Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 27 Απρ 2024, 11:36



Απάντηση στο θέμα  [ 142 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Επόμενο
Συστηματικός ερυθηματώδης Λύκος (ΣΕΛ) 
Συγγραφέας Μήνυμα

Εγγραφη: 24 Μάιος 2012, 12:19
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Καλησπέρα και από εμένα. Πριν από 4 χρόνια γέννησα ένα κοριτσάκι υγιέστατο και από τότε άρχισαν τα προβλήματα μέχρι που πριν από τρία χρόνια μου διέγνωσαν συστηματικό λύκο. Ευτυχώς εκτός από κάποιους πόνους στις αρθρώσεις και χασιμοτο (που το ξεπέρασα) δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα προς το παρόν. Αυτό το καιρό προσπαθώ να κάνω δεύτερο παιδάκι με τη σύμφωνη γνώμη των γιατρών μου. Έχει περάσει κάποια από εσάς εγκυμοσύνη με λύκο; φοβάμαι αρκετά αλλά οι γιατροί που με παρακολουθούν είναι ενθαρρυντικοί και εγώ το θέλω πολύ. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.


24 Μάιος 2012, 12:37
Προφίλ

Εγγραφη: 26 Ιούλ 2012, 18:40
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΘΗΣΗ (ερυθηματώδη λύκο) ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ...ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΡΝΗΤΙΚΑ.


26 Ιούλ 2012, 18:50
Προφίλ

Εγγραφη: 21 Αύγ 2012, 18:17
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Καλησπέρα, έχει μόλις περίπου μήνα που μου διεγνώσθηκε ο σελ. Δεν ξέρω τι ακριβώς μου συμβαίνει....και ακόμα ένα κομμάτι μέσα μου αμφισβητεί τη διάγνωση.
Παίρνω πλακενιλ και σε 2μήνες θα ξαναπαω στον ρευματολόγο μου. Οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι - ούτε το ΑΝΑ, πάραυτα ο ρευματολόγος δεν πτοήθηκε, είναι σίγουρος για την διάγνωση. Τα συμπτώματα που έχω τον πείθουν. Είναι ήπιος μου είπε και απλά θα με παρακολουθεί....δεν ξέρω τι να σκεφτώ....απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!


21 Αύγ 2012, 18:27
Προφίλ

Εγγραφη: 16 Ιούλ 2011, 09:24
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Γεια σας ειμαι 39 χρονων και μετα απο ενα περιστατικο υπερτασης μπηκα νοσοκομειο για ελεγχο , μου εκαναν εξετασεις και βρηκαν αιματοουρια κατι που ηταν εις γνωση μου μια και αυτο το εχω πανω απο 9 χρονια .
Το θεμα εινα,ι οτι μου ειπαν, οτι μου εκαναν εξεταση για λυκο η ερωτηση μου εινα騨 υπαρχει περιπτωση μονο με λιγο πονο στις αρθρωσεις στα δαχτυλα του ενους χεριου με υπερταση και χρονια αιματοουρια να εχω λυκο?
Δεν ξερω εχω αγχωθει περιμενω τα αποτελεσματα των εξετασεων με μεγαλη αγωνια .
Ολες οι εξετασεις που μου εκαναν στο νοσοκομειο ηταν καλες καθως και ο υπερυχος νεφρων


24 Αύγ 2012, 11:14
Προφίλ

Εγγραφη: 20 Σεπ 2011, 22:48
Δημοσ.: 7
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
γεια σας και καλο χειμωνα να εχουμε διχως πονους.πως ειστε ολες οι συμπασχουσες;


17 Σεπ 2012, 21:35
Προφίλ

Εγγραφη: 04 Νοέμ 2012, 01:12
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
kALISPERA sas prin ena xrono meta apo entono kokinisma sto prosopo ekana mia biopsia dermatos k edije ipopsia gia lyko oi ejetasis aimatos einai kales oi eidikes poy ginonte gia ton lyko.exo pelagosei giati o dermatologos leei oti den exo o reymatologos leei ta antiueta


04 Νοέμ 2012, 01:23
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Σοφια έμπλεξες!!!
Οι περισσότεροι ομως τα εχουμε περασει. Απλα πρέπει να πας και σε άλλον γιατρό, πιθανον σε πολλούς μεχρι να βεβαιωθεις τι εχεις.

Ενας καλός ρευματολογος ειναι:

ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Λεωφόρος Βασίλισσας Σοφίας 117 Αθήνα
Τηλ.: 2106450901


04 Νοέμ 2012, 13:53
Προφίλ

Εγγραφη: 04 Νοέμ 2012, 01:12
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
se eyxaristo gia thn apanthsh .meno iraklio kritis,akoyo tosa polla gia ton liko poy exo rxisei kai apelpizome


04 Νοέμ 2012, 20:22
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
σοφια1 έγραψε:
se eyxaristo gia thn apanthsh .meno iraklio kritis,akoyo tosa polla gia ton liko poy exo rxisei kai apelpizome

Σοφία δεν θα σου πω ψεματα, δεν ειναι και οτι καλύτερο να εχεις λύκο. Αλλά πρεπει να ξέρεις τι έχεις για να το αντιμετωπισεις καλύτερα. Ξεπέρνα τον φόβο σου και κλείσε ραντεβου και σε άλλο γιατρό. Η κρήτη δεν ειναι μικρό μερος, εχει πολλούς γιατρούς. Αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα, μην διστασεις να ερθεις και στην Αθήνα για διάγνωση ή θεραπεία. Δεν μπορείς να αφήσεις να σε λυγίσει.

Θα σου πω και ενα περιστατικό. Όταν και εγω πόναγα και εψαχνα να βρω τι έχω, η οικογενεια μου ήταν αναστατη και ειχαμε τον νου μας, μηπως ακουσουμε εναν καλο γιατρό ή θεραπεία. Με πηρε τηλ ο πατερας μου και μου είπε ότι στην γυναικα ενος πελάτη του, διαγνωσανε λύκο και πηγε σε μια ομοιοπαθητικό και έγινε καλά.

Όπως βλέπεις και ο λύκος αντιμετωπίζεται.....


05 Νοέμ 2012, 12:57
Προφίλ

Εγγραφη: 21 Νοέμ 2012, 19:22
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
γεια σας..τυχαια μπηκα στο φορουμ ψαχνοντας για τον λυκο.δεν ξερω που πηγαινει το μηνυμα,οποιος μπορει ας απαντησει.ειμαι 36 κ απο τα 24 ξερω οτι εχω ρεινω κ καποιους πονους-ενοχλησεις σε αρθρωσεις.δισκοκηλες στον αυχενα κ με ψαχνουν χρονια για λυκο.παιρνω πλακενιλ ενα χρονο,τιλντιεμ για το ρεινω κ αεριους γιατι εχω τρομερο κνησμο 3 χρονια.φετος εμφανισα τα πρωτα εξανθηματα στα ποδια κ η crp k c3 δεν βγηκαν φυσιολογικες.η ρευματολογος μου ειπε οτι 90% ειναι πλεον λυκος που περιμενα με φοβο τοσα χρονια.τι να περιμενω?τι ειναι οι εξαρσεις?ειχε καποιος τα συμπτωματα μου να μου πει?


21 Νοέμ 2012, 20:17
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 142 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.