι κάνεις για τα σπυριά. Και στο μεταξύ έχω πάει παντού και έχω κάνει τα πάντα. Οι γνωστοί λένε είσαι πολύ ωραία κοπέλα, κρίμα που έχεις ακμή. Και να θέλεις να το ξεχάσεις δεν σε αφήνουν.
Ελπίζω πραγματικά να σε βοηθήσει η ομοιοπαθητική, είναι μια καλή λύση. Αλήθεια σε ποιον θα πας, είναι καλός;
Ενημέρωσε με για τη πορεία σου.


31 Μαρ 2011, 00:07
Προφίλ

Εγγραφη: 29 Μαρ 2011, 16:58
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: Ακμή
Γεια σου, σ ευχαριστω για την απαντηση και για τα λογια σου! Θα παω σε μια ομοιοπαθητικο που ειναι στη γειτονια μου. Μου εκλεισε ραντεβου και με ενημερωσε οτι θα διαρκεσει 2 ωρες! Η επιλογη της γιατρου ειναι τυχαια παντως γι αυτο και δεν στη λεω ακομα. Τελος με προειδοποιησε οτι η θεραπεια διαρκεσει σχεδον ενα χρονο και οτι τα αποτελεσματα θα χρειαστει να κανω υπομονη για να τα δω.... Καταλαβαινω τι λες για τους συγγενεις. Βλεπω στα ματια τους κι εγω το ποσο στενοχωρουνται που στενοχωριεμαι κι εγω. Ευχομαι περαστικα!
Και παλι σ ευχαριστω για το ενδιαφερον
Maratsarly


31 Μαρ 2011, 09:08
Προφίλ

Εγγραφη: 09 Ιούλ 2013, 00:18
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: Ακμή
καλησπέρα σας :-) εγω είμαι μια άπο τις μικρές της παρέας κ θα ήθελα να μόυ πείτε κ εσείς βιώματα σας π έχουν σχέση με την θεραπεία της ακμής με βαριάς μορφής χάπια. είμαι 15 χρόνων κ ξεκίνησα να έχω ακμή άπο την πέμπτη δημοτικού η οποία έγινε χειρότερη τ χρόνια τ γυμνασίου κ τελείως χάλια στην πρώτη λυκείου. έχω κάνει καθαρισμούς σε αισθητικό έχω δοκιμάσει απεριόριστα πολλές κρέμες αλοιφές κ σαπούνια.είχα επισκεφθεί μια δερματολόγο η οποία μόυ έδωσε κάποιες επιπλέον αλοιφές αλλα μπααα τίποτα πριν 13 ημέρες επισκέφθηκα μια ακόμη δερματολόγο η οποία μόυ είπε πως είχε ξεκινήσει κάποιο είδος μόλυνσης κ μόυ έδωσε χάπια augmentin 3 την ημέρα για 20 ημέρες κ μόυ έδωσε κ ένα αντίβακτήριακο σαπούνι με μια ίδιας μάρκας κρέμα για τ βράδυ κ μια κρέμα αντιλιακη με χρώμα 50+ δείκτη. βρίσκομαι ήδη στην 14 ημέρα της θεραπείας κ τ αποτελέσματα σχεδόν μηδαμινα. έχω λιπαρο δέρμα με μαυρα στίγματα επίσης. σκέφτομαι λοιπόν στην επόμενη συνάντηση με την δερματολόγο να της ζητήσω να κάνω θεραπεία με χάπια βαριάς μορφής αλλα τρέμω τις τυχόν παρενέργειες όπως πρόβλημα στο συκώτι αιμορραγία στην μύτη κ.τ.λ. σύμφωνα με δικά σας βιώματα κυρίως οι παρενέργειες είναι σίγουρο πως θα προκύψουν? δεν ζητάω συμβουλές καθώς συμβουλές θα προτιμούσα να δεχτώ άπο την δερματολόγο μόυ απλώς εμπειρίες π θα μπορούσαν να με βοηθήσουν λίγο στην απόφαση μόυ αυτή σας ευχαριστώ πολύ:-D


