Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 28 Μαρ 2024, 11:45



Απάντηση στο θέμα  [ 14 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Ακμή 
Συγγραφέας Μήνυμα
Δημοσίευση Ακμή
Είμαι 25 χρονών και έχω ακμή. Έχω κάνει τα πάντα αλλά δεν υποχωρεί με τίποτα. Μέχρι τα 20 δεν είχα πρόβλημα, ξαφνικά βγήκε. Έχω πάει σε πολλούς δερματολόγους όλοι λένε ότι θα πάω καλα αλλά τίποτα. Είχα δικιμάσει και τα ρακιουτάν αλλά δεν ολοκλήρωσα την θεραπεία γιατί με πείραξαν. Μήπως έχει κάποιος να προτείνει κάτι;


20 Απρ 2010, 00:04
Δημοσίευση Re: Ακμή
Μαρία, μήπως έχεις πολυκυστικές ωοθήκες; Έχεις κάνει εξετάσεις; Είχα και εγώ έντονη ακμή, έκανα ορμονικό έλεγχο και μου βρήκαν πολυστικές. Απο τότε παίρνω αντισυλληπτικά και είμαι μια χαρά.


20 Απρ 2010, 14:07
Δημοσίευση Re: Ακμή
Έχω κάνει αλλά τίποτα. Αχ το βλέπω να γερνάω και να έχω ακμή ακόμα.


21 Απρ 2010, 20:05
Δημοσίευση Re: Ακμή
Γειά σας κορίτσια, έχω και εγώ ακμή και με ταλαιπωρεί αρκετά. Οι γιατροί μου εδιναν κρέμες, αντισιπτικά, αντιβίωση κ.α. Όλα όμως με χειροτέρευαν. Τούς τελευταίους μήνες εκτός απο τους καθαρισμούς που κάνω 1 φορά τον μήνα, βάζω πρωί - βράδυ μετά τον καθαρισμό με το υγρό σαπούνι της AVENCE, Bepanthol (την κλασική, δεν είναι πολύ λιπαρή). Είδα μεγάλη διαφορά στο προσωπό μου. Δεν πετάω πολλά σπυριά, έχει φύγει αυτό το κόκκινο χρώμα στο δέρμα, απλά έχω σμίγμα αλλά να είναι καλά ο καθαρισμός. Αντηλιακή βάζω της LA-ROCHE για λιπαρά δέρματα, είναι πολύ καλή, ενυδατώνει, την απορροφά ωραία το δέρμα και δεν φαίνεται καθόλου (δεν γυαλίζει καθόλου το πρόσωπο).


23 Απρ 2010, 02:02
Δημοσίευση Re: Ακμή
Έχω και εγώ ακμή, οι γιατροί Mου έλεγαν ότι πρέπει να πάρω ρακιουτάν. Δεν ήθελα γιατί φοβόμουν για τις παρενέργειες που έχει, ένας φίλος που το πήρε άρχισε να χάνει τα μαλιά του, είχε έντονη τριχόπτωση και απο τότε προσπαθεί να κρατήσει και αυτά που έχει. Πήγα όμως γιστί δν έβρισκα λύση. Το αποτέλεσμα, ησύχασα για λίγους μήνες και μετά πάλι τα ίδια. Ο γιατρός μου είπε να ξανακάνω θεραπεία με ρακιουτάν!! Είπα να μου λείπει, αν είναι χαλάσω την υγεία μου χίλιες φορές τα σπυράκια, θα το αντέξω. Κορίτσια πάρτε το απόφαση και μην στεναχωριέστε.


24 Απρ 2010, 14:39

Εγγραφη: 20 Οκτ 2010, 16:35
Δημοσ.: 5
Δημοσίευση Re: Ακμή
Μαρία κατ'αρχήν,

πες μας τι ΄τύπο δέρματος είχες πριν και τι μετά. Περιέγραψέ μας την ακμή σου και τα
λέμε ξανά.


