Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 28 Μαρ 2024, 11:53



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
ΣΕΛ ΚΑΙ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΤΡΑΝΣΑΜΙΝΑΣΕΣ 
Συγγραφέας Μήνυμα

Εγγραφη: 23 Αύγ 2017, 02:02
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση ΣΕΛ ΚΑΙ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΤΡΑΝΣΑΜΙΝΑΣΕΣ
Καλημέρα.
Όπως πολλοί άλλοι σε αυτό το φόρουμ έχω ταλαιπωρηθεί εδώ και χρόνια στα πλαίσια αναζήτησης ορισμού τη πάθησης μου που θεωρείται ότι είναι άτυπος ερυθηματώδης λύκος σε συνδυασμό με ρευματοειδή αρθρίτιδα (σύνδρομο επικάλυψης).Τα αρχικά συμπτώματα ξεκίνησαν πριν 8 χρόνια και ήταν μεγάλη κόπωση, πόνος στις αρθρώσεις και τριχόπτωση.Έμεινα για 2 χρόνια υπό παρακολούθηση χωρίς φάρμακα και στη συνέχεια μετά από δύσκολη συναισθηματικά και φορτισμένη περίοδο στη δουλειά ήρθε η μεγάλη έξαρση.Ως άνθρωπος είμαι πολύ συναισθηματική,σκέφτομαι πολύ τα πράγματα που με στενοχωρούν και πάντα το μυαλό μου πάει στις αρνητικές επιπτώσεις μιας κατάστασης ή θέματος υγείας.
Εδώ και 6 χρόνια κάνω χρήση μεθοτρεξάτης με εβδομαδιαία ένεση και κορτιζόνης ενδομυϊκά 1 φορά ανά 3 βδομάδες.Επίσης μου χορηγείται plaquenil.Οι εξάρσεις είναι σχεδόν συνεχείς τα τελευταία 2 χρόνια και φυσικά η ψυχολογική μου κατάσταση αντίστοιχη...
Το θέμα είναι ότι το τελευταίο δίμηνο οι τρανσαμινάσες μου έχουν πάρει την ανηφόρα και οι τιμές έχουν τριπλασιαστεί!Σε 2 βδομάδες θα κάνω βιοψία ήπατος και υπάρχει υπόνοια ίνωσης ήπατος λόγω μεθοτρεξάτης. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να προχωρήσω στους βιολογικούς παράγοντες γιατί επίσης τα τελευταία 6 χρόνια παρουσίασα 3 φορές κακοήθη θηλώματα στην ουροδόχο κύστη (πόσο τυχερή μπορεί να είμαι πια!)τα οποία συνήθως παρουσιάζονται σε άντρες καπνιστές άνω των 60 αλλά σε μένα έκαναν μια εξαίρεση και είπαν να κοπιάσουν, αν και ήμουν γυναίκα μη καπνίστρια στα 44.
Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος συμμετέχων στο φόρουμ έχει κάποια παρόμοια προβλήματα με τις τρανσαμινάσες θα ήθελα πάντως κάποια γνώμη.
Σε ότι αφορά τώρα τους ρευματολόγος -ανοσολόγους το πρόβλημα είναι μεγάλο και ακόμη και τώρα που έχω θεωρητικά κατασταλάξει σε κάποια γιατρό δεν είμαι 100% ευχαριστημένη.Νομίζω ότι οι ασθενείς με αυτοάνοσα είναι μια ειδική κατηγορία όπως και οι ασθενείς του καρκίνου(τα βιώνω δυστυχώς και τα δύο!).Η ψυχολογική υποστήριξη που χρειαζόμαστε ίσως είναι μεγαλύτερη του συνηθισμένου και πάντα κάτι μας λείπει.Η ασθένεια συνήθως είναι χρόνια, μη ιάσιμη απλά κατασταλτική. Δυστυχώς εγώ είμαι από αυτούς που εξωτερικά κ λόγω επαγγέλματος δείχνω καλά αλλά εσωτερικά η κατάθλιψη σφυρίζει...
Τώρα σκέφτομαι να επισκεφτώ το γνωστό ρευματολόγο των Αθηνών μήπως και καταλήξω σε κάποια άλλη αγωγή.
Ας μη σας κουράζω όμως άλλο.Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι για τη βελτίωση της κατάστασής μου με εναλλακτικές θεραπείες θα το εκτιμούσα!


23 Αύγ 2017, 02:38
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.