09 Ιούλ 2013, 00:43
Προφίλ

Εγγραφη: 12 Απρ 2016, 02:15
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: Ακμή
Ακμή Τέλος.
Στα 18 εμφάνισα πρώτη φορά ακμή, ωραιότατες κόκκινες κύστες, μόνιμες, έως τα 30 μου με κάτι διαλείμματα μεταξύ των δήθεν"θεραπειών".
Στην αρχή πήγα σε δερματολόγο, με ανέλαβε η αισθητικός του, το θεραπεύσαμε με καθαρισμούς.
Για ένα διάστημα είμουν καθαρή, μετά η ακμή επανήλθε..
Πήγα σε αισθητικό, ξανά καθαρισμοί (500 ευρώ η όλη ιστορία αυτή τη φορά κόστισε), έφυγε η ακμή, χάρηκα εγώ.
Μετά από μερικούς μήνες άρχισε να εμφανίζεται πάλι.
Εφοδιάστηκα με φωτομηχάνημα οικιακό και μετρίασα κάπως την επέκταση της ακμής.
Είχα αρχίσει όμως πλέον να τα παίρνω στο κρανίο.., και είχα πλέον αρχίσει να μπαίνω σε
μια διαδικασίας να προσπαθώ να κατανοήσω τι ακριβώς συμβαίνει.
Φιλικό πρόσωπο μου είπε να εξετάσω το ενδεχόμενο ορμονικής διαταραχής.
Πήγα σε γυναικολόγο, μου είπε να κάνουμε εξετάσεις να δούμε αν είναι ορμονικό και μπλα, μπλα.
Και αν είναι του λέω, ποια είναι η αντιμετώπιση? -φάρμακα, αντισυληπτικά,αντιβίωση μου λέει, -χαίρεται και αντίο σας του λέω, δε επιθυμώ τέτοια προσέγγιση στο πρόβλημα μου.
Αρχίζω να κανω έρευνα στο διαδίκτυο. Τότε ακόμα δεν έβρισκες πολλά.
Τελικά βρίσκω έναν τύπο που διέθετε δωρεάν τις γνώσεις του, και υποστήριζε ότι η ωμοφαγική διατροφή φρούτα-λαχανικά-ξηροί καρποί λύνουν το πρόβλημα.
Αρχικά ξεκίνησα με φρουτοφαγία, έτρωγα τεράστιες ποσότητες φρούτων, προκειμένου να χορτάσω καθημερινά και έπαθα την πλάκα της ζωής μου, στην 3η με 4η μέρα η ακμή είχε ε-ξα-φα-νι-στεί, εκεί συνειδητοποιησα ότι τελικά είμαι ότι τρώω, συνέχισα την ωμοφαγία για 6 μήνες, ήταν οι καλύτεροι μήνες της ζωής μου, η ευεξία που ένιωθα με άφηνε έκπληκτη, είχα την ενεργητικότητα ενός 5χρονου παιδιού, τα 5-7 παραπάνω κιλά που κουβαλούσα εξαφανίστηκαν χωρίς να προβώ σε δίαιτα περιορισμού θερμίδων, έτρωγα όσο να χορτάσω και ένιωθα υπέροχα. Εχουν περάσει 8 χρόνια από τότε, σήμερα η διατροφή μου είναι κατά ένα 50% ωμοφαγική αλλά δεν είμαι ευχαριστημένη από την ποιότητα της ζωτικότητας μου. Ωστόσο ακόμα και έτσι βελτιώθηκε η ποιότητα της ζωής μου στα εξής: οι ενοχλήσεις της περιόδου εξαφανίστηκαν.., και όταν λέω εξαφανίστηκαν το εννοώ.., δεν υπάρχουν ενοχλήσεις ούτε στο ελάχιστο.., η κύστη κόκκυγος που έκανε την εμφάνιση της ανα τακτά χρονικά διαστήματα με εγκατέλειψε με την σειρά της δια παντώς, το δέρμα μου βελτιώθηκε μου, δείχνει νεό και υγιές, ο ύπνος μου έφτιαξε, τα καταθλιπτικά επεισόδια με αποχαιρέτησαν, η δυσκοιλιότητα έκανε φτερά. Σήμερα είμαι περισσότερο συνειδητοποιημένη από χθες και αντιλαμβάνομαι ότι τα προβλήματα έχουν ανάγκη από ολιστικές προσεγγίσεις και λύσεις.


12 Απρ 2016, 02:54
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 14 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.