Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Ημερομηνία 27 Απρ 2024, 02:27



Απάντηση στο θέμα  [ 13 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Γιώργος Πασχαλίδης: θεραπεύει ή κοροιδεύει; 
Συγγραφέας Μήνυμα
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Γιώργος Πασχαλίδης: θεραπεύει ή κοροιδεύει;
Θέλω να καταθέσω την εμπειρία μου για τον "θεραπευτή" Γιώργο Πασχαλίδη και για να μην υπάρχουν παρερμηνείες το σαιτ του είναι http://georgepashalidis.com/.
Το ξέρω ότι θα γινω κουραστική, αλλά θα τα πω όπως τα έζησα.

Καταρχάς να επισημάνω ότι πάσχω από ινομυαλγία, έχω πόνους σε όλο το σώμα και εδώ και 10 χρόνια είμαι από το κρεββάτι στην καρέκλα (για λίγη ώρα), βγαίνω ελάχιστα και πάντα με τον άντρα μου (δεν περπαταω σεχεδόν καθόλου και πρέπει να υπάρχει αυτοκίνητο και ο άντρας μου ώστε να με βοηθαει όπου χρειάζεται).
Εχω δοκιμασει τα πάντα χωρίς αποτελεσμα, αλλά είμαι ανοιχτή σε νέες θεραπείες.

Έτσι μετά από κάποια καλά λόγια που μου είπε η κοπέλα που μου έκανε σιάτσιου, αποφάσισα να τον επισκεφτώ.
Μου ειπε οτι εχει βοηθησει πολύ κόσμο, αλλά την τελευταια φορα που τον ειχε επισκεφτει την είχε ψωνισει, ότι μιλαγε πολύ για τον εαυτό του και ότι έκανε πολλες ωρες να τελειωσει. Μαλιστα την τελευταια φορα που πηγε δεν καθησε μεχρι το τελος γιατι ο φιλος της ειχε την μεση του και δεν άντεξε και στις 4 ωρες εφυγαν.
Βέβαια επειδή μου ανέφερε ότι είσαι πολλές ώρες σε μια καρέκλα, δίστασα αλλά πήρα τηλέφωνο και ανέφερα το προβλημά μου, μήπως τυχόν υπάρξει κατανόηση (λέω θεραπευτής...να βοηθησει θέλει, θα με καταλάβουν). Η κυρια στο τηλέφωνο δεν μου άρεσε καθόλου, μου είπε με ύφος ότι και άλλοι πονάνε, αλλά παίρνουν τα φαρμακά τους και ερχονται.
Αλλά ελπίζοντας ότι θα με βοηθησει, πήρα κουραγιο και πήγα.

Πήγα 12 το μεσημερι, ύπήρχαν πολλά άτομα που περίμεναν, μπήκαμε σ' ενα μεγάλο δωμάτιο γεματο καρέκλες. Ο κος Πασχαλίδης δεν ήταν εκεί και όταν μερικοι ρωτησαν πότε θα ερθει μας είπε μια κυρια ότι δεν τους λεει τι ώρα θα ερθει!!!!!
Καθως περιμέναμε έπαιζε ένα βιντεο και ακουγαμε και ραδιοφωνικές εκπομπες του πασχαλίδη.
Ολη αυτη την ώρα γινοταν χαμός, ολοι μιλαγαν, υπήρχε και μια οικογενεια με μικρα παιδια που εκλαιγαν, μια γατα χωνοταν κάτω απο τα ποδια μας μερικες κυριες τρομαζαν.....μια ανυποφορη κατασταση.
Τελικα ήρθε με 2 ωρες καθυστερηση. Ανετος, χαλαρός, χαμογελαστος......
Εγω στο μεταξύ ποναγα παρα πολύ, αλλα εκανα κουραγιο.
Περασαν άλλες 3 ωρες να ακούω συνεντευξεις του Πασχαλίδη, να μιλαει για τα βιβλια του και τα παραμυθια που εχει εκδοσει (καλο δωρο για τα χριστουγεννανα,όπως είπε), να λέει αστεία και να κάνει πλάκα.
Το αποκορυφωμα ήταν ότι όση ωρα μιλουσε είχε βαλει ενα ραδιοφωνικό σταθμό που είχε φτιαξει ο ιδιος και εκανε προγραμμα!!!! Ελεγε ακουστε παίζει Bon Jovi... και όταν του ειπαμε να το χαμηλωσει γιατι δεν τον ακουγαμε, είπε δεν πειραζει θα μιλαω πιο δυνατα!!
Καπου εκει αρχισα να τα παίρνω, καθως πια μου ηταν αδυνατο να καθησω άλλο στην καρεκλα, ειχα καθισει 5 ωρες ενω στο σπιτι καθομουν με το ζορι 2 ωρες.
Στο μεταξύ ερχοντουσαν και άλλα ατομα (καθως υπήρχε και 2ο γκρουπ μετά από μας) και καθοντουσαν όρθοι....και εμεις το 1ο γκρουπ, είχαμε πολλές ωρες ακόμα μπροστα μας για να τελειωσουμε.
Σε μια στιγμη άρχισε να φωναζει ονοματα και να λέει ένα νουμερο το οποιο δειχνει την δυσαρμονια στο σωμα.
Λεω κανε κουραγιο τελειωνουμε.
Αυτός όμως φωναξε κοντα του πρωτα την οικογενεια με τα παιδια (γιατι εκαναν φασαρία και ήθελε να τους διώξει) έκανε μια θεραπεια λίγων δευτερολεπτων και τους είπε ότι μπορουν να φυγουν. Όταν ρωτησα την μητερα των παιδιων τι εκανε ο Πασχαλίδης μου απάντησε "δεν καταλαβα τιποτα". Όλους τους υπόλοιπους θα μας κρατουσε εκεί για πολλες ωρες ακόμα. Αν εκανε ομως το ιδιο όπως στην οικογενεια σε όλους θα τελείωναμε σε μια ώρα το πολύ, κατι που εκανε τα πρωτα χρονια που δεν ηταν ακομα γνωστός.

