Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 19 Μαρ 2024, 09:11



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
ινομυαλγια έχει στάδια;;;δε βγάζω άκρη! 
Συγγραφέας Μήνυμα

Εγγραφη: 09 Αύγ 2017, 20:13
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση ινομυαλγια έχει στάδια;;;δε βγάζω άκρη!
καλησπέρα κ απο μένα!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Εχω απο τα 20 μυοσκελετικά προβλήματα αλλα πάντα είχαν μια σχετική αιτία.καπου τραβηχτηκα κάπου έπαθα ψύξη κτλ κτλ...όλο κάτι έκανα λάθος!!! αλλά αλήθεια δεν έκανα τίποτα περισσότερο απο ένα μέσο άνθρωπο!τώρα είμαι 36 κ απο πέρσυ τον Αύγουστο ταλαιπωρούμαι απο τροχαντηρίτιδα(φλεγμονή στους ορογόνους θύλακες του μείζονα τροχαντήρα- η περιοχή είναι ψηλα στο ισχύο). εφτασα στο αμην γιατι κουράστηκα όλα να πονάνε σταδιακά και με τη σειρά κ να προστίθονται κ καινούργια κάθε φορά! Στα 15-16 ενδιάμεσα χρόνια, χονδροπάθεια στα γόνατα απο μικρή, στα 20 απέκτησα μιά μικρή κοιλη στη μέση που σε καθε μεγαλη έξαρση με κρατούσε στο κρεβάτι κανα μήνα σχεδόν! κάκωση έσω μηνύσκου, κ ένα αυχενικό το οποίο χειροτερεύει με τα χρόνια! τα τελευταια δύο χρόνια αισθάνομαι πόνο συμμετρικά στο άλλο γόνατο έτσι χωρίς λόγο!!(δεν έχω κάνει μαγνητικη σε αυτό για αυτο λέω χωρίς λόγο) επίσης κ σε όλο το αριστερό πόδι κατα μήκος του νευρου. ωστόσο το απεδιδα σε αντανακλαση του πονου καθως δεν είχα καμια αιτία για πονους στην αριστερή πλευρά. επιπλέον φετινή μαγνητικη μέσης δεν έδειξε καμια κοιλη μονο κάτι μικρες προβολες! (μου είπαν ότι μπορεί να χει αποροφηθει η κοίλη γιατι ήταν μικρή) επισης πονάω και στους γλουτούς χωρίς παλι να ξέρω γιατι.!!!α!εσπασα κ εναν καρπο αλλα μαλλον ειναι άσχετο!

οι πόνοι δεν είναι συνεχόμενοι μεσα στη μερα.μπορει να ποναω όλη μερα αλλά όχι συνεχόμενα. είναι σχετικά συχνοι μεσα στη βδοαμδα κ κατα περιόδους συχνότεροι.όμως δεν είναι έντονοι στην πληοψηφία τους!!!είναι ανεκτοί όταν δεν είμαι σε έξαρση αλλά πολύ ενοχλητικοί κ μου χαλάνε τη διάθεση!!!όταν εχω περίοδο είναι πιο έντονοι βεβαια, επίσης κ όταν οι συνθηκες του καιρού αλλάζουν. κ φυσικα όταν στεναχωριέμαι ή είμαι συγχισμένη. επισης δεν πονάω σε όλα τα σημεία ταυτόχρονα. για παράδειγμα την προηγουμενη βδομαδα μετα απο συναισθηματικη φορτιση άρχισε να με πονα το αριστερό χέρι για πρώτη φόρα κ φοβήθηκα. (παντα το δεξί χέρι είχε θεμα απο τον αυχένα)μετα είχα ρευαμτα, τσιμπήματα σε χέρια -πόδια, πατούσες, δάχτυλα χεριών κ ποδιων. για 2 βδομαδες περίπου.!προς το τέλος της δέυτερης βδομάδας άρχισε να με πονα το ισχύο, εκεί στον τροχατντηρα.το μόνο "κακό" που σκέφτηκα ότι μπορέι να έκανα είναι ότι ανεβηκα 10-15 σκαλιά.ναι αλλά δε γίνεται πρέπει κ να ζω!!!πρόσεχω να μην ανεβαίνω σκαλια αλλά κάποιες φορές δε γίνεται!!! ε μετά για 5 μέρες δε μπορούσα να σταθώ όρθια. αντε πάλι ξάπλα......

είναι ελεγχόμενα θα έλεγε κανεις. με ξεκούραση κ αντιφλεγμονώδη μπορεί να στρώσω,. δε θέλω να παίρνω κ χάπια.έχω παρει τόνους απο μυοχαλαρωτικά και αντιφλεγμονωδη αυτα 16 χρόνια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
όμως κουράστηκα!!!! και επιπλεόν ΔΕΝ μπορώ να κανονίσω τη ζωή μου!!!ούτε μικρά σχεδια διακοπών δεν μπορώ να κάνω!!!γιατί δεν ξέρω τι θα με πονάει κάθε φορά και πότε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Επειδη κουράστηκα απο όλα και κυρίως γιατι έφτασα στο αμήν με την τροαχντηρίτιδα πηγα σε ρευματολόγο γιατι λέω δε γίνεται όλα να συμβάινουν σε μένα!!κάτι γίνεται!