05 Νοέμ 2010, 04:34
Προφίλ

Εγγραφη: 09 Νοέμ 2010, 21:56
Δημοσ.: 4
Δημοσίευση Re: Ακμή
Είχα πολύ ωραίο πρόσωπο. Όλοι μου το έλεγαν. Δεν ήταν καθόλου λιπαρό αλλά ούτε ξηρό το έλεγες. Δεν είχα καμία ατέλειαούτε ένα σπυράκι. Ξαφνικά στα 21 όλα άλλαξαν. Έβγαλα πολλά σπυριά με πύον, κοκκίνησε το προσωπό μου και γενικά όλο τοι πρόσωπο έχει σμήγμα.Έχω χρησιμοποιήσει ΤΑ ΠΆΝΤΑ αλλά τίποτα.


09 Νοέμ 2010, 22:08
Προφίλ

Εγγραφη: 19 Νοέμ 2010, 11:19
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: Ακμή
ΕΙΜΑΙ 32 ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΑΚΜΗ ΠΙΟ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΩΡΑ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΣΕ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΓΕΜΙΣΑ ΕΝΤΟΝΑ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ.
ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΞΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ.
ΤΩΡΑ ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΑΙΡΟΛ ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ.
ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΦΑΩ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΠΥΡΑΚΙΑ.... ΑΦΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΕΡΓΙΟΛΟ;


19 Νοέμ 2010, 11:33
Προφίλ

Εγγραφη: 09 Νοέμ 2010, 21:56
Δημοσ.: 4
Δημοσίευση Re: Ακμή
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πάντως η ακμή έχει σχέση και με την ψυχολογική μας κατάσταση. Τι άτομο είσαι; Εγώ είμαι πολύ αγχώδης και στεναχωριέμαι εύκολα. Μου έκανε εντύπωση που είπες οτι βγάζεις σπυράκια αμέσως όταν φας σοκολάτα. Εκτός απο αλλεργία μπορεί να μην χωνεύεις καλά κάποιες τροφές ή να μην αποτοξινώνεται καλά ο οργανισμός σου κ.α Εγώ έχω πρόβλημα με την πέψη μου. Μάλλον πρέπει να το ψάξεις. Γιατί δεν στέλνεις μια ερώτηση εδώ στο Ιατρικό φόρουμ σε κάποιες ειδικότητες να πάρεις μια άποψη, που να χαλάς λεφτά τώρα;


19 Νοέμ 2010, 15:53
Προφίλ

Εγγραφη: 29 Μαρ 2011, 16:58
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: Ακμή
Είμαι 34 ετών. Μέχρι τα 27 μου δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα με το δέρμα στο πρόσωπό μου. Ήταν εξαιρετικά καθαρό. Από τα 27 μου και μέχρι σήμερα με ταλαιπωρεί η ακμή (άλλοτε έντονα και άλλοτε ηπίοτερα). ολέχω υποβληθεί στη θεραπεία με τα accuran 3 φορές (2 φορές γα 6 μήνες και 1 φορά για 2 μήνες). Για ένα χρόνο είδα αποτέλεσμα (δεν χρησιμοποιούσα makeup) μόλις όμως τα σταμάτησα το πρόβλημα επανήλθε. Ξαναπήγα λιπόν στ δερματολόγο μου και μου έδωσε τη brevoxyl που ξηραίνει τα σπυράκια και μια αντιβίωση για 35 ημέρες. Πήγαν όλα καλά αλλά 1 μήνα μετά ξαναεμφανίστηκαν τα σπυράκια. Αποφάσισα λοιπον να δοκιμάσω την ομοιοπαθητική. έχω ραντεβού την ρχόμενη εβδομάδα...Συμπονώ όλους όσους έχουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα αν και αναγνωρίζω ότι τέτοια πράγματα δεν πρέπε να μας στενοχωρούν. Εύχομαι σε όλους υγεία!

Maratsarly


29 Μαρ 2011, 17:05
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 14 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.