Όλοι όσοι πηγαιναμε για πρωτη φορα ειχαμε νευριασει (οι πιο παλιοι ήξεραν ότι θα φυγουν το πρωι και ήταν χαλαροι) και μερικοι ακουγα που ελεγαν να φυγουν. Μια κυρια ενω μιλαγαμε για την ταλαιπωρια που περναμε μου ειπε αφου δεν παιρνει λεφτά.
Συγνωμη θελει μυαλό να καταλάβει κάποιος ότι ο Πασχαλίδης βγαζει εμμεσα λεφτα (βιβλια, ραδιοφωνο...) και μας ειχε εκει γιατι διαφημιζε την δουλεια του και γιατι την εχει ψωνισει; Αλλά ακομα και να μην ειχε κανενα κερδος, ειναι δικαιολογημενη η συμπεριφορα του όταν εχει να κανει με αρρωστους ανθρωπους;
Υπάρχουν και άλλοι θεραπευτες παγκοσμιας κλάσεως όπως ο πάολο νετο και πιστεψτε με δεν φερονται ετσι.

Στο τελος νευριασα με σηκωσε ο αντρας μου και μολις φτασαμε στην πορτα του φωναξα "κε Πασχαλίδη, την επόμενη φορα λιγοτερο show"...πάγωσαν όλοι, με κοιταξε ξαφνιασμενος και μου ειπε "δεν πειραζει"...ακουστηκε σαν δεν με νοιαζει αν θελεις φυγε. Εφυγα αλλά με αφορητους πονους και ακομα δεν εχω συνελθει.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι ο άνθρωπος την εχει ψωνίσει και το σημαντικότερο για μενα αποκλειεται αυτός ο ανθρωπος να θεραπευει ανθρωπους με την ενεργεια του. Καθως με 2 ατομα που μιλησα, μου ειπαν ότι τους βοηθησε ο κος πασχαλίδης αλλα μεσω διατροφης. Να δεκτω οτι ειναι διατροφολογος , αλλά όχι ενεργειακος θεραπευτης. Αλλωστε αυτά που ελεγε δεν ειχαν καμια σχεση με ενεργειακη θεραπεια, μιλαγε για τυπους ανθρωπων και πια διατροφη τους ταιριαζει. Επισης τα βιβλια του, που τα κοιταξα λιγο, είχαν μια ψυχολογικη ματια.

Λυπαμαι πολύ που τον γνωρισα τον κο Πασχαλίδη, ήταν μια πολύ ασχημη εμπειρια σε μια δυσκολη περιοδο για μενα.

Ευχομαι καλή δύναμη και υγεία σε όλους.


09 Ιαν 2013, 22:37
Προφίλ

Εγγραφη: 11 Αύγ 2013, 17:44
Δημοσ.: 3
Δημοσίευση Re: Γιώργος Πασχαλίδης: θεραπεύει ή κοροιδεύει;
Έρχεται δίκαιο γιατί λέτε ότι πονούσαται δεν σας έκανε όμως εντύπωση το ότι μπορέσατε και καθίσταται τοοσες ...ενώ σεις πριν δεν μπορούσατε παρά μόνο για λίγο...και εγώ δεν θα πω ."Δεν πειράζει ."θα πω πειράζει και κρίμα που χασαται την δυνατότητα να κείται καλό ,!!!!!κρίμα θα καράτια το μεγαλύτερο δώρο στον εαυτό σας ΈΠΕΙΤΑ ΘΑ ΈΛΕΓΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΙΜΊΑ ......ΕΝΑΣ ΑΓΙΟΣ ΟΛΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΥΛΟΓΕΊ.......και θα πρέπει να ξεπεράσουμε κάποια κατεστημένα για να ΠΑΜΕ παρακάτω και να αυτοθεραπευτουμε ακόμη ΟΠΩΣ λέει και ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΝΉΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΊΑ ΤΟΥ....αλλά όταν ο ΘΕΟΣ βρέχει αγάπη καλό θα ήταν αν δεν μπορούμε περπατάμε με κλειστή την ομπρέλα μας ...ας την κρατάμε ανάποδα ακομάντος και ανοιχτή μήπως και αποταμιευσουμε λίγη από αυτή .ΜΕ ΠΟΛΎ ΠΟΛΎ ΑΓΆΠΗ ΌΠΛΑ .....ΕΎΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΎΓΕΙ ΚΆΘΕ ΠΑΝΟΣ ΚΑΙ ΟΔΎΝΗ .κΙ να χαρείς την ζωή ΟΠΩΣ την επιθυμείς φιλία πολλά


