Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 29 Μαρ 2024, 09:04



Απάντηση στο θέμα  [ 142 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο
Συστηματικός ερυθηματώδης Λύκος (ΣΕΛ) 
Συγγραφέας Μήνυμα

Εγγραφη: 25 Σεπ 2014, 23:38
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Καληςπερα , μόλις έγινα μέλος του φόρουμ. Εχω λύκο απο το 2000. Εχω μάθει να ζω με αυτο 14 χρινια τώρα! Είμαι 30 χρόνων , το εχω απο τα 16 δλδ. πρόσφατα έκανα κ ενα κοριτσάκι. Εχω περάσει Ουκ ολιγα με την νόσο. Ρωτά με κ αν μπορω να σε βοηθήσω πολυ ευχαρίστως . Θα χαρώ πολυ . Να μην στεναχωριέσαι , ολα ξεπερνιούνται αρκεί να υπάρχει θέληση :)


25 Σεπ 2014, 23:50
Προφίλ

Εγγραφη: 15 Μάιος 2014, 21:05
Δημοσ.: 12
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Αννα καλησπέρα εύχομαι όλα να σου πηγαίνουν καλύτερα. Επειδή με ψάχνουν για λύκο, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν οι πόνοι στις αρθρώσεις είναι διαρκείς στον λύκο ή έρχονται και φεύγουν, προβλήματα με το έντερο αν υπάρχουν, και το εξάνθημα πεταλούδας , έχω το καλοκαίρι ένα τετοιο εξάνθημα μετά όμως γίνεται πολύ απαλό, οι εξετάσεις προς το παρόν καλές αλλα θα πρεπει να ξανακάνω


26 Σεπ 2014, 00:15
Προφίλ

Εγγραφη: 15 Μάιος 2014, 21:05
Δημοσ.: 12
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
να σου ζήσει η κορούλα σου γερή και τυχερή να είναι στη ζωή της


26 Σεπ 2014, 00:16
Προφίλ

Εγγραφη: 25 Σεπ 2014, 23:38
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Ελένη έγραψε:
Αννα καλησπέρα εύχομαι όλα να σου πηγαίνουν καλύτερα. Επειδή με ψάχνουν για λύκο, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν οι πόνοι στις αρθρώσεις είναι διαρκείς στον λύκο ή έρχονται και φεύγουν, προβλήματα με το έντερο αν υπάρχουν, και το εξάνθημα πεταλούδας , έχω το καλοκαίρι ένα τετοιο εξάνθημα μετά όμως γίνεται πολύ απαλό, οι εξετάσεις προς το παρόν καλές αλλα θα πρεπει να ξανακάνω
Γεια σου ελενη , χάρηκα και σε ευχαριστω πολυ . Πρώτα απο ολα να σου πω οτι ο λύκος απο άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρει γιατι εχει πολλές πλευρές κ καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός. Αυτο θα σου το πει ο γιατρός σου λογικά. Θα σου πω την εμπειρία μου λοιπόν με τους πόνους , εμένα έρχονται κ φεύγουν ,άλλες φορές δεν μπορω να κουνήσω τίποτα , να γυρίσω το χέρι μου , να ψιλοκουτσενω απο πόνο στην άρθρωση του αστραγάλου και γενικά τις αρθρώσεις και κάποιες μέρες ειναι σαν να μην είχα ποτέ τίποτα . Με πονάνε όταν κάνω πολλές δουλειές η ζορίζω την εν λόγο αρθρωςη,βάζω δύναμη για ώρα σε κατι,τρίβω , σηκώνω βάρος κλπ με την αγωγή σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού μου ,αναιβαζουμε λίγο την κορτιζόνη λίγες μέρες κ ολα καλα! Δεν γίνεται όμως καθε φορά αυτο. Με την ξεκούραση φτιάχνουν οι αρθρώσεις. Εγω πολλές φορές ξυπνάω σαν να μην πονούσα χθες.
Προβλήματα με το έντερο τι ακριβώς εννοείς? εγω εχω γίνει πιο ευαίσθητη με βαριά φαγητά , σάλτσες κ τέτοια το βράδυ δεν τα τρώω Γτ δεν μπορω κοιμηθώ. Αν εννοείς τουαλέτα , ολα φυσιολογικά ευτυχώς, Σε εμένα παντα . Είπαμε παίζει σε πολλα ταμπλό η ασθένεια , δεν ξερεις πως που ποτέ.
Εξάνθημα της πεταλούδας δεν εχω ,ούτε είχα ποτέ η αλήθεια ,δεν ειναι οτι οποίος εχει λύκο εχει κ την πεταλούδα ούτε κ το αντίθετο! Παραπανω δεν γνωρίζω να σου πω συγνώμη
Ακόμη το ψάχνεις όμως δεν έχεις σιγουρα , καλα δεν καταλαβα?
Ελπίζω να μην ειναι ουτε αυτο ουτε οτιδήποτε άλλο , καλα αποτέλεσματα να έχεις.
Οτι άλλο χρειαστείς θα χαρώ πολυ ελενη να μάθω νεα σου
Σε όλες τις περιπτώσεις η ψυχολογία εχει τον πρώτο λόγο να το θυμάσαι :)


