Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 19 Απρ 2024, 05:59



Απάντηση στο θέμα  [ 142 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Επόμενο
Συστηματικός ερυθηματώδης Λύκος (ΣΕΛ) 
Συγγραφέας Μήνυμα
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Νεφέλη μου δυο φορές έχω πάει, είναι νωρίς ακόμα. Αλλά δεν έχει σημασία, είναι θέμα οργανισμού μπορεί να πάνε 10 άτομα και να μην δουν βελτίωση και να εσύ να πας καλά. Δεν έχει να κάνει με ψυχολογία και κουβέντα. Ένα μηχάνημα είναι, κατά την θεραπεά δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Προσπαθεί μέσω συχνοτήτων να επαναφέρει τον οργανισμό σε φυσιολογικά επίπεδα. Ακόμα ο ειδικός προσπαθεί να δεί τι επιβαρύνει τον οργανισμό, από βαρέα μέταλα μέχρι μύκητες,ακόμα βρίσκει δυσανεξίες, αλλεργίες κ.α. Στην συνέχεια γίνεται προσπάθεια να απευαισθητοποιηθεί ο οργανισμός. Εγώ πήγα εδώ http://www.dromostherapeia.gr/index.php ... &Itemid=57 , την προτίμησα γιατί η ίδια εκπαιδεύει όσους θέλουν να μάθουν βιοσυντονισμό στο μηχάνημα αυτό (bicom 2000 και τώρα στο optima).


24 Σεπ 2010, 15:54
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Ξεκίνησα μια θεραπεία για την ινομυαλγία που με ταλαιπωρεί. Ο ειδικός που παω δεν είναι γιατρός (άλλωστε οι γιατροί δεν μπόρεσαν να μου κάνουν τίποτα) έχει σπουδάσει ολιστική διατροφολογία, είναι γνώστης των συμπληρωμάτων και ξέρει και διάφορα εναλλακτικά όπως ρέικι και ρεφλεξολογία. Είναι πολύ καλός άνθρωπος και κατατοπισμένος πολύ. Τον ρώτησα λοιπόν για τον λύκο. Μου είπε ότι τον έχει αντιμετωπίσει, μου ανέφερε μια κυρία 30 χρόνων και τώρα είναι καλά. Μου είπε ότι ο λύκος θέλει διατροφή και πιο συγκεκριμένα ωμοφαγία. Η κυρία χρειάστηκε ένα χρόνο. Όταν μου είπε ωμοφαγία το μυαλό μου πήγε σε μία γιατρό στην Θεσσαλονίκη. Πριν λίγες μέρες το έμαθα, ότι μια γιατρός κάνει θαύματα με την διατροφή. Θεώρησα ότι πρέπει να σας ενημερώσω.


24 Σεπ 2010, 23:44
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Επανέρχομαι γιατί θέλω να σας πω κάτι ακόμα. Ελπίζω να μην σας κουράζω, αλλά επειδή τα έχω περάσει προαπαθώ να βοηθήσω. Ο ειδικός που ανέφερα πιο πάνω είναι απο σήμερα στο " Ρωτήστε τον ειδικό" , που έφτιαξε η ιστοσελίδα. Μπορείτε να τον ρωτήσετε ότι θέλετε. Μάριος Πρωτόπαπας λέγεται. Αν είστε απο Βόρεια Ελλάδα πείτε μου να σας πώ για την γιατρό στην Θεσσαλονίκη.