11 Αύγ 2013, 18:05
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Γιώργος Πασχαλίδης: θεραπεύει ή κοροιδεύει;
Πόλα και να μου πεις ανέβα εναν όροφο, παρολο που εχω να το κανω 10 χρόνια, θα το κάνω αλλά μετα θα σωριαστώ κάτω από τον πόνο. Θεωρω οτι γενικα ειμαι ανοιχτή σε νεα πραγματα. Εχω κανει πολλές ενεργειακές-εναλλακτικές θεραπείες (που πριν 10 χρονια τις κοροιδευα) και παρόλο που δεν με βοήθησαν δεν τις απορριπτω μπορεί να βοηθήσουν κάποιον άλλο. Με τον κο Πασχαλίδη διαφωνώ με τον τρόπο που το διαχείριζεται. Ευχαριστω που εγραψες, θελω να ακουστούν όλες οι γνώμες.


13 Αύγ 2013, 11:59
Προφίλ

Εγγραφη: 24 Σεπ 2013, 14:42
Δημοσ.: 3
Δημοσίευση Re: Γιώργος Πασχαλίδης: θεραπεύει ή κοροιδεύει;
Εγώ θέλω να καταθέσω τη δική μου εμπειρία η οποία σημειωτέον ξεκινά από τον Μαίο του 2006.
Η δική μου προσωπική άποψη στο ερώτημα που ετέθει είναι ότι δεν κοροιδεύει αλλά μας δείχνει τον τρόπο για τη θεραπεία καθώς και τη βοήθεια από τη δική του πλευρά μέσω της διορατικής του ικανότητας.
Πρόκειται για έναν γλυκύτατο άνθρωπο που προσπαθεί σε όσους βρίσκονται στο χώρο του να τους βοηθήσει καταρχήν να γελάσουν, να ξεχαστούν και να δουν τις αδυναμίες τους ή τα δυνατά τους σημεία έτσι ώστε αφενός να βελτιώσουν τη ζωή τους και τις κάθε είδους σχέσεις τους και αφετέρου να ευτυχήσουν στη ζωή τους με ο,τιδήποτε περιλαμβάνει αυτό.
Οι ώρες που κάποιος βρίσκεται στο χώρο του είναι πολύ ωφέλιμες για τον ίδιο και έτσι όσες περισσότερες ώρες μπορεί να καθήσει κάποιος τόσο περισσότερο καλό κάνει στον ευατό του για να μην πω ότι κάποιος με πολύ σοβαρό πρόβλημα θα έπρεπε να "κοιμάται" εκεί κοντά.
Κατά τη διάρκεια των ετών που πηγαίνω στον κύριο Γιώργο έχω δει ιδίοις όμασι από κοντά πολλά από αυτά που δυσκολεύεται κάποιος να πιστέψει ότι συμβαίνουν. Εχω γνωρίσει πολύ κόσμο που μόνο καλά έχει να πει. Εχει "κρατήσει" τη φίλη μου στη ζωή για 4 χρόνια αφότου μας είπαν ότι έχει μόνο 6 μήνες ζωής......
Οταν κάποιος ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ότι ΘΕΛΕΙ να γίνει καλά τότε για να μπορέσει να ωφεληθεί από τη βοήθεια του κ. Γιώργου πρέπει να πετάξει Ο,ΤΙ νομίζει πως ξέρει και να ξεκινήσει με εμπιστοσύνη και πίστη καταρχήν στον εαυτό του.
Και το γεγονός ότι ΠΟΤΕ δεν έχει ζητήσει χρήματα από κανέναν λέει πολλά. Τα βιβλία έχουν βγει τα τελευταία χρόνια, δεν υπήρχαν από πάντα. Τα βιβλία δεν βγήκαν με στόχο να πλουτίσει αλλά για να αφήσει όλη αυτή τη Γνώση γραμμένη προς μελέτη από εμάς έτσι ώστε να βρει ο καθένας μας τις απαντήσεις που ψάχνει. Ολα είναι εκει, στα βιβλία ! ακόμα και ο τρόπος για να γινόμαστε καλά.
Μπορώ να μιλάω για ώρες.....προσωπικά δεν είχα ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας όμως όταν πηγαίνω εκεί "αδειάζει" η ψυχή μου και ο νους μου από οτιδήποτε με απασχολεί, ηρεμώ αφάνταστα και εμπλουτίζω τις γνώσεις μου σε πάρα πολλά θέματα.
Το ότι έχει γίνει αποδεκτός από τον ιατρικό κόσμο (και μάλιστα από ονόματα ιατρών που αν τα ακούγατε θα μένατε άφωνοι) και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό νομίζω ότι είναι απάντηση για πολλές από τις αμφισβητήσεις στο πρόσωπό του.
Δε δίνει κανενός είδους show. Ο,τιδήποτε λέει υπάρχει λόγος. Εστω και ένας άνθρωπος να βρίσκεται εκεί που πρέπει να δει ή να ακούσει κάτι-κάπως ο κ. Γιώργος θα το "δώσει".
Το "δεν πειράζει" που σας είπε δεν υπονοούσε αυτά που σκεφτήκατε.......