μη σας κουράζω πολύ, χτες πήγα τις εξετάσεις κ μου έιπε ότι είμαι καθαρή απο αυτοάνοσα, μου είπε όμως ότι παραμένουν διογκωμένοι αλλα χωρίς φλεγμονή οι ορογόνοι θύλακες του μέιζονα τροχαντήρα, τον ρώτησα γιατι μένουν διογκωμένοι κ μου είπε κάτι σαν χρόνια κόπωση της περιοχής. (μα δεν κάνω κάτι περίεργο!!!γυμνάζομαι ελφαρά, τρέχω τζοκινγ όπως ένας μέσος άνθρωπος!γιατι χρόνια κόπωση;;;) επίσης τον ρώτησα για ινομυαλγία (καθώς στην πρώτη εξέταση το ανέφερε σαν πιθανη εκδοχή) και μου είπε ότι" όχι δεν μπορώ να το διαγνωσω, έχεις σα να λέμε μια ταση προς τα εκει, αλλά δε μπορούμε να το πουμε", κ με ρώτησε άν έχω κάποιο πρόβλημα σοβαρό να με απασχολεί αλλα εννούσε κάτι σοβαρό όπως πχ αρρώστια στο σπίτι, σοβαρα οικογενειακα κ κτλ κτλ. νταξ απο αυτα δεν εχω, αλλά έχω διάφορα πράγματα που με απασχολόυν και με ζορίζουν.τον ρώτησα για τη βιταμίνη d η οποια είναι οριακα επαρκης κ μου νταξ δε χρειάζεσαι κάτι, κάτσε στον ήλιο. Μα του λέω πως γίνεται!!!!εγω κάνω χειμερινα μπανια πάντα με βλέπει λίγος ήλιος!!!!

όπως μου το εξήγησε κατάλαβα ότι όταν έχεις ινομυαλγία έχεις πολλούς έντονους και συνεχόμενους πόνους και παντού κ φτάνουμε να δίνουν κάποια συγκεκριμένα αντικαταθληπτικά για να ξεπεραστεί ο πόνος.καταλήξαμε ότι "εσυ μια χαρά κορίτσι μου φαίνεσαι λίγο να προσέξεις με ασκήσεις δε θα φτάσεις μέχρι την ινομυαλγία".Δεν ξέρω τι προσέξω όμως!!!!έχω απελπιστεί!

εγω πράγματι ποναω παρα πολύ όταν έχω εξάρσεις, (βεβαια έξαρση μπορεί να προκύψει επειδη έκανα λάθος στο ύπτιο ή επειδη ανέβηκα σκαλια!) φέτος με τα ισχύα πόνεσα πάρα πολύ.δεν έχω ξαναπονέσει έτσι. το αντιμετώπησα με φυσικοθεραπεία, ακινησία, κ αντιφλεγμονωδη τα όποια κ δεν ήθελα να παίρνω κ τα σταμάτησα κάποια στιγμη κ απλά ποναγα!έζησα μια φρίκη. έμενα μόνη μου και κοίταζα ένα ταβάνι. πονεσε κ η ψυχή μου φέτος. τελικά σηκώθηκα σιγά σιγα κ έναν όλοκληρο χειμώνα τον έβγαλε παρέα με τις πατερίτσες γιατι δεν μπορου΄σα να σταθώ όρθια για πολλή ώρα!(κ επίσης κάποιος έπρεπε να κάνει μάθημα στην τάξη μου!!, αχ!μαρτύριο ο πίνακας)

Παιδιά η ερώτηση μου είναι, η ινομυαλγία έχει στάδια;;; πονάει συνέχεια όλο το σώμα;;; ή κατα περιόδους;;;;υπάρχουν ήπιες ή μηδενικού πονου μέρες;;;; δεν ξέρω αν το έχω ή όχι!αλλά κ γω δε βγάζω άκρη.....κ ας πονάω πιο ανεκτά..... δε ξέρω τι να κάνω κ γω!!!

επίσης να σας πω πως ντρέπομαι να λέω ότι πονάω....γιατι οι πονοι μου ναι μεν είναι συχνοι κ με κουράζουν αλλα σαν ένταση είναι ανεκτοι (στη μη έξαρση ) και ξέρω πως υπάρχουν άλλοι άνθρωποι που πονανε πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ. ντρέπομαι λοιπόν να λέω κ γω ότι πονάω. κ να σας πω αυτή η ντροπή με πονάει περισσότερο μέσα μου.... :(


10 Αύγ 2017, 12:57
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.