26 Σεπ 2010, 01:05
Προφίλ
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
[quote="kalokairaki"]Μαιρη 13 το έχω καταλαβει ποσο κακο μου κανει το αγχος.Ειμαι 50 χρονων με μεγαλα παιδια αλλά και ακομη μεγαλυτερα προβληματα.
Προσπαθω αφανταστα να ειμαι οσο το δυνατον πιο ηρεμη,αλλα πρεπει να το κατανοησουν και αλλοι ότι αυτο που εχω δεν ειναι αστειο.
Φυσικα οσο παιρνω κορτιζονη δεν μπορω να κανω οτιδηποτε άλλο π.χ εναλλακτικες θεραπειες.Θελω να ρωτησω τον ρευματολογο μου, για γυμναστικη ή κολυμβηση.
Εχω αγχωθει πολυ γιατι δυο φορες που μειωσα την κορτιζονη αμεσως υποτροπιασα και φοβαμαι μηπως δεν μπορω να την σταματησω καθολου.
Αναρωτιεμαι αν θα δω και περιοδους υφεσης.[/quote]
γατα=γεια σας.....συναδελφισες!ειμαι 53 χρονων και υποφερω απο τα 27!!!!θεραπειες απειρες -δοκιμασα σχεδον τα παντα και κατεληξα στο συμπερασμα.Καλοι οι γιατροι αλλα πρεπει και μονοι μας να βοηθαμε τον εαυτο μας-να αγαπαμε τον εαυτο μας.Τι λεω τωρα ε;;;Τα λεω μπας και τα εμπεδοσω κι εγω!!Εμαθα να προσφερω παντα και σε ολους και μου ειναι δυσκολο και ψυχοφθορο να ζητω βοηθεια η ακομη και να την ζητιανευω πολλες φορες.Δυστυχως λιγοι εως ελαχιστοι ειναι διαθεσιμοι για να βοηθησουν.Το καλο σ εμενα-για τους αλλους- ειναι οτι ειμαι κοινωνικο ατομο,κραταω οτι εχω για μενα ,δεν εκδηλονομαι ευκολα κι ετσι ολοι με νομιζουν μια χαρα-χαρουλα.!το κακο ομως -για μενα-ειναι οτι τα παιρνω ολα μεσα μου και......σκαω.Ευτυχως τα τελ.5 χρονια εχω μεγαλες περιοδους υφεσης.Τ ο χαμογελο και η αισιοδοξια και το 'εξω καρδια'ειναι το 1 ο φαρμακο.


26 Σεπ 2010, 17:31
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
[quote="prasinomata"]Επανέρχομαι γιατί θέλω να σας πω κάτι ακόμα. Ελπίζω να μην σας κουράζω, αλλά επειδή τα έχω περάσει προαπαθώ να βοηθήσω. Ο ειδικός που ανέφερα πιο πάνω είναι απο σήμερα στο " Ρωτήστε τον ειδικό" , που έφτιαξε η ιστοσελίδα. Μπορείτε να τον ρωτήσετε ότι θέλετε. Μάριος Πρωτόπαπας λέγεται. Αν είστε απο Βόρεια Ελλάδα πείτε μου να σας πώ για την γιατρό στην Θεσσαλονίκη.[/quote]
γατα=ναι σε παρακαλω πες για τον γιατρο.Εχω πολυ καλο εγω -θεσ/νικη-αλλα ποτε δεν βλαπτει μια δευτερη γνωμη


26 Σεπ 2010, 17:36
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
[quote="Επισκέπτης"]Καλησπερα κοριτσια. Και γω τωρα ειμαι σε φαση που δυστυχως εχω υποτροπιασει εχω πριστει αρκετα σ ολο μου το σωμα, δεν ξερω τι ακριβως μπορει να φταιει ο καιρος? το οτι δεν ειμαι καλα ψυχολογικα? Επισης αυτη τη περιοδο ελαττωνω και τι δοση της κορτιζονις καθε βδομαδα και απο ενα λιγοτερο διοτι μου ειπε ο γιατρος υστερα να παω να κανουμε εξετασεις για να δει πως θα συνεχισουμε, δεν ξερω αν μπορει να φταιει και αυτο?. Να σας ρωτησω κατι τι ειναι αυτες οι θεραπειες που προτεινεται, εγω δεν γνωριζω τιποτα απο αυτα δυστυχως και που ακριβως τα κανουμε? κοστιζουν πολυ? Θελω να σας ρωτησω κι κατι αλλο χιλια σορρυ αν σας κουραζω. Εσεις τι κανετε με τι διατροφη σας, κρατατε καποια συγκεκριμενη διαιτα? τι τρωτε? τι αποφευγεται? Εγω απο τοτε που εμαθα οτι εχω λυκο και εχω ξεκινησει τιν κορτιζονι σταματησα το αλατι και τα γλυκα και γενικα προσπαθω να μην τρωω και πολυ γιατι δεν θελω να παχυνω διοτι πριζομαι κι ολας λογω της νοσου και με εχει φοβισει πολυ αυτο το πραγμα. θα περιμενω τα μηνυματα σας. ΓΕΙΑ ΣΑς.[/quote]
γατα=οι γιατροι λενε οτι οι αρθρωσεις μας ειναι μικρα βαρομετρα....οποτε επειραιαζονται με τις αλλαγες του καιρου.Ολα τα αυτοανοσα και γενικα οι μεγαλες αλλαγες στη ζωη μας εχουν ψυχολογικη επιβαρινση.Ενημερωσε το γιατρο σου να σε βοηθησει.Οσο για τη διατροφη στην αρχη προσεχα παρα πολυ .Αργοτερα ομως τα εκανα ....μουσκεμα και εβαλα βαρος.Παχυνα κυριως απο τη μεση και πανω.Ευχομαι να ειμαστε καλα και ολα τα αλλα ρυθμιζονται.