Πραγματικά, εφόσον έχετε ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα κάντε μια ακόμα προσπάθεια να δείτε τον κ. Γιώργο. Το να έχετε εκ των προτέρων κάποια ιδέα για τους τύπους και τους βαθμούς διαταραχής βοηθάει ιδιαίτερα και τη διάθεσή σας εκεί αλλά και να κατανοήσετε καλύτερα κάποια πράγματα. Δανειστείτε το πρώτο του βιβλίο, διαβάστε το ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ και μετά να κρίνετε εάν πρέπει ή όχι να τον δείτε και από κοντά.
Προσωπικά όπως και κανείς άλλος εκτός από εσάς δεν έχει όφελος από το αν θα πάτε ή όχι στον κ. Γιώργο. Εφόσον πονάτε πολύ, όταν είστε εκεί ζητήστε του να σας βοηθήσει εκείνη τη στιγμή που πονάτε έτσι ώστε να μπορέσετε να καθίσετε ακόμα περισσότερο. Διακόψτε τον, "δεν πειράζει" (.....)
Από τον τρόπο που μιλάτε υποθέτω ότι είστε Β΄τύπος, όπως και εγώ!, άπιστος Θωμάς δηλαδή... έχετε δρόμο μπροστά σας για να καταφέρετε να "πιστέψετε" και σας βεβαιώνω ότι θα τα κατεφέρετε.....αν είστε Γ' τύπος τρέξτε άμεσα διότι είστε ο μόνος τύπος που πάντα με τις ασθένειες/παθήσεις ανατρέπει τα πάντα και γίνεται καλά. Εχω δει εκεί μία κυρία Γ΄τύπου με ΣΚΠ σε τελικό στάδιο ..... η οποία σήμερα πετάει .......Αν είστε Α΄τύπου προσπαθήστε να μην εκνευριστείτε και απλώς χαλαρώστε και ακούστε...
Και πάνω από όλα ΓΕΛΑΣΤΕ ! ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΕ και χαρίστε ματιές "με μέλι" σε όποιον βρίσκεται δίπλα σας.
Με κάθε εκτίμηση
Ε.Δ. (Αθήνα)


24 Σεπ 2013, 16:31
Προφίλ
Global Moderator

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010, 23:22
Δημοσ.: 204
Δημοσίευση Re: Γιώργος Πασχαλίδης: θεραπεύει ή κοροιδεύει;
Τελικά από αυτά που γραψατε καταλαβαίνω ότι όλα είναι θέμα χημείας.
Φαίνεται οτι αυτός ο ανθρωπος δεν μου ταιριάζει.

Πάντως εκτός από μενα ξερω και άλλους που δεν μπορεσαν να μείνουν τόσες ωρες, για λογους υγείας και φύγανε.
Επίσης μου εχουν πει οτι πιο παλια ήταν πιο ταπεινός και εκανε την θεραπεια του σε λιγοτερο χρόνο. Και τοτε γινοντουσαν καλά, γιατι επρεπε να αλλάξει το συστημα του;
Εδω ερχονται μεγαλοι θεραπευτες από π.χ Βραζιλία και δεν κουραζουν τοσο τον κοσμο.
Όσο για το ότι δεν παιρνει λεφτά, για μενα παίρνει λεφτα με έμμεσους τρόπους. Για αυτό οση ωρα ημουν εκει μας τρελανε με τα βιβλια του, τα παραμυθια του και το σταθμό του. Αυτο βεβαια δεν με ενοχλεί καθόλου, πρεπει και αυτός να ζήσει.

Μπορει να φαινομαι υπερβολική σε σας που καθοσαστε και τον απολαμβανεται τον Πασχαλίδη, αν ομως υποφερατε κι ηταν πανω απο τις δυναμεις σας να αντεξετε ολη αυτη την διαδικασία, παρολο που μπορει να σας βοηθουσε, ίσως να με καταλαβαίνατε.
Το ειπα επανειλημμένως στις κυριες οτι δεν μπορω να περιμενω τοση ωρα και μου ειπαν με υπεροπτικο τροπο και αλλοι δεν μπορουν αλλα περιμενουν.

Δεν αμφιβαλλω οτι ο ανθρωπος μπορει να εχει καποιο χαρισμα απλα δεν μου αρεσει ο τροπος και ο χρονος της θεραπειας.