26 Σεπ 2014, 00:40
Προφίλ

Εγγραφη: 15 Μάιος 2014, 21:05
Δημοσ.: 12
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Σε ευχαριστώ ΄Αννα για την απάντηση, εύχομαι τα καλύτερα για σένα και την οικογένειά στου


26 Σεπ 2014, 20:10
Προφίλ

Εγγραφη: 15 Μάιος 2014, 21:05
Δημοσ.: 12
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Σε ευχαριστώ ΄Αννα εύχομαι τα καλύτερα για σένα και την οικογένειά στου!!


26 Σεπ 2014, 20:13
Προφίλ

Εγγραφη: 15 Μάιος 2014, 21:05
Δημοσ.: 12
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Στέλλα έχω εδώ και 3 μήνες προβλήματα με το έντερο μου διάρροια φουσκώματα κτλ μπορεί αυτά να έχουν σχέση με τον λύκο;


12 Οκτ 2014, 20:10
Προφίλ

Εγγραφη: 02 Ιούλ 2014, 15:23
Δημοσ.: 10
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
και εκει που νομιζα οτι ολα ηταν λαθος εκοψα τα παλνεκιλ και ποναω παντου...αυτο ειναι η μεγαλυτερη αποδειξη οτι εχω λυκο και οι εξετασεις μου 6 μηνες τωρα που ψαχνομαο πεντακαθαρες...τον τελευταιο καιρο ξεχναω υπερβολικα ακομα και τις λεξεις ειναι σαν κατι να υπαρχει στον εγκεφαλο μου...ναι εχω και εγω θεμα με το εντερο...


27 Οκτ 2014, 17:49
Προφίλ

Εγγραφη: 15 Μάιος 2014, 21:05
Δημοσ.: 12
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Μαμάκα πως είναι είναι τώρα η υγεία σου; εγώ εξακολουθώ και έχω πονους στα χέρια, προβλήματα με το έντερο, οι εξετάσεις είναι καλές, οριακά αυξημενη μια καρδιολιπίνη


14 Νοέμ 2014, 16:45
Προφίλ

Εγγραφη: 09 Ιουν 2014, 05:15
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: Συστηματικός ερυθηματώδης λύκος
Παιδιά καλησπέρα σας.....ειμαι 22 χρονων και απο τα 15 μου εχει διαγνωστει λυκος.... κοντευω να τρελα8ω και αυτο γιατι μου προεκυψαν πολλα προβλημα ενα απο αυτα ειναι ο καταρακτης και στα 2 ματια εχω αρχισει να μην βλεπω καλα... ποσο ασχημη εμπειρα... σε τοση μικρη ηλικια :/.... η ψυχολογος μου , μου συνεστεισε να μιλησω με καποιον που μπορει να με καταλαβει...και ειναι ο μοναδικος τροπος που μπορεσα να βρω..... μηπως ενδιαφερεται και μπορει καποιος να κανονισουμε πολλα ατομα μαζι να βγουμε να μιλησουμε? να νιωσουμε καπως καλυτερα? πραγματικα το εχω πολυ αναγκη και πιστευω κι εσεις 8α 8ελατε να μιλησετε....


13 Δεκ 2014, 07:50
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 142 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.