26 Σεπ 2010, 17:47

Εγγραφη: 16 Σεπ 2010, 21:46
Δημοσ.: 10
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
γατα,ειμαστε στην ιδια ηλικια περιπου.Κατ αρχην πρεπει να πω οτι απο σημερα εχω ενοχλησεις στις αρθρωσεις και πιστευω οτι δεν οφειλεται τοσο στον καιρο αλλα στην στενοχωρια που πηρα για αλλη μια φορα δυστυχως.
οσο και να προσπαθω να με προστατευσω ειναι πολλα πανω απο τις δυναμεις μας.Δυστυχως δεν υπαρχει κατανοηση....
Θα ηθελα να μου πεις το πρηξιμο που αναφερεις ειναι σε ολο το σωμα η στις αρθρωσεις;οι εξετασεις σου τι εχουν δειξει και με πως συμπερανε ο γιατρος οτι εχεις λυκο;επισης ειναι μεγαλα τα διαστηματα υφεσης; φυσικα θα παιρνεις φανταζομαι πλακενιλ για συντηρηση.
Αν θελεις μπορεις να μου στειλεις π.μ
ευχομαι το συντομοτερο να εισαι καλα.


26 Σεπ 2010, 22:40
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Για την γιατρό μου μίλησε άτομο απο την θεσσαλονίκη. Είναι παθολόγος αλλά η θεραπεία της βασίζεται στην διατροφή. Έχει θεραπεύσει άτομα με σοβαρές δερματοπάθειες μέχρι αρθρίτιδες και όχι μόνο. Αν είστε απο Βόρεια Ελλάδα μπορείτε να ενημερωθείτε και εσείς. Εγώ σας μεταφέρω ότι μου είπαν, μάλιστα η κοπέλα που μου το είπε έχει κλείσει ραντεβού μαζί της τον νοέμβριο, οπότε όταν μάθω και λεπτομέρειες θα σας πω περισσότερα. Λέγεται Αλεξάνδρα Ευθυμιάδου Γρίβα τηλ 2310228738.


28 Σεπ 2010, 13:19
Προφίλ

Εγγραφη: 03 Οκτ 2010, 09:27
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
ΜΑΙΡΗ 13 έγραψε:
kalokairaki έγραψε:
Πρόσφατα διαγνώστηκε ότι πάσχω απο ήπιο ερυθηματώδη λύκο.Κάνω θεραπεία με πρεζολόν και πλακενιλ αλλά μετά απο μια μικρή περίοδο ύφεσης, περίπου ενός μήνα, υποτροπίασα και αύξησα την δόση της κορτιζόνης. Θα ήθελα αν κάποιος υπάρχει με το ίδιο πρόβλημα να γράψει την εμπειρία του.