Νομιζω οτι ποναω τοσο πολύ ώστε πιστευω στα πάντα. Εχω ενημερωθεί αρκετά και πιστευω στις εναλλακτικες-ενεργειακες θεραπειες και εχω κάνει κιολας. Μαλιστα ήθελα να παω και στην Βραζιλια στον "Γιαννη του Θεού" αλλα αναίρεσα λόγω του μεγαλου ταξιδιου, δεν θα τα καταφερνα.

Παρόλα αυτά χαιρομαι που υπάρχουν ατομα μου εχουν παρει θετικα πραγματα από τον κο Πασχαλίδη.

Σας ευχαριστω που γραψατε την γνωμη σας ώστε οποιος μπαινει στο φορουμ να διαβαζει όλες τις απόψεις.


26 Σεπ 2013, 14:39
Προφίλ

Εγγραφη: 23 Ιούλ 2014, 22:36
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: Γιώργος Πασχαλίδης: θεραπεύει ή κοροιδεύει;
prasinomata, δεν είναι καθόλου θέμα χημείας, τα αρχικά σου ενστικτα ήτανε σωστά. Δείχνει ότι είσαι σκεπτόμενο άτομο με κριτικές ικανότητες, κάτι που γίνεται όλο και πιο σπάνιο.

Ο κύριος Γιώργος μας (όπως την αποκαλούνε οι πιστοί-ζόμπι του, οι οποίοι κατά κύριο λόγο είναι χαμηλοτάτου επιπέδου) είναι ένας τσαρλατάνος που έχει τελειώσει το δημοτικό και το μόνα χάρισματα του είναι ο ασυγκράτητος βερμπαλισμός του, η λογοδιάρροια του και η πλούσια φαντασία του.

Τα τελευταία χρόνια δυστηχώς με την φοβερή δυστηχία των καιρών ο κόσμος ψάχνει να πιαστεί από όπου μπορεί... και ο κύρ-Γιώργος βλέπει τις μετοχές του να ανεβαίνουνε. Φυσικά οι πιο υποψιασμένοι τον έχουνε παρει χαμπάρι, αφού για τις διάφορες θεραπείες του δεν υπάρχει ίχνος απόδειξης, αλλά ο απλός κόσμος με τις τόσες πιέσεις που υφίστατε δυστηχώς ενδίδει.

Τα τελευταία χρόνια ο κυρ-Γιώργος πάει να πασάρει ένα μοντέλο που λέγεται tri-anthropo types (από την ονομασία μόνο καταλαβαίνεις την αμορφωσιά) κατά το οποίο όλοι οι άνθρωποι κατατάσσοντε σε τρεις κατηγορίες και από εκεί μπορούνε να λυθούνε τα προβλήματα του καθενός. Κάθε πρόβλημα, του κάθε ανθρώπου. Γράφει δίαιτες ανάλογα με τον τύπο σου που μπορούνε να σου λύσουνε το ΚΑΘΕ πρόβλημα. Ο ίδιος είναι εξαιρετικά παχύσαρκος.

Για αυτά που λέει δεν υπάρχει ΙΧΝΟΣ απόδειξης. Δεν υπάρχουνε επιστημονικές μελέτες, στατιστικές οτιδήποτε. Ο κυρ Γιώργος όταν τον ρωτάνε λέει ότι το μοντέλο του έχει εφαρμοστεί σε εκατομμύρια ανθρώπους ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. Υπάρχουνε κάποιες παρουσιάσεις που έχουνε γίνει σε κάποια συνέδρεια, στα οποία μπορεί ο καθένας να παρουσιάσει ότι θέλει, επί πληρωμής βέβαια. Όταν τελείωνει το συνέδριο σου δίνουνε και ένα χαρτί που να πιστοποιεί ότι συμμετείχες και αυτά ο κυρ-Γιώργος τα προβάλλει ως περγαμηνές. Μελέτες σε peer reviewed journals, όπου συνάδερφοι έχουνε την δυνατότητα να εξετάσουνε και να επιβεβαίωσουνε μια θεωρία/μέθοδο (δηλαδή ο ορισμός της επιστήμης - δες scientific method) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ.

Τα βγάζει όλα από το μυαλό του ο φουκαράς και απορώ με τα μυαλά αυτών που τον πιστεύουνε. Δυστηχώς τα ρίχνω όλα στην οικονομική δυστηχία των καιρών, αφού το φαινόμενο τέτοιων "healers" συναντάται πολύ συχνά σε τριτοκοσμικές χώρες όπως της Ινδίας, της Λατινικής Αμερικής με τις παραγκούπολεις κτλ.

Όταν λένε οι πιστοί του (oi οποίοι έχουνε δημιουργήσει ένα personality cult γύρω από τον κυρ-Γιώργο) ότι έχει θεραπεύσει ανθρώπους, νομίζω ο καθένας πρέπει να ζητάει λεπτομέρειες... είναι το στοιχείο της αυθυποβολής το οποίο ενεργεί εδώ, για το οποίο όσοι πάνε σε αυτόν δεν γνωρίζουνε τίποτε και έτσι νομίζουνε ότι θεραπεύτηκαν.

