Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 13:31



Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Κολικός νεφρού και θεραπεία 
Συγγραφέας Μήνυμα
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Κολικός νεφρού και θεραπεία
Προσφατα ταλαιπωρηθηκα με κολικο νεφρού. Αναφερομαι οχι σε πόνο που σε στέλνει στο νοσοκομείο με τρελούς πόνους, αλλά στην περίπτωση που αντιμετωπίζεται από τους γιατρούς με παυσιπονα και την συσταση να πίνεις πολλα νερά, όπως στην περιπτωση μου.

Επειδή ομως επρεπε να παιρνω παυσιπονο καθε 4 ωρες, επειδη τοτε ξαναρχιζε ο πονος, και επειδη εχω κακη εμπειρια με τα φαρμακα, εψαξα λιγο στο διαδικτυο για να βρω μια πιο φυσικη αντιμετωπιση.

Ετσι αντι παυσιπονο πηρα το Calcury (Λοιμώξεις Ουροποιητικού) 75tabs της εταιριας Charak, το οποιο αποτελει μιγμα βοτανων. Επαιρνα 2 χαπια καθε φορα που ποναγα (στην περιπτωση μου καθε 4 -5 ωρες). Τα πήρα για 3 μερες.

Το Calcury συγκεκριμενα

• Θρυμματίζει τους κάθε είδους λίθους του ουροποιητικού,

τους οποίους αποβάλλει μέσω αυξημένης διούρησης.

• Ανακουφίζει από έντονους πόνους, μυϊκούς σπασμούς, κολικούς.

• Έχει αντισηπτική και αντιφλεγμονώδη δράση στο ουροποιητικό σύστημα.

• Αποτρέπει τις επαναλαμβανόμενες φλεγμονές.

• Εμποδίζει την επανεμφάνιση και τον επανασχηματισμό των λίθων και της άμμου μετά από λιθοτριψία.

• Απαλλάσσει από το αίσθημα καύσου και τη δυσουρία.

• Ιδιαίτερα αποτελεσματικό σε ασθενείς που δεν μπορούν να υποβληθούν σε χειρουργική επέμβαση (λιθοτριψία).

Την τριτη μερα πηγα στον Αρκευθο (μαγαζι με βοτανα) και ζητησα να μου δωσουν βοτανα που βοηθουν στον κολικο. Πήρα αγριαδα, πολυκομπι και μουστακια καλαμποκιου. Ολα τα βοτανα που εχουν διουρητικη δραση βοηθουν να αποβληθουν οι πετρες στο νεφρό οπως π.χ τσουκνιδα.

Εβαζα λιγη ποσοτητα και απο τα 3 βοτανα σε 1 κουπα νερό και τα εβραζα 10 λεπτά. Ηπια 4 κουπες απο αυτο το τσαι, την τριτη μερα.

Φυσικα και τις 3 μερες επινα πολυ νερό.

Απο την τριτη μερα το απογευμα δεν ξαναπονεσα και συνεχισα λιγες μερες ακομα τα παραπανω προληπτικα.

Εγω σταματησα να ποναω Σαββατο απογευμα και τις εξετασεις που μου εδωσε να κανω η παθολογος θα τις επαιρνα την Τριτη και θα τις εβλεπε την Τεταρτη, ενω ο υπερηχος νεφρου δεν εδειξε τιποτα.......και στο μεταξυ εγω θα ειχα πεθανει στον πονο και θα ειχα παρει ενα σωρο παυσιπονα.

Τελος να σημειωσω οτι ποτε δεν ειχα προβλημα με νεφρο και συμπτωματικα 2 μηνες πριν με πιασει ο κολικος ειχα ξεκινησει ενα φαρμακο αντιοξινο το PANTIUM για οισοφαγιτιδα, που μου ειχε δωσει ο γαστρεντερολογος. Οπως διαβασα στο ιντερνετ τα αντιοξινα που περιεχουν ασβεστιο, μπορουν να προκαλεσουν πετρες στα νεφρα. Υποψιαζομαι οτι το PANTIUM φταιει για την περιπετεια μου. Φυσικα το σταματησα αμεσως και κατεφυγα σε φυσικο αντιοξινο παλι της charak το Alsarex (Αντιελκωτικό).

Ελπιζω οσα εγραψα να φανουν χρησιμα σε καποιους.


27 Ιουν 2016, 02:36
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 1 δημοσίευση ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.