Γεια σου φίλη. Εγώ διεγνώστικα ότι πάσχω από Συστηματικό Ερυθηματώδη Λύκο πριν 5 χρόνια όταν στα 30 μου κι ενώ ήμουν, φαινομενικά υγειέστατη, μπήκα στο Νοσοκομείο γιατί ξαφνικά ζαλίστικα και έπεσα κάτω και είπαν στα επείγοντα οτι έπαθα εγκεφαλικό. Αλλά ευτυχώς οι γιατροί το έψαξαν πολύ για πιο λόγο μία γυναίκα στην ηλικία μου να πάθει εγκεφαλικό. Έτσι λοιπόν διεγνώσθηκε ο κύριος Λύκος. Ο οποίος, όπως πιθανόν θα σε έχει ενημερώσει ο γιατρός σου, διαφέρει από ασθενή σε ασθενή αλλά έχει και κάποια κοινά συμπτώματα. Εμένα έχει "χτυπήσει" Κεντρικό Νευρικό Σύστημα. Τα κοινά είναι η κόπωση που μπορεί να νιώθεις, όταν είσαι σε έξαρση, οι πόνοι στις αρθρώσεις και φυσικά η πολλή κακή διάθεση και ψυχολογική κατάσταση.
Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο οι άλλοι να σε καταλάβουν πως νιώθεις. Ευτυχώς έχω καλούς φίλους που με νιάζονται πολύ αλλά και πάλι όταν είμαι σε αυτή την φάση προτιμώ να κλείνομαι σπίτι και να μην μιλάω σε κανέναν. Δεν νιώθω καλά να βλέπω λύπηση ή στεναχώρια στα πρόσωπά τους για μένα σαν να έχω κάτι που υστερώ από τους άλλους. Γιατί δεν είναι έτσι. Να ξέρεις ότι υπάρχουν οι περιόδοι κρίσης αλλά μετά είσαι πάλι καλά. Επίσης σε πολλούς μπορεί να κάνει και χρόνια να εμφανιστεί η επόμενη έξαρση ή ακομα και να μην ξαναεμφανιστεί. Ένα άλλο σημαντικό που πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι ο Λύκος για να πούμε με βεβαιώτητα ότι νοσεί κάποιος, πρέπει να περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα με επαναλαμβανόμενες εξετάσεις. Ίσως και 10 χρόνια.
Να προσέχεις με το prezolon, αν και είναι ελαφριά κορτιζόνη, το αλάτι και την διατροφή σου γενικότερα. Εγώ πήρα περίπου 20 κιλά σε πάρα πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Βέβαια έπαιρνα πάρα πολύ μεγάλη δόση κορτιζόνη Μεντρόλ και δεν πρόσεχα κιόλας από την στεναχώρια μου δεν με ένιαζε τίποτα πια.
Από τότε έχει αλλάξει η ζωή μου αρκετά. Και μέσα και έξω έχω αλλάξει. Εντάξει πήρα κάποια κιλά όπως σου είπα. Βέβαια πριν ήμουν πολύ αδύνατη κι έτσι δεν είμαι και χάλια τώρα. Όπως λένε είμαι εμφανίσημη ( μικρότερη έκανα μόντελινγκ) αλλά παρόλαυτά η πίκρα μου είναι οτι οι άντρες φοβούνται αυτές τις καταστάσεις. Μόλις με γνωρίσουν ενθουσιάζονται και μετά από λίγο καιρό που μπορεί να ανοιχτώ και μιλήσω για το θέμα του Λύκου αλλάζουν. Το τελευταίο είναι πριν 1 μήνα που χρειάστηκε ναμπω νοσοκομείο για λίγες μέρες και η σχέση που είχα παρόλο που γνώριζε και το παιζε άνετος όταν είδε τα δύσκολα έφυγε. Και πάλι μόνη λοιπόν. Γιαυτό σου προτίνω, αν είσαι ελεύθερη, καλό είναι να είσαι σίγουρη γι αυτόν που θα είναι δίπλα σου, πριν του πεις το οτιδήποτε.
Άρχισα να γράφω και ξεχάστηκα. Εσένα , όπως είπες, είναι ελαφρύ. Διάβασες και μία πιο βαριά περίπτωση. Πίστεψε όμως όταν είμαι σε έξαρση με πιάνει κατάθλιψη, αλλά τον υπόλοιπο καιρό, που είναι ο περισσότερος, είμαι άλλος άνθρωπος και δεν διαφέρω σε τίποτα από τους άλλους. Μην σου πω οτι είμαι πιο ενεργητική και δυναμική από πολλούς.
Να κάνεις γυμναστική, να τρέφεσαι σωστά και να προσπαθείς να είσαι με ανθρώπους που σε χαλαρώνουν και σε κάνουν να χαμογελάς.
Καληνύχτα.


03 Οκτ 2010, 09:31
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Ο Μάριος Πρωτόπαπας με αφορμή μια ερώτηση που έγινε στο φόρουμ έγραψε ένα άρθρο για τον λύκο.
http://www.dromostherapeia.gr/index.php ... &Itemid=80


08 Οκτ 2010, 00:59
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 142 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.