Έχεις δίκιο για αυτό που λες για τα λεφτά... συγγενικό μου πρόσωπο πήγε εκεί, όχι βέβαια για να ακούσει αυτές τις αρλούμπες αλλά για δουλειά. Βλέπεις ο κυρ-Γιώργος έχει κάνει συμφωνίες με διάφορους επιχειρηματίες που κινούνται στα όρια της νομιμότητας. Ο συγκριμένος επιχειρηματίας εξανάγκασε υπαλλήλους του να πάνε σε σεμινάριο/συγκέντρωση/κονσομασιόν του κυρ-Γιώργου... Εκεί ο συγγενής μου υποχρεώθηκε να αγοράσει κάποια βιβλία του, τα οποία πωλούνται από 20 ευρώ το ένα... έχουνε βγει πολλά λεφτά από αυτές τις ιστορίες, καθώς υπάρχουνε 6 τέτοια βιβλία. Το σκηνικό ήτανε ακριβώς το ίδιος με αυτό που περιγράφεις στο πρώτο σου post. Τρέλα! Μια άλλη κοπέλα που ήτανε μαζί με τον συγγενή μου ζήτησε να βγει έξω και έβαλε τα κλάματα, λέγοντας ότι δε πιστεύει τι καταστάσεις αναγκάζεται να αντιμετωπίσει λόγω της ανεργίας.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο τύπος είναι ψυχιατρική περίπτωση, έπαθε ένα nervous breakdown στη μέση ηλικία (το λέει και ο ίδιος), κατά πάσα πιθανότητα ψύχωση, όπου ο ασθενής ακούει και πιστεύει διάφορα περίεργα, ενδεχομένως να του έφυγε η ψύχωση χωρίς θεραπεία (συμβαίνει σε ορισμένες σπάνιες περιπτώσεις) και ο κυρ-Γιώργος νομίζει ότι απέκτησε ιδιαίτερες δυνάμεις. Μάλιστα παλιότερα έλεγε ότι πήρε το χρήσμα από το βουνό Όλυμπος!!! Λοιπόν μετά βρήκε κάποιους αφελείς και εύκολα καθοδηγούμενους, τους έπιασε το μπλα-μπλα, τους έκανε κάτι "θεραπείες" με τα χέρια του, τους έδωσε "ενεργειακό" νερό να πιούνε (ναι τα έκανε και αυτά παλιότερα), αυτοί ένιωσαν καλύτερα για κάποιες μέρες και πάει λέγοντας...

Anyway, αν έχει όρεξη να διαβάσεις κοίτα εδώ, είναι πολλοί που τον έχουνε πάρει χαμπάρι:

http://www.mssociety.gr/forum/viewtopic.php?f=10&t=801
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=7866


23 Ιούλ 2014, 23:13
Προφίλ

Εγγραφη: 24 Σεπ 2013, 14:42
Δημοσ.: 3
Δημοσίευση Re: Γιώργος Πασχαλίδης: θεραπεύει ή κοροιδεύει;
Πραγματικα λυπάμαι για το ποσο επιπολαια κρινετε κάτι για το οποίο δε γνωρίζετε τίποτα απολύτως! Απο τα λογια σας φαίνεται οτι δεν έχετε την παραμικρή ιδέα, αλλά έχουν φτασει στα αυτιά σας κουτσομπολιά απο, φαντάζομαι, υψηλού επιπέδου ανθρωπους οπως εσείς.
Ξέρετε, εγω γνωρίζω ανθρώπους που έχουν γίνει καλά με τον κύριο Γιώργο. Ξέρετε, γνωρίζω και χαμηλού επιπέδου γιατρούς και επιστήμονες που συνεργάζονται, στηρίζουν και συνοδεύουν τον κύριο Γιώργο. Ξέρετε, η αυθυποβολή δεν ανιχνευεται στις εξετάσεις....όμως η βοήθεια του κυρίου Γιωργου ναι. Το μοντελο στο οποίο αδαως αναφέρεστε έχει ζητηθεί απο την Αγγλία να εφαρμοστει στα σχολεία της και έχει ξεκινήσει και εδώ.
Με μεγαλη ευκολια κατηγορειτε κάτι που δεν μπορεί το μυαλό σας να συλλάβει. Τσαρλατάνους που να μην περνουν χρήματα γνωρίζετε και αλλους? Τα βιβλια παλιά δεν υπηρχαν. ΠΟΤΕ δε ζήτησε χρήματα απο κανέναν....ποτε! Οι Βραζιλιάνοι έρχονται αφιλοκερδώς? Οι σαμάνοι? Ποιον κοροιδευετε? Ποιον προσπαθείτε να παραπλανησετε?
Οσον αφορα στο γνωστό σας και τη δήθεν υποχρεωτική του επίσκεψη εκεί και την επισης υποχρεωτική αγορά βιβλιων νομιζω οτι πρεπει να παει στην αστυνομία. Όμως τι να πει? Τίποτα δεν έγινε έτσι όπως μας τα λέτε. Αν δεν το δω στις ειδήσεις εμένα κύριε δεν με πειθετε.
Προσωπικά σας συμβουλεύω να κοιτάξετε μέσα στον εαυτό σας για να δείτε εαν υπάρχει αγάπη εκεί μέσα και μετα να τη μοιράζετε. Η αγάπη θεραπεύει όπως είπε και ο Χριστός.
Αυτή τη στιγμη ο απόφοιτος δημοτικού βρίσκεται στην Κύπρο. Επίσης ποτε δεν είπε οτι είναι κάτι παραπανω από αυτό. Το γράφει και στα βιβλια του. Μην προσπαθείτε να δημιουργησετε εντυπώσεις. Εσας αλήθεια σε πόσες χώρες σας καλούν? Επίσης, ποιο Πανεπιστήμιο έχετε τελειώσει? Είστε ψυχολόγος? Ιατρός? Βιολόγος μήπως? Εκπαιδευτικός ίσως? Η ιδιότητα σας σίγουρα θα δώσει βαρύτητα στην κριτική σας διότι θα παραθεσετε επιστημονικά πλεον τη διαφωνία σας στους συναδέλφους σας που έχουν ασχοληθεί με έρευνα σε όλο αυτό το φαινομενο και εδώ και στο εξωτερικο.
Και λυστε μου μια απορια . Σας έχει υποχρεώσει κανεις να πάτε εκεί να γίνετε καλά? ή να πιειτε νερό? Χαχαχα παρεμπιπτόντως, ΠΟΤΕ δεν μοίρασε νερά χαχαχα ο καθένας έφερνε το δικο του μπουκάλι. Διαβάστε να δείτε γιατί. Και μην πιστεύετε ο,τι ακούτε διότι μπορεί να χάσετε καποτε κάποια ευκαιρία ζωής. Φροντιστε να σχηματιζετε δική σας άποψη. Κανένας σήμερα δεν είναι αξιόπιστος!!! Ουτε και εγώ. Τουλάχιστον η άποψη που έχω είναι εντελώς δική μου διαμορφωμένη μέσα απο 8 χρόνια παρακολουθησης και αυτοπαρατήρησης.


26 Ιούλ 2014, 03:16
Προφίλ

Εγγραφη: 10 Αύγ 2014, 03:40
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: Γιώργος Πασχαλίδης: θεραπεύει ή κοροιδεύει;
Γεια σε όλους σας!
Σεβαστή μου φαίνεται η άποψη του καθενός από σας. Εγώ προσωπικά έχω επισκεφτεί τον κύριο Πασχαλίδη και δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα. Δεν ξέρω κανέναν προσωπικά που να έχει βοηθηθεί, αλλά και δεν αμφισβητώ απαραίτητα ότι υπάρχουν. Θα με βοηθούσε πολύ και προτείνω λοιπόν, γιατί πιστεύω ότι θα βοηθήσει κι άλλους, το εξής: Όσοι γνωρίζουν κάποιους που έχουν θεραπευτεί από το κύριο Πασχαλίδη, να τους παροτρύνουν, να γράψουν οι ίδιοι την εμπειρία τους και το πιο σημαντικό?! Να αφήσουν κάποια στοιχεία επικοινωνίας (τηλεφωνικής, ηλεκτρονικής, προσωπικής κ.λ.π) μαζί τους, ώστε και οι βασανισμένοι άπιστοι Θωμάδες να δουν και ν ακούσουν με τα μάτια τους! Εγώ προσωπικά, αν θεραπευόμουν θα ήμουν ανοίχτη και θα προσπαθούσα επίσης, να το μεταδώσω στους συνανθρώπους μου. Είναι λογικό να αμφιβάλλεις, ειδικά στο κόσμο που ζούμε, γι αυτό και τα ζωντανά παραδείγματα είναι η μονή λύση. Αν μιλήσω με άτομα που θεραπευτήκαν, δε με νοιάζει αν ο κύριος Πασχαλίδης είναι επιστήμονας ή δεν είναι, αν είναι ψώνιο ή δεν είναι, αν είναι έμπορος, αν είναι κακός, αν είναι ψεύτης, άκαρδος και φαφλατάς. Θα με νοιάζει μόνο το γεγονός ότι αυτός έχει κάποιο χάρισμα και βοηθάει κόσμο.Θα ήμουν ευγνώμων σε μια τετοια γενναία κίνηση...


10 Αύγ 2014, 04:23
Προφίλ

Εγγραφη: 06 Σεπ 2014, 13:03
Δημοσ.: 1
Δημοσίευση Re: Γιώργος Πασχαλίδης: θεραπεύει ή κοροιδεύει;
Θα’ θελα να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία. Παρακαλώ διαβάστε ώς το τέλος. Η σύζυγος του ξαδέρφου μου ήταν άρρωστη και έκανε χημειοθεραπεία για το συκώτι. Επισκεύθηκε τον Πασχαλίδη στον εν΄λόγω χώρο 5-6 φορές και ακολούθησε τη διατροφή που πρότεινε για τον τύπο της προσωπικότητας της. Επίσης έβλεπε κι άλλους πρακτικούς και λάμβανε κι άλλα αφεψήματα από βότανα. Η υγεία της είχε θεαματική βελτίωση κι εδώ και αρκετούς μήνες οι εξετάσεις είναι καθαρές. Όταν τη ρώτησα ποιός κατά τη γνώμη της ήταν ο κυριότερος παράγοντας της βελτίωση της υγείας της απάντησε «εγώ πιστεύω οτι ο Πασχαλίδης μ΄έκανε καλά, κυρίως μέσω της διατροφής που πρότεινε». Τον επισκεύθηκα κι εγώ για προσωπικό πρόβλημα και η εμπειρία μου από το χώρο και τον τρόπο αυτοπροβολής ήταν κακή, παρόμοια με τα προαναφερθέντα από κάποιους άλλους. Ένοιωσα οτι υποτιμούν την νοημοσύνη μου. Η συνεδρία τελείωσε κοντά στις 1.00 τα ξημερώματα. Επισκεύθηκα το χώρο άλλη μια φορά αλλά δεν άντεξα τα ίδια έως το τέλος κι αποχώρησα νωρίτερα. Αγόρασα και διάβασα τα δύο βιβλία του σχετικά με τους τύπους προσωπικότητας. Με εντυπωσίασαν και με ξάφνιασαν θετικά. Την προσέγγιση τους μπορώ να τη χαρακτηρίσω πρακτική μια και βασίζεται σε μελέτη μεγάλου αριθμού ασθενών. Προσπαθούν να παρουσιάσουν ένα επιστημονικό υπόβαθρο αλλά δεν αισθάνομαι οτι με έπεισαν από αυτήν την άποψη, παρόλο που δεν είμαι ειδικός. Δεν βρήκα κάτι το οποίο να μην στέκει σήμφωνα με τις προσωπικές μου εμπειρίες, το αντίθετο μάλιστα. Ασυνήδητα προσπάθησα, λόγω της κακής εντύπωσης που μου έκαναν οι συνεδρίες με τις επαναλαμβανόμενες περιαυτολογίες, να βρώ τρωτά σημεία στη θεωρία των τριών τύπων αλλά δεν βρήκα. Όταν τα διάβαζα πολλά πράγματα άρχισαν να ξεκαθαρίζουν σχετικά με τη συμπεριφορά μου και τις σχέσεις μου με τους άλλους.

Όσων αφορά το ζήτημα αν είναι κομπογιαννίτης ή όχι η άποψη μου είναι η εξής: Θα πρέπει κανείς να είναι προσεκτικός ώς προς την προσέγγιση του προς α) το έργο του ανθρώπου αυτού και β) του προσωπικού τρόπου προβολής του. Για ‘μένα η γνώση και η καθοδήγηση που προσφέρει τον κατατάσουν πέρα από το επίπεδου του απλού επιχειρηματία στο επίπεδο του λειτουργού και σε κάποιες περιπτώσεις του σωτήρα. Ο τρόπος που το πετυχαίνει όταν τον έχεις μπροστά σου ή είσαι στο χώρο του δεν είναι για όλους. Όπως και η θεωρίες του έτσι και ο τρόπος προσέγγισης του είναι στο επίπεδο του πρακτικού και δεν έχουν σχέση με την συμβατική ιατρική, φαρμακολογία κλπ. Για όσους μπορούν να αντιλιφθούν, θα είναι καταδικασμένος να λειτουργεί σε επίπεδο calt, προσπαθόντας να δώσει επιστημονική βάση στις θεωρίες του, οι οποίες φέρνουν αποτελέσματα σε κάποιες περιπτώσεις όπως με τη συγγενή μου, για να μην τον φάνε οι πραγματικοί επιχειρηματίες με τα πτυχία, τα χάπια και τις αποδεδειγμένα καταστροφικές για τον ασθενή θεραπείες.

Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω οτι θα έχανε κανείς την ώρα του να διαβάσει τα βιβλία του (προτείνω τα 3 πρώτα βιβλία για τη διατροφή και τους τρεις τύπους). Τα περι Ολύμπου όποιος θέλει τα δίνει σημασία, αλλά δεν νομίζω οτι αλλάζουν το τελικό αποτέλεσμα.

Για όσους ενδιαφέρονται για τα αποτελέσματα της διατροφής στην καταπολέμηση επάρατων ασθενειών δείτε στο youtube το βίντεο A BEAUTIFUL TRUTH. Επίσης δείτε τι πετυχαίνει η μαγειρική σόδα και το αγαπημένο φυτό του Ιπποκράτη, το σκόρδο.


06 Σεπ 2014, 15:40
Προφίλ

Εγγραφη: 10 Αύγ 2014, 03:40
Δημοσ.: 2
Δημοσίευση Re: Γιώργος Πασχαλίδης: θεραπεύει ή κοροιδεύει;
Επιμενω!Υπαρχει καποιος που θελει να καταθεσει πραγματικα προσωπικη, και οχι συγγενων, εμπειρια?Να αφήσει κάποια στοιχεία επικοινωνίας (τηλεφωνικής, ηλεκτρονικής, προσωπικής κ.λ.π) μαζί του?


09 Σεπ 2014, 21:35
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  

Απάντηση στο θέμα   [ 13 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.